![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2010-08-24 14:10.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10093
Labai intensyviai mažindamos savo biudžetų deficitus senojo žemyno šalys Europoje gali sukelti dar vieną ekonomikos nuosmukį, t.y. recesiją, perspėja ekonomistas bei Nobelio premijos laureatas Joseph Stiglitz.
„Taupyti pelningų investicijų sąskaita, kad tik biudžeto deficitas būtų mažesnis, tai yra paprasčiausia kvailystė“ – atvirai pareiškė jis.
Minimas ekonomistas kritikuoja jo manymu pernelyg agresyvias pastangas sumažinti šalių biudžetų deficitus. Euro zonos šalys per artimiausius keletą metų nori sumažinti savo biudžetų deficitus iki žemiau nei trijų procentų lygio lyginant su šalies bendrojo vidaus produkto metine verte. Prognozuojama, kad per šiuos metus bendras euro zonos šalių biudžetų deficitų vidurkis sudarys 6,6 procentus lyginant su šalių bendrojo vidaus produkto vertėmis. Tai 0,3 procentais daugiau nei buvęs analogiškas vidurkis 2009 metais.
„Kadangi visi koncentruojasi ties dirbtine trijų procentų deficito riba, Europa vėl atsidūrė ties dar vienu ekonomikos recesijos slenksčiu“ – perspėja Nobelio premijos laureatas Joseph Stiglitz.
Jo nuomone, negalima tikėtis ekonomikos augimo, jeigu kompanijos ir toliau mažins darbuotojų skaičių. Jeigu Europos ekonomika ir toliau vystytis pakankamai lėtai, tai čia gali realizuotis Japonijos scenarijus. Japonijos ekonomika jau daugiau nei dešimtmetį susiduria su defliacijos spaudimu ir fiksuoja nedidelį augimą.
Nepaisant to, kad per antrą šių metų ketvirtį euro zonos ekonomika vystėsi sparčiausiai per pastaruosius ketverius metus, tačiau vakar paskelbti euro zonos pramonės rodikliai buvo prastesni nei laukta rinkoje. Vokietijos atitinkamas rodiklis buvo mažiausias per pastaruosius pusę metų.