Verslo ir rinkų naujienos » Didžiosios Britanijos ekonomika ir vėl gali sugrįžti į recesijos būseną


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2010-08-24 15:40.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10094


Egzistuoja reali rizika, kad Didžiosios Britanijos ekonomika ir vėl gali atsidurti recesijos būsenoje, tuo tarpu Anglijos Centrinio banko skelbiamos šių ir kitų metų šalies ekonomikos augimo prognozės gali būti per daug optimistiškos, perspėja naujasis Anglijos Centrinio banko atstovas Martin Weale.

„Manau, kad būtų kvaila sakyti, jog nėra jokios rizikos susijusios su dar viena ekonomikos recesijos galimybę“ – pareiškė jis, tuo pačiu pridėdamas, kad remiantis naujausiomis ekonomikos prognozėmis per artimiausius keturis ketvirčius ekonomikos augimo tempai gali pastebimai sulėtėti.

Naujasis Anglijos Centrinio banko atstovas Martin Weale, kuris per paskutinį įvykusį šio banko atstovų susirinkimą balsavo kaip ir dauguma už dabartinės bazinės palūkanų normos išlaikymą, taip pat pažymėjo, jog jis šiuo metu nemato infliacijos spartėjimo rizikos.

„Man lengviau pamatyti priežastis, kodėl ekonomikos augimas bus mažesnis nei prognozuojama, nei pamatyti priežastis, kodėl infliacijos lygis galėtų viršyti prognozes“ – atskleidė jis.

Praėjusių metų pabaigoje po aštuonioliką mėnesių trukusios recesijos Didžiosios Britanijos ekonomika atsigavo ir per pirmą šių metų pusmetį pademonstravo spartesnį augimą nei daugelis tikėjosi. Tačiau ir toliau išliekančios griežtos skolinimosi sąlygos, biudžeto išlaidų mažinimas, bei ir toliau išliekantis žemas vartotojų pasitikėjimas yra pagrindinės priežastys, kurios kelia grėsmę, kad galime sulaukti dar vieno šios šalies ekonomikos nuosmukio.

Šį mėnesį per įvykusį Anglijos Centrinio banko narių susitikimą, aštuoni iš devynių šio banko narių pasisakė už tolesnį dabar vykdomos monetarinės politikos išlaikymą. Didžiojoje Britanijoje šiuo metu bazinė palūkanų norma yra rekordiškai žemame lygyje bei sudaro vos 0.5 procentus, be to šalies Centrinis bankas vykdo 200 mlrd. svarų vertės turto supirkimo programą. Tuo tarpu vienas iš Anglijos Centrinio banko narių, t.y. Andrew Sentance, per susitikimą balsavo už tai, kad bazinė palūkanų norma būtų padidinta 0.25 procentais.

Naujasis Anglijos Centrinio banko atstovas Martin Weale atmeta bet kokius nuogąstavimus susijusius su galima infliacijos didėjimo grėsme.

„Esant dabartinėms aplinkybėms, kuomet jau stebimas ekonomikos lėtėjimas, be to bedarbystė ir toliau gali didėti, man sunku įžvelgti priežastis, kodėl infliacija gali pastebimai paspartėti ir būti didesnė nei mes tikimės“ – atkreipia dėmesį jis.

Jo nuomone, pagrindinės grėsmės šiuo metu yra susijusios su galimu bedarbystės didėjimu, nekilnojamo turto kainų kritimu, ir dar viena bankų krize.

„Gali kilti skolos vertybinių popierių krizė, arba nauja likvidumo krizė privačiame sektoriuje. Pagrindinės pamokos yra susijusius ne tik su nesenai likusia krize, tačiau ir su praeityje buvusiomis yra tos, kad būna ramūs laikotarpiai, tačiau po to prasideda naujas burbulų pūtimas“ - pareiškė naujasis Anglijos Centrinio banko atstovas Martin Weale.

Jis atkreipia dėmesį, kad fiskalinės politikos griežtinimas sumažins paklausą ekonomikoje, tačiau tai nebūtinai lems dar vienos ekonomikos recesijos kilimą.

„Dar vienas faktorius yra tas, kad vartotojų paklausa gali būti mažesnė nei tikimąsi. Egzistuoja rimta rizika, kad žmonės taupys daug labiau nei prognozuojama, be to galime sulaukti mažiau naujų investicijų, na o šalies eksportas gali neaugti taip sparčiai kaip to buvo tikimąsi“ – reziumavo naujasis Anglijos Centrinio banko atstovas Martin Weale.