Autorius: traders.lt, Parašyta: 2010-11-09 16:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=10612
Vokietijos Kanclerė Angela Merkel verslo dienraščiui Financial Times dar kartą pakartojo, kad euro žlugimas tuo pačiu reikš ir Europos žlugimą, todėl būtina atlikti pokyčius Lisabonos sutartyje. Tuo tarpu per šalių lyderių susitikimą Seule, ji yra pasiruošusi tarpininkauti tarp Amerikos ir Kinijos.
Vokietijos Kanclerė taip pat sukritikavo per praėjusį G20 grupės šalių susitikimą Seule Amerikos pateiktą pasiūlymą, kaip galima būtų subalansuoti pasaulio ekonomiką, bei Amerikos Federalinio Rezervų banko vykdomą pinigų politiką, kurios viena iš pasekmių yra sumažėjęs dolerio kursas.
Angela Merkel manymu, drastiškas išlaidų mažinimas silpnesnėse euro zonos šalyse, t.y. Graikijoje, Airijoje, Portugalijoje bei Ispanijoje, yra reikalingas siekiant stabilizuoti eurą bei siekiant ateityje užtikrinti ekonomikos augimą. Europos ekonominės ir pinigų politikos nuoseklumo išlaikymas, yra vienas iš esminių jos prioritetų.
„Aš nematau prieštaravimo tarp ekonomikos augimo ir jos stabilumo. Mes buvome liudininkais alerginės rinkų reakcijos į šalis, kuriose didėjantis įsiskolinimas ėjo koja kojon su nepakankamu tų šalių konkurencingumu“ – pastebi ji.
Verslo leidinys Financial Times primena, kad per paskutinį Europos sąjungos šalių vadovų susitikimą, Angela Merkel pavyko juos įtikinti, kad būtų sustiprinta finansinė disciplina euro zonoje, tačiau tuo pačiu jos pasiūlymas, susijęs su tuo, kad skolų limitus viršijusios šalys susilauktų politinių sankcijų, nesusilaukė palaikymo.
„Šis klausimas nebus įtrauktas į Lisabonos sutarties pakeitimo projektą, tačiau jis išlieka diskusijų objektu“ – pareiškė Angela Merkel, tuo pačiu pridėdama, kad Lisabonos sutarties pakeitimas yra neišvengiamas, siekiant užkirsti kelią galimam Graikijos krizės pasikartojimui.
„Jei po 2013 metų susidurtume su analogišku ar panašiu į Graikija atveju, kas tikiuosi neįvyks, tai mums reikia teisinių priemonių tuo atveju, jei eurui išliktų pavojus“ – pabrėžė ji. 2013 metais kaip tik baigiasi dabartinė Graikijos ir kitų šalių stabilizavimo programa.
Vokietijos Kanclerė taip pat atmetė Amerikos pasiūlymus susijusius su tuo, kad šalims, turinčioms didelius perteklinius einamosios sąskaitos balansus, reikėtų uždėti perteklinio einamosios sąskaitos balanso limitus. Amerikos atstovų manymu, tokiu būdu būtų sumažintas šiuo metu esantis disbalansas pasaulio ekonomikoje, kai tokios šalys kaip Kinija ir Vokietija turi didelius teigiamus užsienio prekybos balansus, na o pavyzdžiui Amerikos užsienio prekybos rezultatas yra neigiamas.
Angela Merkel nepanoro pakomentuoti FED sprendimą pradėti įgyvendinti antrąjį pinigų politikos švelninimo etapą, kurio metu iki kitų metų birželio FED rinkoje planuoja už 600 mlrd. dolerių sumą supirkti Amerikos valstybines obligacijas.
„Valiutų kursas turi atspindėti šalies ekonomikos stiprumą. Atsižvelgiant į diskusijas dėl Kinijos valiutos, turime nustatyti faktus ir priimti kriterijus, kurie leistų apskaičiuoti tikrąjį valiutos kursą“ - mano ji.
Jei per susitikimą Seule tarp Amerikos ir Kinijos atstovų kiltų ginčas dėl pasaulinėje ekonomikoje esančio disbalanso ir valiutų kursų politikos, tai tokiu atveju Vokietijos Kanclerė Angela Merkel yra pasiruošusi tarpininkauti.
Per būsimą susitikimą Seule, ji savo prioritetais laiko siekti išvengti protekcionizmo tendencijų padidėjimo, be to ji norėtų atnaujinti diskusiją, dėl pasaulio prekybos liberalizavimo.