Verslo ir rinkų naujienos » Eurozonos krizė toliau gąsdina JAV investuotojus


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-06-27 10:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=11394


Penktadieni reitingų agentūra Moody's informavo, kad peržvelgia daugelio Italijos bankų reitingus. Tai įnešė papildomos sumaišties JAV akcijų rinkoje ir paskatino investuotojus mažinti riziką. Kompiuterinės įrangos gamintojos „Oracle" finansiniai rezultatai tik sustiprino investuotojų abejones, kad artėjantis finansinių rezultatų skelbimo etapas gali būti labiau nuviliantis nei nustebinantis.

Ketvirtadieni pasibaigus prekybai, „Oracle" pranešė, kad finansini IV ketv. buvo uždirbta 3,2 mlrd. JAV dolerių grynojo pelno, arba 0,62 JAV doleriai vienai akcijai. Praeitais metais per tą pat| laikotarpi |monė uždirbo 2,4 mlrd. JAV dolerių, arba 0,46 JAV dolerių vienai akcijai. Nors rezultatai viršijo analitikų prognozes, visgi penktadieni akcijų kaina koregavosi 4,07 proc. Investuotojai neigiamai įvertino 6 proc. sumažėjusius kompiuterinės įrangos pardavimus.

Žinia apie galimus Italijos bankų reitingų sumažinimus tik dar labiau padidino nerimą, ar Europos Sąjungai pavyks suvaldyti bankų ir šalių skolų problemas. Tokia aplinka paskatino investuotojus atsisakyti rizikos. S&P 500 indeksas per penktadienio prekybos sesija nukrito 1,17 proc., o per savaitę - 0,2 proc. Dow Jones Industrial indeksas penktadieni nukrito 0,96 proc., o per savaitę - 0,6 proc. Tuo tarpu „Oracle" rezultatai darė spaudimą Nasdaq indeksui, kuris penktadienį nukrito 1,26 proc. Per savaitę indeksas pakilo 1,4 proc.
Šiandien rezultatus skelbs sportinės aprangos ir įrangos gamintoja „Nike".

Vakarų Europa

Akcijų indeksai Vakarų Europoje smuko dar vieną savaitę. Tai jau aštunta savaitė iš eilės, kai mažėja jų vertės ir ilgiausias smukimo etapas akcijų rinkoje nuo 1998-ųjų metų. Visą šį laiką investuotojams atsikvėpti taip ir neleido Graikijos viešieji finansai kaustantys rinkų dėmesį jau ne vieną savaitę. Šalies ministrui pirmininkui dar reikės parlamente patvirtinti naują taupymo paketą, tik tada šaliai atsivers realesnė galimybė gauti tarptautinę paskolą, būtiną norint išvengti bankroto. Kol kas atrodo, kad rinkos yra įskaičiavusios pastarąjį variantą.

Penktadienį pasitikėjimo kirtį pajuto Italijos bankų akcijos. Praėjusią savaitę „Moody's" reitingų agentūra užsiminė apie galimą šalies bankų reitingo pabloginimą. Be to pasitikėjimą menkino ir bendros prastos rinkų nuotaikos bei nuogąstavimai dėl bankų kapitalo pakankamumo. „UniCredit" ir „Intesa Sanpaolo" akcijų kaina sumažėjo atitinkamai 5,5 proc. ir 4,3 proc. Bendrai, bankų akcijos praėjusią savaitę buvo prasčiausiai pasirodžiusi Stoxx 600 indekso grupė, kurios bendra vertė sumažėjo 4,3 proc. Tuo tarpu Europos centrinio banko vadovas prieš keletą dienų užsiminė apie grėsmę visos finansų sistemos stabilumui dėl to, kas šiuo metu vyksta su Graikija.

Vokietijos verslo pasitikėjimas, kurį skaičiuoja „Ifo" ekonomikos institutas birželio mėnesį netikėtai pagerėjo. Nepaisant to, kad regionas yra kamuojamas rimtų viešųjų finansų problemų, atrodo perspektyvos Vokietijoje tebėra neblogos ir verslas nusiteikęs pakankamai palankiai.

Azija

Šiandien beveik visi pagrindiniai Azijos akcijų indeksai savaitę pradėjo kritimu. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 sumažėjo 0,84 proc., Pietų Korėjos indeksas Kospi smuko 1,34 proc., Hang Seng akcijų indeksas neteko 0,66 proc. savo vertės. Menkai kilo Kinijos akcijų indeksas Shanghai, pabrangęs 0,26 proc. Kinijos finansų ministerija paskelbė panaikinsianti importo tarifus dyzelinui ir lėktuvų kurui. Po šios naujienos brango didžiausios Kinijos degalų importuotojos „China Petroleum & Chemical", bei kitų šio sektoriaus bendrovių akcijos. Šeštadienį vykusiame pasaulio centrinių bankų vadovų susitikime buvo kalbama apie papildomus kapitalo reikalavimus bankams. Tai paskatino finansinio sektoriaus bendrovių akcijų pigimą. Prastai sekėsi ir technologinio sektoriaus bendrovėms, kurios nemažą dalį produkcijos realizuoja Europoje. Krito „Sony" ir „Nintendo" bendrovių akcijų kaina. Laukdami kaip išsispręs Graikijos situacija, investuotojai pardavinėjo į Europą eksportuojančių bendrovių akcijas. Pastaruoju metu kritimo tendencijoje esant naftos kainai, iš paskos seka ir energetikos bendrovių akcijų kainos.

Baltijos šalys

Ketvirtadienį prekyba vyko tik NASDAQ OMX Vilniaus vertybinių popierių biržoje. Rinkoje buvo jaučiamas prieššventinis optimizmas, indekso reikšmė pakilo 0,29 proc. Aktyvumas buvo pakankamai didelis, apyvarta perkopė net 3 mln. eurų. Iš jų net 2,7 mln. eurų buvo perleista „Sanito" akcijų, o kaina kilo 1,75 proc. Jau kelintą sykį matome, kaip instituciniai investuotojai performuoja savo portfelius su šia pozicija, besiruošdami pardavimo sandorio pabaigai. Labiausiai brango „Vilniaus baldai" akcijos - 6,17 proc. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad dabartinė „Vilniaus baldų" akcijos kaina yra apie 16 proc. didesnė nei akcijos kaina gegužės pradžioje, prieš pat dividendų mokėjimą. Taip pat stipriai kilo „Invalda" akcijos - 3,5 proc., o per šią savaitę sugebėjo pakilti daugiau nei 10 proc. Labiausiai krito „Lietuvos elektrinės" akcijos - 8,84 proc. Pastarosios akcijos panašiu procentiniu dydžiu tai kilo, tai krito kelis sykius visą savaitę. Vidurio ir Rytų Europa

Per savaitę Rusijos akcijų rinka smuko daugiau nei 1 proc., tačiau penktadienį rinkoje vis dėl to buvo galima stebėti atsitiesimą. Indeksas RTS išaugo 1,48 proc. dėl kiek atsitiesusių naftos kainų. Tiesa, šiandien šios nuotaikos atrodo gali nebeišsilaikyti ir vėl pasukti indeksus žemyn.

Žaliavos

„WTI" naftos ateities sandorių kaina „NYMEX" biržoje tęsė judėjimą žemyn ir šį rytą. Rinkoje pagrindine naujiena tapo penktadienį paskelbta žinia, kad Tarptautinė Energetikos Agentūra planuoja parduoti 60 mln. barelių žaliavinės naftos iš turimų sukauptų rezervų į rinką. Taip ji siekia padidinti naftos pasiūlą rinkoje ir kiek sumažinti naftos kainą bei šitaip pagelbėti pasaulio ekonomikai. Taip ši agentūra pasielgia vos trečią kartą per pastaruosius tris dešimtmečius. Po tokio pranešimo, kai kurie didžiųjų investicinių bankų analitikai sumažino prognozuojamą vidutinę naftos kainą šiems metams, nes laukiama, kad toks Tarptautinės Energetikos Agentūros veiksmas turės bent jau trumpalaikę neigiamą įtaką kainai. Tiesa, nemažai investuotojų yra pasipiktinę, kad tam tikri rinkos dalyviai greičiausiai jau žinojo apie agentūros planus ir naftos kainos kritimui paskutiniu metu turėjo įtakos ir ši nevieša informacija. Aišku, nereikia užmiršti, kad makroekonominė padėtis daugumoje pasaulio šalių kelia nerimo, todėl sąlygos naftos kainos augimui yra sudėtingos.