![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2011-07-28 10:02.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12210
Pasaulio finansų rinkose nerimas sparčiai didėja. Greta JAV skolos ribos padidinimo problemų ir vėl investuotojų nuotaikos blogėjo dėl augančių Italijos ir Ispanijos skolinimosi kainų. Trečiadienį JAV akcijų indeksai sumažėjo net 1,6-2,7 proc., o šįryt Azijos akcijų indeksai pinga 0,5-1,8 procento pagrinde dėl baimės, kad dėl potencialaus JAV kredito reitingo sumažinimo kris JAV dolerio vertė ir tai turės ženklų poveikį Azijos šalių prekių konkurencingumui.
Po Vokietijos finansų ministro W. Schaeuble pasisakymo, kad Berlynas yra prieš tai, jog euro zonos gelbėjimo fondas supirkinėtų PIIGS šalių obligacijas antrinėje rinkoje, ir vėl pradėjo sparčiai kristi Italijos ir Ispanijos obligacijų vertė. Po Schaeuble pastabos vėl padidėjo investuotojų nerimas, kad naujas Graikijos gelbėjimo planas, dėl kurio buvo susitarta praeitą savaitę, gali neišgelbėti euro zonos, o skolų problemos gali plisti į Italiją ir Ispaniją. Dėl šių nuogąstavimų pigo didžiųjų Europos bankų akcijos ir brango Vokietijos obligacijos. Be to, prie viešųjų finansų krizės paveiktų Europos šalių jau galima priskirti ir Kiprą, kurio skolinimosi reitingą „Moody's" sumažino net dviem laipteliais - nuo A2 iki Baal. Šalies reitingas sumažintas dėl blogai vykdomo valstybės valdymo ir didelio turimo Graikijos skolų kiekio.
Visgi šiuo metu vyraujanti problema pasaulio finansų rinkose yra JAV politikų nesugebėjimas susitarti dėl šalies skolos ribos padidinimo. JAV parlamentaras, respublikonas J. Boehner, pareiškė, kad suklydo skaičiavimuose, kurie buvo pateikti pasiūlyme dėl šalies skolos ribos padidinimo. Tai lėmė, kad balsavimas dėl J. Boehner pasiūlymo buvo nukeltas į šiandien vakarą (Lietuvos laiku). Ši JAV Kongreso vadovo klaida pribloškė investuotojus, o JAV akcijos sparčiai pigo.
Vakar Lietuvoje buvo paskelbta birželio mėn. mažmeninės prekybos įmonių apyvarta. Metinis mažmeninės prekybos augimas birželio mėn. pasiekė šių metų rekordą - net 24,6 proc. Šiandien 11 val. Lietuvos Statistikos departamentas skelbs šių metų antro ketv. BVP įvertį. Viena vertus pastaraisiais mėnesiais šalies pramonės augimas sulėtėjo, tačiau dėl spartaus mažmeninės prekybos augimo, prognozuojame, kad metinis BVP augimas sudarys 6,5 procento.
Trečiadienį ir taip vasariškomis nuotaikomis gyvenančias Baltijos šalių biržas apėmė visiškas sąstingis. Bendra trijų rinkų akcijų apyvarta buvo mažiausia šiemet ir tesiekė 288 tūkst. eurų. Aktyviausiai prekiautų „Snaigės" akcijų apyvarta buvo tik 29 tūkst. eurų. Galima pasidžiaugti tik tuo, kad ypač mažas rinkų likvidumas iki šiol užkirto kelią masiniam akcijų kainų kritimui, o vakar, nepaisant stipriai smukusių akcijų indeksų visame pasaulyje, Baltijos regiono indeksai pademonstravo nedidelius teigiamus pokyčius: OMXV vertė padidėjo 0,41 proc., OMXT - 0,22 proc., o dešimties likvidžiausių akcijų indeksas OMXB10 - 0,72 procento. Jdomus faktas, kad Vilniaus biržos indekso vertė jau trečią savaitę iš eilės kinta siaurame intervale tarp 399 ir 402 punktų taip atspindėdama investuotojų neapsisprendimą bei mažą rinkos likvidumą. Artimiausiomis dienomis regiono investuotojų nuotaikos labiausiai priklausys nuo JAV skolinimosi limito debatų eigos paveiktų pasaulio rinkų tendencijų, todėl tam tikras akcijų kainų posūkis žemyn yra labiau tikėtinas.
Kaip ir tikėtasi, „Klaipėdos naftos" akcininkai pritarė bendrovės valdybos siūlymams. Buvo patvirtintas bendrovės 2010 metų finansinių ataskaitų rinkinys, o pelno skirstymas buvo atidėtas iki kito eilinio visuotinio akcininkų susirinkimo (kuris turėtų įvykti 2012 metų pavasarį). Taigi, investuotojai gali tikėtis didesnės dividendų išmokos kitais metais, žinoma, jei bendrovės dividendų politika, turint omenyje vykdomą suskystintų dujų terminalo statybos projektą, išliks nepakitusi. Preliminari projekto kaina yra apie 200 mln. eurų, o vien tik vadovaujančios projekto įgyvendinimo patarėjos JAV kompanijos „Fluor" paslaugos - 9,3 mln. eurų. „Klaipėdos naftos" akcininkų susirinkimas vakar pritarė sutarties su „Fluor" sudarymui.