Verslo ir rinkų naujienos » Pasaulio rinkose tvyro negatyvios nuotaikos dėl prastų ekonominių duomenų ir neišsprendžiamo JAV skolos klausimo


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-07-28 10:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12211


Dėl nesurandamo bendro sprendimo JAV skolos limitui padidinti pokyčiai JAV akcijų rinkoje vakar įgavo kitą pagreitį. Jei anksčiau akcijų rinka smarkiai nereagavo į politikų kovas teikiant įvairius išlaidų mažinimo projektus, tai artėjant tokio projekto patvirtinimo termino pabaigai įtampa rinkoje padidėjo ir visi pagrindiniai akcijų indeksai vakar smarkiai nukrito. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 1,59 proc., S&P 500 – 2,03 proc., o Nasdaq – 2,65 proc.

Vakar krito visų sektorių akcijų kainos. Atrodė, lyg investuotojai nebesivadovavo fundamentaliais įmonių vertinimais, ir buvo linkę parduoti bet ką. Įmonių akcijoms kilti nepadėjo ir geri kai kurių bendrovių rezultatai. Antivirusinės programinės įrangos gamintojos „Symantec“ akcijos nepertraukiamos prekybos metu nukrito 3,43 proc. Po prekybos įmonė paskelbė, kad pirmojo finansinio ketvirčio pelnas padidėjo 6,8 proc. ir padidino II ketv. pelno prognozę. Po rezultatų paskelbimo įmonės akcijos pakilo beveik 2 proc.
Vakar pirmą dieną buvo prekiaujama kavinių bei ledainių tinklo „Dunkin‘ Brands Group“ akcijomis, kurios pabrango net 46,58 proc. Toks akcijų brangimas daugiau ar mažiau atkartojo kitų kavinių operatorių, tokių kaip „Starbucks“, „Peet‘s Coffee“, akcijų pokyčius šiais metais. „Starbucks“ akcijos šiais metais pabrango 23 proc., o „Peet‘s Coffee“ – 40 proc.

Makroekonominiai duomenys taip pat nenudžiugino. Ilgalaikio vartojimo prekių užsakymai sumažėjo 2,1 proc., palyginti su praėjusiu mėnesiu. Šiandien bus skelbiamas naujų bedarbių paraiškų skaičius. Pagal apklausą, tikimasi kad praeitą savaitę užsiregistravo 425 tūkst. naujų bedarbių. Ankstesnės savaitės rodiklis buvo 418 tūkst. naujų bedarbių.

Vakarų Europa

Trečiadienį Vakarų Europos akcijų indeksai vėl ritosi žemyn. Investuotojų netenkino tiek įmonių skelbiami ketvirčio rezultatai, tiek JAV politikų nesutarimas dėl skolos limito. Ispanijos bankų akcijų kainas žemyn nusitempė „Banco Santander“ paskelbęs apie sumažėjusį pelną. „Bloomberg“ duomenimis, „Stoxx 600“ indekso įmonių skelbusių savo ketvirčio ataskaitas rezultatai 3,3 proc. atsilieka palyginti su analitikų lūkesčiais. Be to, nerimauti verčia ir ekonominės naujienos – vakar JAV paskelbta apie sumažėjusius ilgalaikio vartojimo prekių užsakymus ir lėčiau augusias atsargas. Vakar nacionalinių indeksų vertės mažėjo visose 18-oje Europos šalių.

Šiandien rinkose toliau laukiama neigiamų akcijų kainų pokyčių. Tikimasi, kad investuotojai ir toliau pardavinės akcijas, nes JAV niekaip nepriima sprendimo dėl savo skolos lubų. O visos trys didžiosios reitingų agentūros – „Moody‘s“, „Standard&Poor’s” ir „Fitch” – grasina atimti iš JAV jos AAA lygio reitingą.

Infliacija Vokietijoje liepą vėl pagreitėjo. Analitikai tikėjosi ją liksiant nepakitusią, tačiau metinis kainų augimas paspartėjo nuo 2,4 proc. iki 2,6 proc. Europos centrinio banko vadovas nesenai užsiminė, kad infliacija euro zonoje ir toliau greitės taip duodamas suprasti, kad minčių dėl tolesnio pinigų politikos griežtinimo nėra atsisakoma.

Azija

Šiandien visi didžiausi Azijos regiono akcijų indeksai baigė prekybą neigiamais pokyčiais. Nenumaldomai artėjant rugpjūčio 2 d., kai JAV iždas nebegalės padengti įsipareigojimų, JAV politikams niekaip nepavyksta rasti vieningo plano kaip sumažinti milžinišką įsiskolinimą. Vis dar nepadidintas skolos limitas investuotojus verčia susirūpinti ir perkelti lėšas į kuo mažiau rizikingas turto klases. Japonijos akcijų indekso Nikkei 255 reikšmė sumažėjo 1,71 proc., o Kinijos CSI 300 indeksas neteko 0,95 proc. savo vertės.

Nepaisant to, kad automobilių gamintojos „Nissan“ ketvirčio pelnas viršijo analitikų lūkesčius, bendrovės akcijos pigo apie 2 proc. Panašų nuosmukį rodė kitų šio sektoriaus bendrovių akcijos. Taip pat ženkliai smuko ekonominių nuotaikų kaitos labiausiai pažeidžiamų technologijų ir finansinio sektoriaus bendrovių akcijų kainos.

Baltijos šalys

Trečiadienį, antrą prekybos sesiją iš eilės, Vilniaus biržos apyvarta buvo didžiausia tarp visų Baltijos biržų ir siekė 184 tūkst. eurų. Aktyviausiai prekiauta “Snaigė” bei “Sanitas” akcijomis. Talino biržoje tvyro vasariškos nuotaikos – registruota mažiausia šiais metais dienos prekybos apyvarta – vos 87 tūkst. eurų. Rygoje trečią prekybos sesiją iš eilės, apyvarta taip pat buvo labai maža ir tasiekė 11 tūkst. Tiesa, nepaisant pasyvių nuotaikų visi trys indeksai trečiadienį baigė didesnėmis reikšmėmis.

Šiandien Lietuvos statistikos departamentas skelbia II ketv. Lietuvos BVP pirminį įvertį. Prognozuojame, kad ekonomikos augimas toliau liko spartus ir metinė plėtra pastarąjį ketvirtį siekė bent 6,5 proc. Lietuvos statistikai vakar paskelbė gerus birželio mėnesio mažmeninės prekybos skaičius – jos metinis augimo tempas paspartėjo nuo 23,8 proc. iki 24,6 proc., ir net atmetus prakybos variklinėmis transporto priemonėmis įtaką, prekyba paskutinį II ketv. mėnesį paaugo 7,1 proc.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje trečiadienį judėjo žemyn ir vienu metu jau buvo nukritusi žemiau 97 JAV dolerių už barelį. Nedžiuginę makroekonominiai duomenys iš JAV bei vis dar atidėliojamas sprendimas dėl JAV skolos limito pakėlimo verčia ir žaliavų rinkos dalyvius būti labai atsargius bei artimiausiu metu vengti rizikingų aktyvų. Be to, neigiamai nuteikė ir vakar JAV energetikos administracijos paskelbta ataskaita, atskleidusi, kad žaliavinės naftos atsargos šalyje padidėjo 2,3 mln. barelių, nors buvo laukta, kad atsargos mažės. Taip pat išaugo ir benzino bei vidurinio distiliavimo produktų atsargos. Ne ką geresnę padėtį atskleidė ir naftos produktų suvartojimo duomenys – per paskutines keturias savaites naftos produktų JAV suvartota 2,9 proc. mažiau nei prieš metus.