![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-08-09 10:46.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12275
JAV akcijų rinkoje vakar dominavo pardavėjai. Beveik kas kiekvieną pusvalandį indeksai siekė vis žemesnes sesijos ribas. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 5,55 proc., S&P 500 – 6,66 proc., o Nasdaq – 6,90 proc.
Vakar dienos įvykiai JAV akcijų rinkoje labai priminė įvykius 2008 metais. Tai buvo pati prasčiausia sesija nuo 2008 metų pabaigos. Tarp Dow Jones Industrial indekso įmonių labiausiai pigo „Bank of America“ akcijos, kurios vakar nukrito 20,32 proc. Pagrindinė tokio judesio priežastis buvo draudimo įmonės „American International Group“ pareiškimas, kad įmonė teismuose bandys prisiteisti iš banko žalą, patirtą dėl išvestinių finansinių priemonių susijusių su nekilnojamo turto paskolomis.
Šiandien vyks Federalinio rezervų banko susirinkimas, kuriame bankas priims sprendimą dėl bazinės palūkanų normos. Vyksta įvairios spekuliacijos, kad bankas gali griebtis dar vienos ekonomikos skatinimo programos. Tačiau, toks banko žingsnis greičiausiai būtų reakcija į įvykius finansų rinkose, o ne realus tokios programos naudingumo ekonomikai įvertinimo pasekmė.
Vakarų Europa
Vakarų Europoje pirmadienį akcijų indeksai toliau ritosi žemyn. Rinkose nedingo prastos nuotaikos po to kai „Standard & Poor’s” sumažino JAV skolos reitingą. Nuo vasario mėnesio aukštumų Europos akcijų kainų indeksas Stoxx 600 šiuo metu yra praradęs 21 proc. savo vertės, o toks akcijų rinkos nuosmukis yra stebimas pirmą kartą nuo 2009 metų kovo.
Europos centrinis bankas norėdamas suteikti stabilumo rinkai paskelbė supirkinėsiąs Italijos ir Ispanijos vyriausybių obligacijas, tačiau kol kas tai nepadeda numalšinti nerimo. Akcijų rinkos perspektyvos gali ir toliau būti ribotos dėl laukiamo ekonomikos sulėtėjimo. Svarbu, kad nuogąstavimai finansų rinkose netaptų tokie stiprūs, kad patys neiššauktų rimtesnių ekonomikos problemų.
Šiandien ateities sandoriai rodo investuotojus tikintis nuosmukio po to kai šįryt ir toliau smuko Azijos akcijų indeksai.
Euro zonos investuotojų pasitikėjimo indeksas, kurį skaičiuoja „Sentix“ rugpjūčio mėnesį smuko gerokai daugiau nei tikėtasi. Tvyrant susirūpinimui dėl to kaip toliau seksis augti regionui kamuojamam skolų, pasitikėjimas smuko iki 2009 metų rudens lygio.
Azija
Šiandien Azijoje tęsėsi masinis akcijų išpardavinėjimas. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng smuko 6,01 proc., Japonijos akcijų indekso Nikkei 225 reikšmė sumažėjo 2,72 proc., kiek nuosaikesniu kritimu pasižymėjo Kinijos akcijų indeksas CSI 300, sumažėjęs 0,46 proc.
Finansinio sektoriaus bendrovių akcijos ir toliau pigo daugiau negu rinkos vidurkis. „HSBC Holdings“ akcijos pigo daugiau kaip 7 proc., o „Bank of China“ akcijų kaina sumažėjo 6 proc. Besitęsiantis žaliavų pigimas neprideda pasitikėjimo žaliavų išgavimo bendrovėmis, kurių akcijų kainas taip pat smukdo investuotojų perskirstomos lėšos į mažiau rizikingas turto klases.
Šiandien Kinija paskelbė šiai šaliai itin svarbaus vartotojų kainų indekso duomenis. Aukščiausią lygį per pastaruosius tris metus pasiekusi infliacija yra didžiulis galvos skausmas Kinijos vyriausybei, kuri imasi visų priemonių kainų augimui pažaboti. Liepos mėnesį vartotojų kainų indeksas išaugo 6,5 proc. metiniu tempu. Augimas spartėja jau beveik du metus, o pastarąjį mėnesį buvo laukta 6,4 proc. augimo.
Baltijos šalys
Pirmadienį akcijų kainos toliau smuko visose Baltijos biržose. Vilniuje indeksas sumažėjo net 5,08 proc. ir pigo beveik visos akcijos, kuriomis prekiauta. Išimtis – įmonių grupės „Alita“ akcijos, kurios brango ketvirtą prekybos sesiją iš eilės, šįkart 3,28 proc. Investuotojams parduodant akcijas biržos apyvarta siekė 1,7 mln. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos biržų, o sandorių įvykdyta net 2 199. Talino biržoje indeksas sumažėjo daugiausia – net 6,24 proc. Visos akcijos, kuriomis buvo prekiauta, pigo, o bendra biržos apyvarta siekė 1,5 mln. eurų, iš kurių beveik 0,2 mln. eurų priklausė tiesioginiams sandoriams. Rygos biržos indeksas smuko 3,35 proc.
Vidurio ir Rytų Europa
Rusijos finansų ministras pareiškė, kad šalies kredito reitingai yra akivaizdžiai per maži. Pagal „Standard & Poor’s” Rusija turi BBB – antrą mažiausią investicinį reitingą. Rusijos valstybės skola iš ties yra nedidelė – tik 9 proc. BVP – palyginti su Vidurio ir Rytų Europa (46 proc. BVP) ar G7 šalimis (daugiau nei 100 proc. BVP). Vyriausybė nustatė sau prioritetą pasiekti, kad šalis gautų A lygio reitingą. Dėl planuojamo skolos augimo Rusijos skola gali išaugti iki 17 proc. BVP 2014 metais, tačiau tai vis dar būtų itin nedaug palyginti su kitomis šalimis. Tiesa, Rusijos reitingui aukščiau pakilti gali kliudyti kiek kitokie veiksniai – visų pirma tai politinė rizika, kuri yra gana reikšminga šioje šalyje.
Žaliavos
„WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ nusileido žemiau 80-ies JAV dolerių už barelį arba žemiausio taško per paskutinius dešimt mėnesių. Akivaizdu, kad rinkoje traukiamasi iš rizikingų turto klasių, tokių kaip žaliavos. Įdomu tai, kad tiek „Goldman Sachs“, tiek ir „Merrill Lynch“ vakar teigė paliksiantis tą pačią naftos kainos prognozę 2012 m., tačiau, jeigu pasiteisintų blogiausias recesijos atvejis, nafta galėtų kristi iki 50 JAV dolerių už barelį. Artimiausias dvi dienas naftos rinkos dalyviai žvelgs ir į JAV naftos atsargų pokyčių ataskaitas. Laukiama, kad žaliavinės naftos atsargos per praėjusią savaitę padidėjo.
Aukso kaina vakar lipo į viršų ir šiandien ryte prekyba jau vyko aukštesne nei 1 750 JAV dolerių už Trojos unciją kaina. Po tokio akcijų kainų kritimo vakar pasaulio biržose šis taurusis metalas yra tapęs vienu paklausiausiu aktyvų rinkose.