Verslo ir rinkų naujienos » Ketvirtadienį rinkose vėl viršų ėmė nerimas dėl ekonomikos ateities


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-08-19 10:51.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12330


Vakar JAV akcijų indeksų reikšmės krito labai ženkliai. Dow Jones akcijų indeksas smuko 3,7 proc., S&P 500 indeksas krito net 4,5 proc. Prekybos akcijomis apimtys vakar buvo net 44 proc. didesnės nei paskutinių trijų mėnesių vidurkis. Didžiausią nerimą rinkoje sukėlė nemažas skaičius paskelbtų makroekonominių rodiklių, kurie dar labiau didina baimę, kad pasaulio ekonomikos augimas lėtėja.

Bankas „Morgan Stanley“ sumažino pasaulio ekonomikos augimo prognozę nuo 4,2 proc. iki 3,9 proc. teigdamas, kad augimą ribos mažesnis vartotojų pasitikėjimas ateitimi bei ribotos vyriausybių išlaidos. Anot banko analitikų, JAV ir Vakarų Europa yra labai arti recesijos.

Vakar akcijų pigimu labiausiai pasižymėjo energetikos, žaliavų ir bankų akcijų kainos. Investuotojus išgąsdino Švedijos finansų institucijų priežiūros vadovo komentarai, kad bankai privalo ruoštis naujiems sunkumams. Be to, sklinda gandai, kad JAV atsakingos institucijos labai atidžiai seka didžiausių Europos bankų veiklą JAV ir siekia riboti jų įtaką šalyje.

Dešimties metų iždo obligacijų pajamingumas vakar buvo nukritęs žemiau 2 proc., arba žemiausio lygio nuo 1954 metų.

Pirmiausia, JAV buvo paskelbti infliacijos rodikliai. Metinė infliacija liepos mėnesį šalyje siekė 3,6 proc. ir buvo didesnė nei prognozuota. Bazinė infliacija taip pat išaugo, o tam didelę įtaką turėjo brangesni drabužiai bei aukštesnės nuomos kainos. Naujų bedarbių paraiškų skaičiaus pokytis per praėjusią savaitę taip pat nuvylė. Jų padaugėjo 9 tūkst. iki 408 tūkst. ir pokytis taip pat viršijo prognozę. Nenaujų namų pardavimai liepos mėnesį mažėjo nuo 4,84 mln. iki 4,67 mln. Filadelfijos FED aktyvumo indeksas smuko iki žemiausio lygio nuo 2009 m. pradžios. Visi šie rodikliai rodo, kad ekonominė padėtis JAV nesiklosto taip sklandžiai kaip norėtųsi ir ūkio augimas gali lėtėti.

Vakarų Europa

Ketvirtadienį akcijų rinkose vėl matytas ženklus indeksų kritimas. Investuotojų gretose iš naujo pradėtos eskaluoti baimės dėl laukiamo ekonomikos sulėtėjimo. Vakar paskelbti JAV ekonominiai duomenys nedžiugino. Nerimauti privertė ir Švedijos centrinio banko pareiškimas, kad bankų sistema turėtų būti itin atsargi ir neignoruoti dar vieno galimo sąstingio tarpbankinėje rinkoje jei euro zonos skolų krizė iš ties turėtų rimtą poveikį ekonomikos augimui.

Švedijos bankų akcijų kainos vakar smarkiai nusirito – „Swedbank“ akcijos atpigo 9 proc., „Nordea“ – 7,4 proc. Per ketvirtadienį sumažėjo visų 18 nacionalinių akcijų kainų indeksų reikšmės Europoje.

Šiandien rinkose laukiama tolesnio akcijų kainų smukimo. Atrodo, savaitgaliui investuotojai nenori likti su atviromis pozicijomis, ypač kai neaišku kokių dar netikėtumų gali atnešti vėlaus vakaro prekyba JAV.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai smuko. Prasti JAV makroekonominiai duomenys ir rinkose jau kurį laiką tvyranti baimė pritraukė žymiai daugiau pardavėjų nei pirkėjų. Kritimas buvo šiek tiek mažesnis nei JAV, bet pakankamai ženklus. Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 sumažėjo 2,51 proc., Kinijos CSI 300 indeksas susitraukė 1,53 proc., o labiausiai pardavėjai nusmukdė Pietų Korėjos akcijų indeksą Kospi, kuris neteko net 6,43 proc. savo vertės.

Šią savaitę keletas bankų pradėjo mažinti savo anksčiau skelbtas pasaulio ekonomikos ir atskirų šalių ekonomikų augimo prognozes. Investuotojai puolė pardavinėti bendrovių, kurios yra stipriai priklausomos nuo ekonomikos plėtros, akcijas. Įspūdingai atpigo Pietų Korėjos bendrovių, eksportuojančių savo produkciją, akcijos. „Hyundai Motor“ akcijos pigo net 9 proc., „Kia Motors“ akcijų kaina smuko 7 proc., o „LG Electronics“ bendrovės akcijų kaina sumažėjo 6 proc.

Baltijos šalys

Ketvirtadienį neigiamoms nuotaikoms Vakaruose pasidavė visų trijų Baltijos šalių akcijų indeksai. Vilniaus akcijų biržoje investuotojai buvo aktyvesni nei trečiadienį, bet bendra apyvarta nebuvo didžiausia tarp Baltijos akcijų biržų ir siekė 906 tūkst. eurų. Taline investuotojų nuotaikos buvo panašios kaip ir kitose Baltijos biržose, bet Talino indeksas sumažėjo labiausiai tarp Baltijos akcijų biržų – 2,99 proc. Rygoje akcijų kainų matas smuko 1,72 proc.

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų rinka vakar ritosi kartu su Vakarų biržų indeksais. RTS indeksas prarado 4,79 proc. savo reikšmės. Čia kaip ir kitose biržose buvo jaučiamas nerimas dėl lėtėsiančios ekonomikos plėtros ir investuotojai traukėsi iš rizikingesnių investicijų. Rusijos akcijų rinkai papildomą spaudimą sudarė mažėjusio naftos kainos, kurių perspektyvos blėsta silpstant lūkesčiams dėl paklausos.

Žaliavos

„WTI“ naftos ateities sandorių kaina vakar krito beveik 6 proc. ir vėl priartėjo prie 80 JAV dolerių už barelį. Neigiamą įtaką naftos kainai turėjo paskelbti neigiami makroekonominiai rodikliai JAV, didžiausioje pasaulio ekonomikoje ir tuo pačiu daugiausiai naftos suvartojančioje valstybėje. Bijoma, kad naftos produktų suvartojimas šioje šalyje gali toliau mažėti. Beje, šiais metais uraganų sezonas JAV buvo silpnas kaip niekada, tad tai taip pat nesuteikė palaikymo kainai šią vasarą.