Verslo ir rinkų naujienos » JAV FED išsakė abejones dėl tolesnio ekonomikos augimo


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-09-22 10:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12532


Trečiadienį, po Federalinio rezervų banko vadovo pranešimo apie JAV ekonomikos perspektyvas ir banko priimtus veiksmus skatinti ekonomiką, akcijos smarkiai krito. Visi pagrindiniai indeksai užsidarė su neigiamu pokyčiu. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 2,49 proc., S&P 500 – 2,94 proc., o Nasdaq – 2,01 proc.

Po dvi dienas trukusio susirinkimo Federalinio rezervų banko vadovas B. Bernanke skaitė oficialų banko pranešimą, kuriame teigiama, kad rugpjūčio ekonominiai duomenys rodo, jog JAV ekonomikos augimas buvo lėtas. Darbo rinkos situacija išlieka bloga, o nedarbo lygis yra aukštas. Namų ūkių vartojimas per paskutinius mėnesius padidėjo neženkliai, nepaisant padidėjusių automobilių pardavimų. Investicijos į ne gyvenamosios paskirties nekilnojamą turtą išlieka nedidelės. Tačiau verslo investicijos į įrangą ir programinę įrangą toliau auga. Bankas mano, kad infliacija ilguoju laikotarpiu išliks stabili. Siekdamas užtikrinti kainų stabilumą, sumažinti nedarbo lygį ir didinti vartojimą, bankas nusprendė taikyti taip vadinamą programą „Tvistas“, kurios pagrindu bankas supirkinės ilgos trukmės obligacijas. Supirkimai bus finansuojami parduodant trumpos trukmės obligacijas. Programos dydis – 400 mlrd. JAV dolerių.

Po banko pranešimo JAV VVP pajamingumai sumažėjo. 10 metų trukmės JAV VVP pajamingumas pasiekė naujas žemumas – 1,85 proc. Tuo tarpu 30 metų trukmės JAV VVP pajamingumas sumažėjo iki 3,01 proc. Federalinis rezervų bankas tikisi, kad sumažinus ilgos trukmės VVP pajamingumą šalies gyventojams bus lengvesnė našta finansuojant nekilnojamo turto paskolas ir tai išjudins vartojimą.

Vakarų Europa

Rinkos Europoje trečiadienį liko nervingos. Akcijų indeksai smuko investuotojams laukiant kokias naujienas paskelbs vėliau posėdžiaujantis JAV Federalinių rezervų bankas (FED). Taip pat rinkų pasitikėjimas krypo į nepalankią pusę, kai pranešta, kad po trejetą dienų trukusių konsultacijų jungtinė Tarptautinio valiutos fondo ir Europos komisijos misija kitą savaitę vėl grįš į Graikiją.

Vakar atskleistas Anglijos banko pinigų politikos posėdžio protokolas bylojo, kad buvo svarstoma skatinančių priemonių paketo išplėtimą ir tikimybė, kad esama 200 mlrd. svarų aktyvų supirkimo programa bus išplėsta, didėja. Apie ekonomikos sulėtėjimo baimes vakar vakare prabilo ir posėdį baigęs JAV FED, dėl ko šiandien nuotaikos pasaulio finansų rinkose tebėra prislopę – Azijos akcijų indeksai smunka, tokios pat krypties tikimasi ir Europoje.

Baltijos šalys

Trečiadienį Vilniaus biržos indeksas sumažėjo 0,22 proc. iki 345,1 punkto, o bendra apyvarta siekė 321 tūkst. eurų ir buvo perpus mažesnė nei antradienį. Vėl įdomi prekyba vyko „Sanito“ akcijomis, kurių perleista daugiausiai Vilniaus akcijų biržoje, o akcijų kaina liko nepakitusi. Nors po oficialaus pasiūlymo supirkti likusias „Sanito“ akcijas laisvų akcijų skaičius gerokai sumažėjo, bet trečiadienį šių akcijų apyvarta siekė net 102,1 tūkst. eurų.

Talino akcijų biržos indeksas, priešingai nei Vilniaus bei Rygos indeksai, padidėjo 0,68 proc. iki 550,4 punkto, o bendra apyvarta siekė 405,4 tūkst. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos akcijų biržų. Brangusių bei pigusių akcijų skaičius buvo panašus. Didžiausiu teigiamu akcijų kainos pokyčiu išsiskyrė „Premia Foods“ akcijos, brangusios 4,99 proc.

Trečiadienį Rygos akcijų biržos indeksas sumažėjo 0,1 proc. iki 382,97 punkto, o bendra apyvarta siekė 23,6 tūkst. latų ir buvo beveik 4 kartus mažesnė nei antradienį. Pastaruoju metu yra pakankamai suaktyvėjusi prekyba „Olaines kudra“ akcijomis, tad trečiadienį šių akcijų apyvarta buvo didžiausia Latvijos akcijų biržoje ir siekė 11,6 tūkst. latų, bet akcijų kaina liko nepakitusi.

Lietuvos pramonės produkcija rugpjūčio mėnesį augo 6,6 proc. metiniu tempu. Pramonės plėtra jau kuris laikas praranda savo pagreitį, tačiau tokia tendencija neturėtų stebinti, nes augimui tampant vis labiau subalansuotam nuosaikesni turi darytis ir pramonės plėtros tempai. Tiesa, didesnį nerimą keltų dar didesnis pramonės lėtėjimas jei jis užsitęstų dėl prastesnės Vakarų Europos ekonomikos būklės. Apklausos euro zonoje byloja apie prastėjančią gamybos būklė, o tai bloga žinia tiek Baltijos šalių eksportui tiek ir gamybai.

Vidurio ir Rytų Europa

Tarptautinio valiutos fondo nuomone Rusijos ekonomika gali patirti naują recesiją jei naftos kainos kitąmet nusiristų žemiau 50 JAV dolerių už barelį. Pagal pagrindinį Tarptautinio valiutos fondo scenarijų Rusijos BVP šiemet augs 4,3 proc., 2012 metais – 4,1 proc., tačiau šalies ūkis labai priklauso nuo naftos rinkos būklės, o pastarosios perspektyvos atrodo miglotai turint omenyje laukiamą pasaulio ekonomikos augimo sulėtėjimą.

Žaliavos

Vakar žaliavinės „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje judėjo žemyn. Prastas nuotaikas naftos biržoje lėmė apskritai neigiamos nuotaikos pasaulio finansų bei žaliavų rinkose, kurias kelia baimė, kad pasaulio ekonomikos augimas lėtėja. Be to, vakar FED priimtas sprendimas nenudžiugino rinkos dalyvių. Vienintelė svarbesnė teigiama žinia rinkoje buvo žaliavinės naftos atsargų kritimas JAV per praėjusią savaitę. Šios atsargos sumažėjo net 7,3 mln. barelių. Tiesa, benzino atsargos pakankamai stipriai padidėjo. Apskritai, naftos produktų suvartojimas JAV ir toliau krinta – per paskutines keturias savaites jis buvo 0,9 proc. mažesnis nei prieš metus. Benzino suvartojimas yra kritęs 1,7 proc.