Verslo ir rinkų naujienos » N.Roubini – viskas paaiškės per ateinančias savaites


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2011-09-30 15:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12589


„Euro zona dar labiau integruosis, arba sužlugs ir kils didesnė krizė nei po Lehman Brothers banko bankroto“ – prognozuoja gerai žinomas ekonomistas Nouriel Roubini, kuris tiksliai numatė 2008 metais kilusią krizę.

Jis dar kartą pakartojo, kad ilgalaikės pasaulinės ekonomikos perspektyvos yra geros. Pagrindinis pasaulinės ekonomikos augimo variklis bus besivystančios rinkos. Be to, ekonomikos augimą lems ir kompanijos, kurios šiuo metu yra sukaupusios didelį kiekį grynųjų pinigų. Toliau besiplečianti globalizacija bei kuriamos naujos technologijos taip pat skatins ekonomikos augimą.

Tai yra visi Nouriel Roubini įvardinti pozityvūs faktoriai. Be to, jis įvardijo ir keturis negatyvius faktorius. Jo nuomone, didžiausia problema yra tame, kad pozityvūs ekonomikos stimuliatoriai pasirodys tik po kurio laiko, tuo tarpu rizikos atsiras trumpalaikiu laikotarpiu.

„Trumpalaikiame laikotarpyje matosi debesys. Artėja ekonomikos nuosmukis Amerikoje ir Europoje, nuo silpnesnių euro zonos šalių iki Didžiosios Britanijos. Galime teigti, kad tai yra dvigubo dugno krizė“ – mano Nouriel Roubini.

Nežinome, kiek rimta bus recesija. Jei bus jos švelnesnė versija, tai ji nepalies besivystančių rinkų. Jei bus rimta recesija, tai ji apims tiek išsivysčiusias, tiek besivystančias šalis.

„Esminis klausimas, ar sulauksime tik sulėtėjimo, ar bus blogiau nei 2008 metais. Atsakymas priklauso nuo to, ar bus prieita prie finansų krizės euro zonoje. Jeigu bus išvengta suirimo ir chaoso, tuomet bus recesija, tačiau švelni. Jei euro zona sužlugs, tuomet mūsų laukia labai rimta krizė, kurios poveikis sistemai bus didesnis nei po Lehman Brothers bankroto“ – mano minimas ekonomistas.

Nouriel Roubini mano, kad tolimesni įvykiai priklausys nuo to, kas nutiks euro zonoje.

„Arba bus einama didesnės integracijos kryptimi, arba bus prieita prie dezintegracijos ir suirimo. Kas yra labiausiai tikėtina, mes nežinome, nes dalis sprendimų yra politinio pobūdžio, daug kas priklauso nuo Vokietijos, kuri yra pagrindinė žaidimo vedėja. Viskas paaiškės per artimiausias savaites“ – teigia Nouriel Roubini.

Problema jau nėra Graikija, tačiau faktas, kad Italija ir Ispanija apsikrėtė krize. Abi šalys prarado pasitikėjimą rinkose, todėl didėja spaudimas šių šalių mokomoms palūkanoms už skolas. Minimas ekonomistas mano, kad jei ir bus įvykdytas ekonomikų restruktūrizavimas, prireiks pusę metų, kol šios šalys atgaus pasitikėjimą rinkose. Per tą laiką šių šalių problemos su likvidumu, gali sukelti šių šalių mokumo problemą.

„Reikalingas paskutinės vilties skolintojas. Specialiame fonde euro zonos šalių sukauptų 440 mlrd. eurų nepakaks. Reikia tris kartus daugiau, kad Ispanija ir Italija nepatektų į tuos pačius spąstus kaip Graikija. Sunku kalbėti apie optimizmą. Italija Ir Ispanija gali pasirodyti esančios ne tik nelikvidžios, tačiau ir nemokios“ – perspėja Nouriel Roubini.

Jis mano, kad Europos ir pasaulio ateitis priklauso nuo svarbių politinių sprendimų.

„Sprendimai turi būti priimti greitai. Rinkos mato, kad galimybės mažėja. Paskutiniu metu, jos tikėdamos, kad kas nors sugalvos kokį nors sprendimą, šiek tiek pakilo. Bet sunku kalbėti apie optimizmą“ – teigia jis, tuo pačiu pabrėždamas, kad jis labai skeptiškai vertina galimybę, kad politikai sugebės greitai priimti sprendimus.

Gerai žinomas ekonomistas Nouriel Roubini siūlo Europos Centriniam bankui sumažinti bazinę palūkanų normą, be to mano, kad reikia susilpninti eurą. Tuo tarpu silpnesnė euro zonos šalys prieš įvesdamos mokesčių paketus, turi įgyvendinti ir trumpalaikes paskatas, pavyzdžiui sumažinti mokesčius, nes kitaip jos pateks į recesiją.

Be to, jo nuomone, reikalingas paskutinės vilties skolintojas, kuris padėtų nemokioms šalims ir bankams. Europos bankai turėtų padidinti savo kapitalus, ir galbūt, Nouriel Roubini nuomone, galima būtų sukurti pasitraukimo ir euro zonos mechanizmą.