Verslo ir rinkų naujienos » Pasaulio akcijų indeksų III ketv. pokyčiai buvo prasčiausi nuo 2008 m.


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-10-03 11:01.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12594


Paskutinę rugsėjo mėn. prekybos sesiją investuotojai smarkiai pardavinėjo akcijas. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 2,16 proc., S&P 500 – 2,50 proc., Nasdaq – 2,63 proc. Pasibaigus penktadienio prekybai buvo užfiksuotas prasčiausias akcijų kainų pokyčių trečiasis ketvirtis nuo 2008 metų globalios finansinės krizės.

Dow Jones Industrial indeksas per rugsėjo mėnesį nukrito 6 proc. Tai buvo penktas mėnuo iš eilės, kai indeksas krito. Per ketvirtį indekso reikšmė sumažėjo 12 proc. S&P 500 rugsėjo mėnesį nukrito 7,2 proc., o per ketvirtį – 14 proc. Pagrindinės tokių akcijų kainų pokyčių priežastys – tebesitęsiančios Europos šalių skolos problemos bei investuotojų padidėję lūkesčiai dėl antrosios globalios ekonomikos recesijos. Iki šiol gerus rezultatus skelbusios JAV įmonės šiuo metu vis dažniau nuvilia investuotojus pranešimais, kad dėl ekonomikos sulėtėjimo yra priverstos mažinti pardavimų bei pelno prognozes. Iš S&P 500 indekso įmonių jau 70 įmonių paskelbė apie neigiamas finansinių rezultatų perspektyvas trečiajam ketvirčiui. Antrajame ketvirtyje apie neigiamas perspektyvas pranešė 68 įmonės, o pirmajame – 64. Apie nelabai džiuginantį finansinių rezultatų skelbimo sezoną taip pat byloja faktas, kad kas ketvirtį mažėjo įmonių skaičius, kurios didindavo metų pelno perspektyvas. Pirmąjį ketvirtį tokių įmonių buvo 42, antrąjį - 39, o trečiąjį – 38. Trečiojo ketvirčio rezultatų skelbimo sezonas prasidės spalio 11 dieną, kuomet aliuminio produkcijos gamintojas „Alcoa“ skelbs savo rezultatus.

Vakarų Europa

Penktadienį Vakarų Europos akcijų indeksai nėrė žemyn ir užbaigė prasčiausią ketvirtį nuo 2008 m. Euro Stoxx 600 indeksas per III ketv. krito 17 proc., o rugsėjo mėn. indekso reikšmės smukimas siekė 4,7 proc. Neigiamas nuotaikas rinkoje skatino pasirodę prasti makroekonominiai rodikliai. Paskelbta, kad oficialiai prognozuojama rugsėjo mėn. metinė infliacija euro zonoje siekė 3 proc., arba daugiau nei rugpjūčio mėn., kai sudarė 2,5 proc. Toks netikėtas infliacijos dydis didžiausias nuo 2008 m. spalio mėn. Šie skaičiai visai nepalengvina euro zonos centrinio banko dilemos, kaip neleisti Europos ekonomikai ristis žemyn. Priminsime, kad jau šį ketvirtadienį euro zonos centrinių bankų vadovai rinksis tartis dėl bazinės palūkanų normos nustatymo artimiausiam mėnesiui, tačiau didesnė tikimybė ta, kad bus palikta dabar galiojanti 1,5 proc. palūkanų norma.

Nuliūdino ir Vokietijos mažmeninės prekybos rugpjūčio mėn. duomenys. Prekybos apimtys krito daugiausia per ketverius metus. Ekonomistai tikėjosi, kad prekyba rugpjūtį smuks 0,5 proc., tačiau pranešta, kad ji krito net 2,9 proc. Skolų krizė bei prastėjantys lūkesčiai euro zonoje verčia būti atsargesnius ir Vokietijos gyventojus.

Šiandien į susitikimą renkasi Europos sąjungos finansų ministrai, kurie spręs dėl paramos sumos Graikijai padidinimo. Pranešta, kad Graikijai nepavyks šiais metais pasiekti paramos teikėjų nustatytų tikslų. Buvo nustatyta, kad šalis turi sumažinti biudžeto deficitą šiais metais iki 7,6 proc., lyginant su BVP, tačiau panašu, kad jis sieks 8,5 proc. Beje, pranešta, kad Graikijos ekonomika šiais metais kris 5,5 proc., arba daugiau nei prognozuota liepos mėn.

Azija

Savaitės pradžia Azijos akcijų biržose buvo tokia pat neigiama kaip ir viso praėjusio ketvirčio metu. Honkongo akcijų indeksas Hang Seng smuko net 4,95 proc., o praėjusį ketvirtį šio indekso neigiamas pokytis siekė daugiau kaip 21 proc. Kitų indeksų nuosmukiai šiandien buvo tik truputį mažesni – Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225 susitraukė 2,36 proc., o Indijos akcijų indeksas BSE Sensex neteko 1,79 proc. savo vertės.

Investuotojų nenudžiugino žinia, kad Graikijos vyriausybei nepavyko sumodeliuoti ateinančių dviejų metų biudžeto taip, kad biudžeto deficitas atitiktų paramą teikiančių valstybių reikalavimus. Nors ir planuojama įvairiomis priemonėmis sutaupyti 6,6 mlrd. eurų per 2012 metus, to gali neužtekti šiandien

Kaip jau įprasta pastaruoju metu, bankinio sektoriaus bendrovių akcijų kainos yra labiausiai pažeidžiamos neigiamų naujienų. Šiandien „Agricultural Bank of China” akcijų kaina sumažėjo net 9,3 proc., o „Bank of China” akcijos atpigo 6,9 proc.

Dideliais nuosmukiais pasižymėjo ir žaliavų išgavimo bendrovės, investuotojams pasitraukiant iš šių pozicijų dėl stipraus daugumos žaliavų pigimo pastaruoju laikotarpiu.
Europoje didelę dalį produkcijos parduodančios bendrovės taip pat nesulaukė investuotojų dėmesio. „Sony”, „Toshiba” ir „Mazda Motor” akcijų kainos sumažėjo daugiau kaip 6 proc.

Baltijos šalys

Savaitės pabaiga Vilniaus akcijų biržoje buvo pesimistiška, tad Vilniaus akcijų biržos indeksas sumažėjo labiausiai tarp Baltijos akcijų biržų – 1,2 proc. iki 332,79 punkto, o bendra biržos apyvarta siekė 317 tūkst. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos akcijų rinkų. Pigusių akcijų buvo gerokai daugiau nei brangusių.

Talino akcijų biržos indeksas sumažėjo mažiausiai tarp Baltijos akcijų biržų, šįkart – 0,06 proc. iki 536,6 punkto, o bendra apyvarta siekė 256,8 tūkst. eurų ir buvo mažesnė nei įprastai. Aktyviausia prekyba išsiskyrė „Tallink Grupp“ akcijos, kurių apyvarta siekė 72,2 tūkst. eurų, o akcijų kaina liko nepakitusi.

Penktadienį Rygos akcijų biržos sumažėjo taip pat mažiau nei Vilniaus akcijų indeksas, šįkart – 0,17 proc., o bendra apyvarta siekė vos 40,5 tūkst. latų, bet visgi buvo dvigubai didesnė nei ketvirtadienį. Labiausiai Rygos biržoje brango „Rigas kugu buvetava“ akcijos – 14,38 proc., o šių akcijų apyvarta siekė 19,1 tūkst. latų ir buvo didžiausia tarp Latvijos akcijų.

Vidurio ir Rytų Europa

Penktadienį Rusijos akcijų indeksas RTS smuko 3,46 proc. ir užbaigė blogiausią ketvirtį Rusijos akcijų biržai nuo 2008 metų. Net ir pačių didžiausių įmonių akcijų kainos pasižymėjo smarkiais nuosmukiais. „Gazprom“ akcijų kaina krito 2,6 proc., o „Rosneft“ akcijos pigo 4,1 proc. Tokie pokyčiai neturėtų stebinti, nes naftos kainos kritimas tęsiasi jau porą mėnesių. Bankų akcijų pardavėjai taip pat buvo aktyvesni nei pirkėjai. „Sberbank“ akcijų kaina krito 6,4 proc., o „VTB“ neteko net 3,7 proc.

Žaliavos

Paskutinę praėjusios savaitės dieną „WTI“ naftos ateities sandorių kaina smarkiai krito žemyn ir nusileido žemiau 80 JAV dolerių už barelį. Šiandien šiais naftos ateities sandoriais buvo prekiaujama šiek tiek žemesne nei 78 JAV dolerių už barelį kaina. Naftos pigimą skatina nerimas, kad išsivysčiusios pasaulio ekonomikos neria į recesiją, o tai lėtins naftos paklausos augimą. Beje, Kinijoje paskelbta rugsėjo mėn. pirkimo vadybininkų indekso reikšmė taip pat nuliūdino investuotojus – šis rodiklis rodo, kad Kinijoje pramonės gamybos aktyvumas mažėja, o tai vėlgi neskatina naftos kainos augimo. Savaitgalį spaudoje buvo cituojami OPEC narių pareiškimai, kad naftos rinkoje padėtis yra subalansuota – t.y., naftos paklausa atitinka pasiūlą. Tokie komentarai pasipylė po to, kai pranešta, kad naftos pasiūla rugsėjo mėn. išaugo iki didžiausio lygio nuo 2008 m. lapkričio mėn. Šią savaitę daugiau „Bloomberg“ apklaustų rinkos dalyvių laukia naftos pigimo nei jos brangimo.