Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-10-10 11:37.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12643
Tris dienas trukęs akcijų kilimas penktadienį baigėsi, nepaisant to, kad buvo paskelbti geresni nei tikėtasi darbo rinkos duomenys. Dow Jones Industrial indeksas nukrito 0,18 proc., S&P 500 – 0,82 proc., Nasdaq – 1,10 proc.
Rugsėjo mėnesį ne žemės ūkio sektoriuje buvo sukurta 103 tūkst. naujų darbo vietų. Privačiame sektoriuje vietoj tikėtųsi 95 tūkst. naujų darbo vietų buvo sukurta 137 tūkst. Gamybos sektoriuje dirbančiųjų skaičius rugsėjo mėnesį sumažėjo 13 tūkst. Automobilių pramonėje darbo situacija išliko ta pati. Tačiau ženkliai išaugo statybų sektoriuje dirbančiųjų skaičius – buvo priimta 26 tūkst. naujų darbuotojų. Valstybės tarnautojų skaičius sumažėjo 34 tūkstančiais. Nedarbo lygis šalyje išliko nepakitęs – 9,1 proc. Ekonomistai tikėjosi, kad nedarbo lygis išaugs iki 9,2 proc.
Šią savaitę prasideda įmonių finansinių rezultatų skelbimo sezonas. Antradienį rezultatus skelbs „Alcoa“. Iš bankų sektoriaus pirmasis rezultatus skelbs bankas „J.P. Morgan“ – tai vyks ketvirtadienį. Ketvirtadienį taip pat rezultatus skelbs informacinių technologijų milžinas „Google“. Paskutinius du mėnesius investuotojų dėmesys buvo sutelktas į įvykius Europoje, tačiau tikėtina, kad artimiausiu metu finansiniai įmonių rezultatai turės didesnės įtakos investuotojų veiksmams.
Vakarų Europa
Akcijų indeksai Europoje penktadienį prekybą baigė teigiamais pokyčiais po to, kai JAV darbo rinkos statistika pasirodė esanti geresnė nei tikėtasi. Savaitės grąža taip pat buvo teigiama Vakarų Europos biržose – investuotojai palankiai reagavo į centrinių bankų sprendimus sumažinti įtampą finansų sistemoje. Tačiau padėtis finansų rinkose tebėra trapi – ekonomistai baiminasi ūkio sulėtėjimo ar netgi recesijos.
Šiandien ateities sandoriai Vakarų Europos rinkose rodo tolesnį kainų kilimą. Investuotojų pasitikėjimą palaiko sekmadienį vykęs Prancūzijos ir Vokietijos vadovų susitikimas, po kurio pažadėta rasti naujų būdų Graikijos skolos problemai spręsti.
Vokietijos pramonės produkcija rugpjūčio mėnesį smuko 1,0 proc. kai ekonomistai prognozavo 2,0 proc. sumažėjimą. Lėtėjantis pasaulio ekonomikos augimas ir toliau kelia nuogąstavimų, kad pramonės laukia ne patys geriausi laikai. Kol kas Vokietijos gamintojus dar gali palaikyti ankstesni užsakymai, tačiau sulėtėjimo veikiausiai bus sunku išvengti.
Azija
Savaitę Azijos akcijų indeksai pradėjo skirtingais pokyčiais. Indijos akcijų indeksas BSE Sensex kilo 0,86 proc., Kinijos akcijų indeksas CSI 300 smuko 0,28 proc. Dėl nacionalinės šventės šiandien nevyksta prekyba Japonijos akcijų biržoje.
Kinijos akcijų indeksas CSI 300 šiandien pasiekė žemiausią ribą nuo 2009 metų balandžio mėnesio. Kinijos vyriausybė sumažino mažmenines kainas degalams, o ši žinia buvo neigiama naftos gavybos bendrovėms. Pirmą kartą nuo 2010 metų birželio sumažintos kainos lėmė investuotojų sprendimą pardavinėti tokių bendrovių kaip „PetroChina“ ar „Sinopec“ akcijas, kurių kaina sumažėjo atitinkamai 2,8 proc. ir 4,4 proc. Nekilnojamojo turto bendrovių akcijų kainos taip pat stipriai sumažėjo, po to kai buvo paskelbta, kad nekilnojamojo turto kainos rugsėjį buvo mažesnės nei praėjusį mėnesį. Šio sektoriaus bendrovių akcijų kainos šiandien krito apie 6 proc.
Baltijos šalys
Penktadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas padidėjo mažiausiai tarp Baltijos akcijų rinkų – 0,44 proc., tačiau bendra biržos apyvarta siekė 832,2 tūkst. eurų ir buvo didžiausia tarp Baltijos akcijų rinkų. Penktadienį didžiausias optimizmas jautėsi Talino akcijų biržoje. Čia biržos indeksas fiksavo 1,44 proc. teigiamą pokytį, o akcijų apyvarta siekė 723 tūkst. eurų. “Silvano Fashion Group“ akcijų perleista daugiausiai – už 366,5 tūkst. eurų, o akcijos brango 2,76 proc. Rygos akcijų biržos indeksas padidėjo ketvirtą prekybos sesiją iš eilės, šįkart 1,03 proc., tačiau bendra apyvarta buvo labai kukli ir siekė vos 47,2 tūkst. latų.
Latvijos finansų ministerija padidino 2011 metų BVP augimo prognozę nuo 3,3 proc. iki 4,5 proc. Ekonomikos atsigavimas pirmoje metų pusėje vyko pakankamai sparčiai, kad būtų galima tikėtis stipresnių visų metų plėtros skaičių. Apie BVP augimo prognozių padidinimą praklabo ir Tarptautinis valiutos fondas. Pasak jo atstovų Latvijos ekonomika šiemet augs bent 4,0 proc. Daugiau susirūpinimo kelia 2012 metų perspektyvos. Lėtėsiantis pasaulio ekonomikos augimas gali lemti ir mažiau įspūdingą Latvijos BVP plėtrą.
Vidurio ir Rytų Europa
Geros nuotaikos Vakarų biržose leido augti ir Rusijos akcijų kainoms. Penktadienį Rusijos RTS paaugo 3,16 proc., o šiandien tikimasi tolesnio rinkos kilimo išaugus pasitikėjimui po Vokietijos ir Prancūzijos vadovų susitikimo.
Žaliavos
Penktadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje padidėjo trečią dieną iš eilės, tačiau kilimas buvo mažiausias ir siekė 0,5 proc. Daugiausia dėmesio, kaip ir finansų rinkose, sulaukė JAV darbo rinkos rodikliai. Jie nenuvylė investuotojų, tad tai kiek suteikė teigiamo impulso kainai.
Savaitgalį Irano atstovas OPEC teigė, kad šios organizacijos nariai per artimiausią susirinkimą gruodžio mėn. turėtų palikti galiojančias naftos gavybos kvotas, nes dauguma narių yra patenkinti dabartinėmis naftos kainomis.
Sekmadienį „Associated Press“ kalbintas valstybinės Libijos naftos bendrovės vadovas pripažino, kad šiuo metu šalyje išgaunama 390 tūkst. barelių naftos per dieną, o per artimiausius keturis mėnesius siekiama atnaujinti gavybą iki 1 mln. barelių per dieną. Anot jo, labai jaučiamas tarptautinės naftos rinkos dalyvių noras kuo greičiau sulaukti naftos gavybos atnaujinimo. Jis taip pat teigė, kad šalis gerbs ankstesnės valdžios susitarimus su kitų valstybių naftos bendrovėmis – netgi ir su Rusijos ir Kinijos, kurios neprisidėjo nuverčiant M.Kadafio valdžią.