Verslo ir rinkų naujienos » Investuotojai optimistiškai sureagavo į Prancūzijos ir Vokietijos vadovų pareiškimus dėl pagalbos Europos bankams


Autorius: Finasta, Parašyta: 2011-10-11 10:53.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=12654


Prancūzijos ir Vokietijos pareiškimai, kad bus imtasi visų priemonių užtikrinti Europos bankų saugumą sumažino nerimą investuotojų tarpe. Investuotojų optimizmą taip pat didino jau šiandien prasidedantis finansinių rezultatų sezonas. Dow Jones Industrial indeksas pakilo 2,97 proc., S&P 500 – 3,41 proc., Nasdaq – 3,50 proc. Nors akcijų indeksų kilimas buvo vienas didžiausių nuo rugpjūčio mėnesio, visgi apyvarta buvo mažiausia nuo rugsėjo mėnesio antros savaitės. Akcijų kainų kilimas vyko visuose sektoriuose.

„Apple“ įmonė ypatingai nenudžiugino savo gerbėjų vietoj laukto „iPhone 5“ pristatydama „iPhone 4S“, visgi naujasis mobilus telefonas susilaukė didžiulio pirkėjo dėmesio. Per pirmąsias 24 valandas buvo užsisakyta daugiau nei 1 milijonas „iPhone 4S“. Užsakymų skaičius viršijo ankstesnį rekordą, kuris buvo nustatytas išleidus „iPhone 4“. Toks pirkėjų aktyvumas sugrąžino investuotojų dėmesį į „Apple“ akcijas, kurios vakar brango 5,14 proc.

Vakarų Europa

Pirmadienį Europos akcijų indeksai kilo ketvirtą prekybos sesiją iš eilės. Investuotojų nuotaikos buvo geresnės po savaitgalį vykusio Vokietijos ir Prancūzijos vadovų susitikimo. Tikimasi, kad bus priimti nauji sprendimai euro zonos finansų sistemos stabilumui palaikyti. Tiesa, kai kurie analitikai liko gana skeptiški dėl šios žinios, nes konkrečių detalių taip ir nebuvo atskleista.

Spalio mėnesiui įsibėgėjant vis daugiau investuotojų dėmesio turėtų patraukti ne tik ekonominės, bet ir įmonių naujienos. Prasideda ketvirtinių įmonių rezultatų skelbimo ralis, kuris taip pat gali lemti didesnius judesius rinkoje.

Šiandien ateities sandoriai Europos rinkai rodo gana stabilias nuotaikas. Po vakarykščio augimo didesnių pokyčių šiandien nematoma. Investuotojai laukia ar Slovakijos vyriausybė pritars dėl euro zonos finansinio stabilumo fondo išplėtimo.

Investuotojų pasitikėjimas euro zonoje spalio mėnesį smuko į žemiausią savo lygį per pastaruosius dvejetą metų. Jau kurį laiką jį smukdo euro zoną ištikusi skolų krizė ir laukiamas ekonomikos sulėtėjimas.

Eksportas Vokietijoje rugpjūčio mėnesį paaugo 3,5 proc. palyginti su liepa. Šiuo metu mažėjantis pasitikėjimas ekonomika verčia abejoti ir eksporto rinkų perspektyvomis. Vokietijos eksporto augimo tempai jau kurį laiką mažėja ir nepaisant pastarojo mėnesio šuolio, neigiama tendencija turtų išlikti.

Azija

Šiandien Azijos akcijų indeksai ir vėl kilo, investuotojams pamažu grįžtant prie santykinai daug atpigusių rizikingų finansinių instrumentų. Laikinai aprimus kalboms dėl Graikijos problemų ir JAV ekonomikos lėtėjimo, žalia spalva akcijų rinkose dominuoja jau keletą dienų iš eilės. Šiandien augimu išsiskyrė Honkongo akcijų indeksas Hang Seng, sugebėjęs pakilti 3,26 proc. Solidų 2,19 proc. prieaugį fiksavo Japonijos akcijų indeksas Nikkei 225, o kiek neutralesnės nuotaikos vyravo prekyboje Kinijos bendrovių akcijomis, todėl Kinijos akcijų indeksas CSI 300 prekybos pabaigoje tepakilo 0,04 proc.

Pasirodžius naujienoms, kad Kinijos vyriausybės kontroliuojama bendrovė „Central Huijin Investment“ pirko keturių didelių Kinijos bankų akcijas, šių bankų akcijų kainos tiesiog pašoko. „Agricultural Bank of China“ akcijos pabrango net 15 proc, o kitų trijų bankų akcijų kainos pakilo ne mažiau kaip 7 proc.

Nebe taip tamsiai atrodančios pasaulio ekonomikos perspektyvos paskatino investuotojus pirkti plačiai po visą pasaulį eksportuojančių bendrovių akcijas. „Honda Motor“ akcijos brango beveik 6 proc., o „Toyota Motor“ akcijų kaina padidėjo 2 proc.

Baltijos šalys

Pirmadienį Vilniaus akcijų biržos indeksas padidėjo 1,79 proc. Labiausiai brango mažiau likvidžios įmonių grupės „Alita“ bei „Anykščių vyno“ akcijos (atitinkamai 41 proc. ir 10 proc.).
Taline indeksas padidėjo labiausiai tarp Baltijos biržų, šįkart – 1,84 proc. Bendra apyvarta siekė 447,9 tūkst. eurų, net 191,7 tūkst. akcijų apyvarta buvo sudaryta tiesioginiais sandoriais. Pirmadienį Rygos akcijų biržos indeksas po keturių teigiamų prekybos sesijų iš eilės fiksavo neigiamą pokytį – 0,13 proc.

Prasidėjus rudeniui į Lietuvos ir Latvijos ekonomikas sugrįžo infliacija. Po vasarą trukusios defliacijos vėl pabrangusios daržovės ir vaisiai pakylėjo ir bendrą infliacijos lygį. Prie kainų augimo taip pat prisidėjo drabužių ir avalynės brangimas, kuris būdingas kiekvieno naujo sezono pradžiai. Šių metu pradžioje Baltijos šalių ekonominiam stabilumui grasino ir brangęs kuras. Prastėjanti pasaulinė ekonomikos situacija nebesudaro prielaidų naftai pastebimai brangti, tad tikėtina, kad šio veiksnio įtaka likusią metų dalį turėtų nebebūti tokia didelė kaip metų pradžioje.

Pasak Tarptautinio valiutos fondo (TVF) Lietuvai norint turėti siekiamą 2,8 proc. BVP deficitą, vyriausybės biudžetą reikia sumažinti dar 1,25 proc. BVP. Lėtėjančios pasaulio rinkos lemia ir nuogąstavimus dėl Lietuvos ekonomikos ateities. Dėl to biudžetui gali būti vėl sunkiau surinkti reikiamas pajamas ir siekti tokio balanso, kuris būtų tinkamas narystei euro zonoje.

Žaliavos

Pirmadienį „WTI“ naftos ateities sandorių kaina „NYMEX“ biržoje dar kartą kilo į viršų. Didžiąją prekybos laiko dalį naftos kaina laikėsi aukščiau 85 JAV dolerių už barelį. Naftos brangimą skatino teigiamos nuotaikos finansų rinkose, kurias palaikė aukščiausių vadovų tikinimai, kad bus padedama stiprinti Europos bankų kapitalą bei prognozės, kad JAV visgi gali pavykt išvengti recesijos artimiausiu metu. Vakar vėl susilpnėjo JAV doleris svarbiausių valiutų krepšelio atžvilgiu, o tai yra palanku naftos kainos augimui. Šią savaitę viena diena į priekį pasistūmėjo JAV atsargų pokyčių ataskaitų skelbimai, tad Amerikos naftos instituto ataskaita bus skelbiama tik ryt vėlai vakare. Svarbesnių naujienų naftos rinkoje vakar neįvyko.