
Seras John Templeton vienas iš žinomiausių dvidešimtojo amžiaus finansų pasaulio atstovų. Jo veikla vis dar daro poveikį finansų sektoriui, nes jis yra laikomas modernių investicinių fondų tėvu.
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-01-07 02:34.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=13199
Seras John Templeton (1912 – 2008 m.) - vienas iš žinomiausių dvidešimtojo amžiaus finansų pasaulio atstovų. Jo veikla vis dar daro poveikį finansų sektoriui, nes jis yra laikomas modernių investicinių fondų tėvu. Tad šįkart siūlome traders.lt portalo lankytojams trumpai susipažinti su John Templeton, kuris paliko ryškų pėdsaką finansų ir investavimo pasaulyje.
John Templeton gimė 1912 metais mažame Amerikos miestelyje Vinčesteryje, kuris yra įsikūręs Tenesio valstijoje, šeimoje, kurią nuskurdino trisdešimtaisiais metais buvusi Didžioji Depresija. Vietinės mokyklos talentingo, tačiau skurstančio mokinio svajonė buvo studijavimas Jeilio universitete. Deja, tačiau kilusi krizė stipriai finansiškai pakenkė daugeliui šeimų. Templeton šeima buvo nepajėgi finansuoti savo vaiko mokslo universitete.Taigi, jaunasis John Templeton pats ėmėsi fizinio darbo, kuris leido jam uždirbti pinigų mokslams ir knygoms. Pasiekti puikūs mokslo rezultatai Jeilio universiteto Teisės fakultete, jam suteikė teisę į stipendiją. Netrukus jaunam ir ambicingam absolventui, bei taip pat krikščionių organizacijų aktyvistui, Didžiosios Britanijos Oksfordo universitetas pasiūlė kitas studijas, šįkart Menų fakultete.
Per savo viešnagę Didžiojoje Britanijoje, t.y. per studijų metus, jis aplankė net 35 pasaulio šalis, tarp kurių daugiausiai Tolimųjų Rytų šalis. Vėliau jis konstatavo, jog šis laikotarpis labai stipriai paveikė jo asmenybę.
1937 metais grįžęs į Ameriką, jis įsidarbindamas mažai žinomoje investicinėje kompanijoje pavadinimu Feiner and Beane, pradėjo savo nuotykius Volstrite. Minėta investicinė kompanija, vėliau pasirodo esanti Merrill Lynch protėvė. Vėliau už gan nedidelę pinigų sumą jis įsigijo investavimo konsultavimo įmonės, kuri vėliau buvo pervadinta į Templeton, Dobbrow and Vance, akcijų.
Antrojo pasaulinio karo metu John Templeton jau buvo patyręs akcijų rinkos investuotojas. 1939 metais už skolintus pinigus jis įsigijo vienodus smulkių arba kitaip vadinamų centinių (penny stock) kompanijų akcijų, kuriuos kotiravosi Niujorko biržoje, kiekius. Iš viso į 104 kompanijas jis investavo 10400 dolerių. Dėl finansinių problemų, 34 iš jų bankrutavo, na o kitų vertė per kitus keturis metus šoktelėjo net keturis kartus.
Sukaupęs daug kapitalo, John Templeton 1954 metais įkurė pirmąjį pasaulyje tarptautinį investicinį fondą Templeton Growth Fund, kuris iki 1992 metų, kuomet Templeton kompanija susijungė su Franklin Group, kasmet atnešdavo 15 procentų vertės vidutinę investicinę grąžą. Vertėtų pabrėžti, kad per tą patį laikotarpį S&P 500 indekso prieaugis kasmet sudarydavo vidutiniškai 11,1 procentą.
Svarbus momentas minimo investuotojo gyvenime buvo ir tai, jog jis atsisakė Amerikos pilietybės ir šešiasdešimtųjų metų viduryje išvyko į Bahamus, kur gavo šios šalies pilietybę. Netrukus John Templeton gavo ir Didžiosios Britanijos pilietybę, tačiau toliau gyveno Bahamuose.
Kalbant apie jo investavimo metodus, jis visuomet pabrėždavo fundamentinės analizės pranašumą prieš techninę analizę. John Templeton laikėsi nuomonės, kad reikia ieškoti fundamentaliai sveikų, perspektyvių ir Dievo bei rinkos užmirštų kompanijų. Jis pabrėždavo, kad geriausias laikas pirkti akcijas, kai yra nuosmukis bei rinkoje vyrauja maksimalus pesimizmas. Taip pat svarbus yra ir investavimo horizontas.
Apibūdinant John Templeton investavimo stilių, dažniausiai sakoma, jog jis įsigijo akcijas Didžiosios Depresijos laikotarpiu ir pardavė jas per devyniasdešimtaisiais metais buvusią bulių rinką, na o per minimą laikotarpį jis taip pat padarė ir keletą kitų didelių bei gerų investicijų. Tai žinoma, yra labai paprastas apibūdinimas, tačiau jis puikiai atspindi ilgalaikio pobūdžio kapitalo investicijas. John Templeton taip pat buvo labai atviras naujoms ekonomikos bei verslo sritims, nes tikėjosi, jog tai padidins pasaulinius gyvenimo standartus. Penkiasdešimtųjų metų pabaigoje vienas iš jo investicinių fondų pradėjo koncentruotis į investavimą į kompanijas, kurios užsiėmė biotechnologija ir pažangia inžinierija. Tai jam atnešė daug pelno.
Viena iš geriausia jo investavimo karjeros pabaigoje, kuomet jis investavo jau tik kaip fizinis asmuo, padarytų investicijų buvo ta, jog jis 2000 metais, prieš pat sprogstant Dotcom burbului, pašortino NASDAQ biržoje kotiruojamų su naujausiomis technologijomis susijusių kompanijų akcijas.
John Templeton buvo labai religingas žmogus ir yra žinomas dėl savo filantropinės veiklos. 1972 metais jis įkūrė Templeton premiją, kurios vertė vienas milijonas dolerių, ir kuri yra skiriama fiziniams asmenims už ypatingus pasiekimus mokslo srityje, kurie gali prisidėti prie žmonijos vystymosi. Už savo milijonines dotacijas remiant Didžiosios Britanijos mokslą, jį 1987 metais karalienė Elžbieta II įšventino į riterius. Be to, jis įkūrė ir Templeton Fundation fondą, kuris įgijo didelius turtus, kuomet šio fondo įkūrėjas išėjo į pensiją. Iki šiol šis fondas remia įvairius labdaros projektus. 1999 metais žurnalas Money John Templeton suteikė dvidešimtojo amžiaus biržos investuotojo titulą.
Seras John Templeton visuomet teigė, kad turto kaupimas negali prieštarauti universalioms krikščioniškoms vertybėms, tokioms kaip meilė ir žmogaus orumas. Valdybos posėdžiai ir stebėtojų tarybos posėdžiai bendrovių, kurių savininkas būdavo minimas investuotojas, prasidėdavo malda.
Štai keletas John Templeton minčių ir citatų:
„Jei iš tiesų norite pasiekti gerų rezultatų akcijų rinkoje, jūs turite tiksliai daryti priešingai, nei dabar daro dauguma”;
Tuo metu, kai jis aktyviai valdė savo fondus, į vienos žurnalistės klausimą, kaip sekasi dirbti ir gyventi Bahamuose, jis atsakė: „Nuo to laiko kai gyvenu Bahamuose, aš pasiekiu daug geresnius rezultatus, nei tuomet kai gyvenau Manhetene. Darbo Manhetene minusas arba trūkumas yra tame, kad visuomet turi kovoti su minia”;
„Jei norite pasiekti gerų rezultatų akcijų rinkose, turite būti fundamentalistu”.
Su John Templeton susijusios knygos:
Spiritual Investments: Wall Street Wisdom From The Career Of Sir John Templeton, Gary D. Moore (1998);
Golden Nuggets From Sir John Templeton, John Templeton(1997);
21 Steps To Personal Success And Real Happiness, John Marks Templeton and James Ellison (1992).
Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais