Verslo ir rinkų naujienos » Dešimt šokiruojančių kitų metų Saxo Bank prognozių


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2012-12-22 01:40.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=15597


Kaip ir kiekvienais metais Saxo Bank nusprendė nustebinti investuotojus ir pateikė dešimt šokiruojančių kitų metų prognozių. Šiame sąraše kaip ir įprasta yra numatyta keli dideli pakilimai ir kritimai, kalbama apie valiutas, šalis, žaliavas, akcijų ir obligacijų rinkas. Mes tęsiame jau tradiciją tapusį šių prognozių skelbimą einamųjų metų pabaigoje.

„Mūsų didžiausias rūpestis artėjant kitiems metams, yra keista neįprasto nusiraminimo rizikų, kurias kelia dabartinė vykdoma makroekonominė politika, kuri pasižymi vilkinimu ir apsimetinėjimu, atžvilgiu, su tuo pačiu metu matoma sparčiai didėjančią socialine įtampa, kombinacija, kuri gali sukelti pavojų politiniam stabilumui ir tuo pačiu finansų rinkų stabilumui“ - teigiama Saxo Bank pranešime.

Prieš tai, kai šio banko atstovams priklijuosite pesimistų etiketę, jie nori pabrėžti, kad ekonominiu požiūriu, mes jau turime finansines sąlygas, kurios prilygsta karinėms: skolų našta ir fiskaliniai deficitai Vakarų šalyse yra tokiame lygyje, kurio nebuvo nuo pat Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Gal mes ir nekovojame apkasose, tačiau netrukus mes galime pradėti kur kas intensyviau kovoti gatvėse.

Jie perspėja, kad kitais metais Europos visuomenė gali būti linkusi link didesnio radikalizmo, tad kairieji ir dešinieji radikalai apeliuodami į labiausiai nuskriaustus, kurie jau neturi ką prarasti, įgaus kur kas didesnį populiarumą. Dabartiniai Europos pagrindinių srovių politikai remiasi ideologine tuštuma. Jie niekad neparodė, kad supranta reprezentacinį atstovaujamos demokratijos aspektą.

„Šalys makro srityje jau nebeturi amunicijos, su kurios pagalba galima būtų pagerinti nuotaikas. Vienintelis dalykas, kuris mums lieka, tai melstis už geresnį rytojų, nes rinkos iš tiesų jau nenustato kainos. Mus nuleido iki Centrinio banko stebėtojų lygio, kurie, kaip kokia heroiniečių (heroino vartotojų) banda, laukia tik dar vienos likvidumo injekcijos. Turime formalų kapitalizmą ir de facto rinkos totalitarizmą. Prašau, ar mes galime atgal atgauti mūsų laisvas rinkas?“ - tikina minimo banko atstovai.

„Prieš investuodami investuotojai turi susipažinti su galimu pačiu juodžiausiu scenarijumi. Kapitalo išlaikymas yra būtinybė, na o sudaryti investiciniai portfeliai turi būti pajėgūs atlaikyti kiekvieną bei stipriausią audrą“ - paaiškino Saxo Bank banko pagrindinis ekonomistas Steen Jakobsen.

Saxo Bank atstovai ruošdami savo kasmetines prognozes, visada sutelkia savo dėmesį į tas prognozes, kurių realizavimasis nors ir yra mažai tikėtinas, tačiau labiau tikėtinas, nei rinkoms atrodo. Jie be to pabrėžia, kad šokiruojančios prognozės, realiai nėra jokios oficialios prognozės, tai greičiau dešimt reikšmingų įvykių, kurių tikimybė jų nuomone, yra nuvertinta. Iš tiesų, jei realizuosis kuris nors iš pateiktų įvykių, tai pakeis mūsų požiūrį į rinkas.

Jie atkreipia dėmesį, kad remiantis kitų metų S&P 500 indekso vertės prognozėmis, šis indeksas turėtų ūgtelėti vidutiniškai dešimt procentų. Ir nei vienas analitikas nemano, jog kitais metais rinkoje sulauksime kritimų.

„Nepamenu tokio didelio nusiraminimo nuo pat 2000 metų, kuomet visi mano pažįstami kolegos baigė darbus tikėdamiesi, kad iš trumpalaikių investicijų uždirbs daug pelno. Viena iš pamokų, kurią mums suteikia istorija yra ta, kad retai kada mes imame jos pamokas į širdį, t.y. jas atsimename“ - tikina Saxo Bank banko pagrindinis ekonomistas Steen Jakobsen.

Iš 2012 metų dešimties Saxo Bank banko prognozių (nuoroda į 2012 metų prognozes), dalinai realizavosi trys, na o ankstesniais metais - dvi. Taigi mūsų skaitytojams pristatome dešimt šokiruojančių kitų metų Saxo Bank prognozių, kurios gali rimtai sukrėsti rinkas:

1. DAX krenta 33 procentais iki 5000 punktų

Kinijos ekonomika vis dar lėtėja, tuo pačiu pristabdoma Vokietijos pramonės plėtra. Tai dėl prastesnių veiklos rezultatų sukelia Vokietijos pramonės įmonių pastebimą akcijų kritimą, be to sumažėja šalies vartotojų pasitikėjimas. Prieš rinkimus Angelos Merkel reitingai sparčiai krenta, na o esant silpnai ekonomikai kartu su politiniu neapibrėžtumu, be to vis didėjant Europos sąjungos skolų naštai, kuri tenka Vokietijai, pagrindinis šalies akcijų rinkos indeksas DAX per metus nusmuks iki 5000 punktų, t.y. 33 procentais.

2. Didžiausių Japonijos elektronikos prekes gaminančių bendrovių nacionalizavimas

Japonijos elektronikos pramonę, šalies pasididžiavimą, nugali šios srities atstovai iš Pietų Korėjos. Didžiųjų Japonijos elektronikos produkcijos gamintojų, t.y. Sharp, Panasonic ir Sony bendri metiniai nuostoliai pasiekia 30 mlrd. dolerių vertę, šių kompanijų mokumas pastebimai suprastėja, tad Japonijos valdžia šios pramonės šakos atstovus nacionalizuoja tuo pačiu būdu, kaip tai padarė Amerikos valdžia gelbėdama savo šalies automobilių gamintojus.

3. Sojos kaina padidėja 50 procentų

2012 metais buvęs prastas oras, kuris padarė žalą pasaulinei grūdų rinkai bei lėmė, jog Amerikos galutinės sojos pupelių atsargos pasiekė žemiausią lygį per pastaruosius devynerius metus lemia, jog naujo derliaus sojos pupelių kaina, tuo pačiu paveikta naujų oro trikdžių Jungtinėse Amerikos valstijose, Pietų Amerikoje ir Kinijoje, ima smarkiai svyruoti ir kilti. Padidėjusi biodegalų paklausa tai pat veiks kainas ir sukels jų svyravimą, be to spekuliantai tai pat bus pasiruošę ir vėl įšokti į rinką, tad sojos pupelių kaina šoktels net penkiasdešimt procentų. Maistinis saugumas - taps madingu pasisakymu.

4. Aukso kaina pasikoreguoja iki 1200 dolerių už unciją

Amerikos ekonomikos būklės gerėjimo intensyvumas 2013 metais nustebina rinkas, o ypač finansų institucijas, kurios investuoja į auksą. Kadangi šio tauriojo metalo fizinė paklausa Kinijoje ir Indijoje nedidėja, be to šiose šalyse esant susilpnėjusiam ekonomikos augimui bei didėjant bedarbystei, tai sukelia didelę aukso pozicijų likvidavimo bangą. Aukso kaina nukrenta iki 1200 dolerių už unciją, po ko Centriniai bankai siekdami pasinaudoti mažesne kaina, pasirodo rinkoje.

5. Naftos kaina nukrenta iki 50 dolerių

Amerikos energijos gamyba ir toliau, daugiausiai dėl pažangių technologijų, pavyzdžiui skalūninių dujų sektoriaus, auga. Amerikoje sparčiai auga naftos gavyba, na o kadangi šalies naftos atsargos yra didžiausios per paskutinius trisdešimt metų, be to yra ribotos naftos eksporto galimybės, tai sukelia naują spaudimą pasaulinei naftos kainai, kuri pajuda link penkiasdešimties dolerių už barelį.

6. Amerikos dolerio ir Japonijos jenos (USD/JPY) valiutų poros kursas juda link 60 reikšmės

Japonijoje į valdžia sugrįžo Liberalų demokratų partija, kuri turi planą, kuris turėtų padėti susilpninti jeną. Valdžia pristato ir įgyvendina tik puse priemonių, tuo tarpu tuo pačiu metu rinkoje susikaupia per daug jenos susilpnėjimo siekiančių arba šorto pozicijų, be to Japonijos investuotojai sumažėjus jų norui rizikuoti, grąžina į šalį dalį savo milijardinių investicijų, kurios buvo investuotos užsienyje. Tad visa tai lemia, jog jena nesusilpnėja, o priešingai - tampa stipriausia pasaulyje valiuta, Amerikos doleris jenos atžvilgiu atpinga iki 60 jenų už vieną dolerį. Ironiška, tačiau tai leidžia Liberalų demokratų partijai ir Japonijos Centriniam bankui įgyvendinti tas radikalias jenos susilpninimo priemones, apie kurių įgyvendinimą jie iš pradžių ir žadėjo.

7. Euro ir Šveicarijos franko (EUR/CHF) valiutų pora pralaužia fiksuotą kursą ir nusmunka iki 0,95 reikšmės

Rizika, kad euro zona bei Europos sąjunga persiskirstys ir vėl galbūt dėl rinkimų Italijoje, ar Graikijos pasitraukimo iš valiutų sąjungos būdo ar dėl baimių, jog Ispanija ir Portugalija gali pasielgti panašiai, padidėja. Tai vėl sukelia kapitalo antplūdį į Šveicariją, na o Šveicarijos Centrinis bankas ir šalies valdžia nusprendžia, kad geriau kurį laiką atsisakyti franko susieto su euru kurso, nei leisti, kad atsargos padidėtų iki šimto procentų bendrojo vidaus produkto vertės. Kaip viso to rezultatas, euro ir Šveicarijos franko valiutų poros kursas nusileidžia iki naujo rekordiškai žemo lygio, po ko Šveicarija siekdama sustabdyti savo valiutos stiprėjimą, yra priversta įvesti kapitalo judėjimo kontrolę.

8. Honkongas atriša savo dolerį nuo Amerikos dolerio ir suriša jį su Kinijos juaniu

Honkongas nusprendžia atlaisvinti savo dolerį nuo Amerikos dolerio, ir po to jį susieti su Kinijos juaniu. Kitos Azijos šalys tai pat rodo norą pasekti Honkongo pėdomis. Juanio kurso svyravimas didėja, nes Kinija atlaisvina šios valiutos svyravimo kontrolę, na o Honkongas sparčiai tampa svarbiu valiutų prekybos centru bei svarbiausiu prekybos juaniu centru.

9. Ispanija vienu žingsniu arčiau nemokumo - obligacijų pajamingumas siekia 10 procentų

Jau ir taip esant didžiulei socialiniai įtampai Ispanijoje, šalies viešasis sektorius jau toliau tiesiog negali mažinti išlaidų. 2013 metais Ispanijos skolinimosi reitingas yra sumažinamas iki šiukšlinio lygio, na o socialinė įtampa šalyje stumia Ispanijos valdžią prie sienos, tad ji atmeta Europos sąjungos biurokratų pasiūlytą politiką. Po šalies skolinimosi reitingo sumažinimo, be to investuotojams įvertinus jos neišvengiamo nemokumo kainą, Ispanijos obligacijų pajamingumas pastebimai šokteli.

10. Amerikos trisdešimties metų trukmės obligacijų pajamingumas 2013 metais padvigubėja

Amerikos Federalinio Rezervų banko vykdoma nulinių palūkanų politika, verčia investuotojus atsisakyti fiksuotų pajamų investicijų. Esant grąžos trūkumui, arba netgi esant neigiamai grąžai, obligacijų pakeitimas į akcijas, atrodo viliojantis. Obligacijų rinka yra gerokai didesnė už akcijų rinką, todėl dešimties procentų lėšų investuotų į obligacijas sumažinimas ir jų pervedimas į akcijas, šios rinkos srautus padidintų apie trisdešimt procentų. Tai gali lemti bazinės palūkanų normos Amerikoje padidinimą ir tuo pačiu tai galėtų nulemti dešimtmečio, kuomet akcijos atneš geresnius rezultatus nei obligacijos, pradžią.