![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: Finasta, Parašyta: 2013-02-26 08:44.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16011
Lenkijos pramonės produkcija sausio mėnesį netikėtai išaugo. Gamybos apimtys metiniu tempu padidėjo 0,3 proc. po 10,6 proc. smukimo gruodį. Ekonomistai laukė pramonės gamybos apimtis toliau sumažėsiant 3 proc. Lenkijos ekonomika vis labiau pradeda jausti euro zonos recesijos įtaką, o centrinis bankas karpo palūkanų normas. Pastarieji pramonės pokyčiai šiek tiek nuramino ekonomistus, galima manyti, kad pinigų politikos skatinimas duodą šiokią tokią naudą, o sektoriaus būklė stabilizavosi.
Reitingų agentūra „Fitch“ pagerino Lenkijos skolinimosi reitingo perspektyvą. Ji padidinta iš „stabilios“ į „teigiamą“, kas reiškia, kad yra daugiau galimybių, kad ir šalies turimas A- reitingas gali būti padidintas. Reitingų agentūra palankiai atsiliepė apie mažėjantį Lenkijos biudžeto deficitą, stabilią vyriausybės skolą ir ekonomikos augimo perspektyvas.
Europos Komisija prognozuoja, kad Lenkijos BVP augs lėčiausiai per 12 metų. Pasak ekspertų, šalies ekonomikos augimas šiemet sulėtės iki 1,2 proc., anksčiau prognozuotas 1,8 proc. BVP augimas. Tai lems silpstanti vidaus paklausa ir eksportas, kuriems jau kuris laikas kenkia prasta kaimynių užsienio rinkų būklė. Dėl prastesnės paklausos užsienyje Lenkijos bendrovės mažina gamybą ir nesamdo naujų darbuotojų. Tai savo ruožtu palaiko aukštą nedarbo lygį, o kartu ir riboja gyventojų išlaidas. 2014 metais plėtra turėtų paspartėti iki 2,2 proc.
Zloto kursas praėjusią savaitę euro atžvilgiu sustiprėjo 0,7 proc. Rinkos dalyviai į šalį atidėjo mintis apie centrinio banko mažinamą palūkanų normą ir ekonomikos iššūkius. Vietoje to akcentuotas spartesnis nei laukta pramonės augimas bei reitingo perspektyvos pagerinimas. Be to, įtaką darė ir žinutės iš euro zonos – augęs Vokietijos verslo ir investuotojų pasitikėjimas atsiliepė pozityvioms investuotojų nuotaikoms ir nusvėrė nuogąstavimus dėl galimai sumažėsiančio FED skatinimo.
Akcijų rinka
Praėjusi savaitė buvo penkta iš eilės akcijų pigimo savaitė. „WIG“ akcijų indekso reikšmė krito 0,9 proc., o „WIG 20“ nusileido 1,2 proc. Indeksus žemyn tempė pigusios energetikos ir pagrindinių medžiagų sektoriuose dirbančios bendrovės. Iš kilusių sektorių verta išskirti naftos ir dujų bei statybų sektorius. Praėjusią savaitę paskelbta, kad didžiausią apyvartą Varšuvos biržoje 2012 m. pasiekė „Bank Handlowy“, o daugiausia prie naujų įmonių atėjimo į biržą prisidėjo finansų maklerių įmonė „IPOPEMA Securities“.
Praėjusią savaitę labiausiai iš didžiųjų Lenkijos bendrovių pakito energetikos milžinės „PGE“ akcijos. Jos per savaitę atpigo 6,2 proc. „PGE“ paskelbė, kad ji į 2012 m. IV ketv. finansinę atskaitomybę įtraukė vienkartinį 1,2 mlrd. zlotų grynąjį nuostolį, susidariusį iš elektros gamybai naudojamo turto vertės sumažėjimo, nukritus elektros energijos kainai rinkoje. Nors beveik visas šis nuostolis yra „popierinis“, jis gali turėti nemažos neigiamos įtakos būsimiems dividendams už 2012 m. Taip pat pranešta, kad „PGE“ toliau aktyviai žengia į vėjo energetiką ir šįkart už maždaug 600 mln. zlotų iš danų „Dong Energy“ įsigytas 60,5 MW galios vėjo jėgainių parkas su turimais leidimais jį praplėsti dar 555 MW bendro galingumo jėgainėmis. Sandorio vertė atitinka rinkos vidurkį, tad bent prie šios naujienos investuotojai neturėjo prikibti.
Telekomunikacijų sektoriaus bendrovės praėjusią savaitę atšokimo neparodė. „Orange Polska“ pralaimėjus kovą dėl paslaugų teikimo licencijos 1800MHz spektro dažnio ruože aukcioną konkurentei „Play“, įmonei nesiseka susitarti su kitais licencijų turėtojais dėl jų perpirkimo. Įmonė bent iki 2014 m. atsiduria visiškai išstumta iš LTE technologija paremto ryšio vystymo Lenkijoje. Bendrovės akcijos per savaitę atpigo 5,4 proc. Kita telekomunikacijų bendrovė „Netia“ paskelbė analitikus nuvylusius 2012 m. IV ketv. finansinius rezultatus. Nors įmonės pajamos augo 22 proc., tą padidėjimą labiausiai nulėmė įsigytų įmonių konsolidavimas, nes atmetus įsigytų bendrovių rezultatus, realus pajamų metinis kritimas 2012 m. IV ketv. sudarė 5,3 proc. Grynasis nuostolis sudarė 108,2 mln. zlotų, tačiau jį daugiausia lėmė vienkartinis 79 mln. zlotų vienkartinis nuostolis dėl turto pervertinimo bei įsigytų įmonių į grupę integravimo sąnaudų. Nuliūdino ir toliau mažėjusios pajamos iš vieno fiksuotos balso telefonijos vartotojo bei tokių vartotojų skaičiaus kritimas. Vienintelės užuominos apie artimiausiu metu atsinaujinantį savų akcijų supirkimą, kuriuo ketinama per 2013 m. supirkti savų akcijų už 128 mln. zlotų, kas sudarytų 8,2 proc. visos įmonės kapitalizacijos ir būtų alternatyva dividendams, suteikė palaikymą akcijos kainai. Pastaroji per savaitę paaugo 1,8 proc.
Didžiausio Lenkijos valstybinio banko „PKO BP“ vadovas Zbigniew Jagiello praėjusią savaitę žiniasklaidai patvirtino, kad bankas ketina būti aktyvus įsigijimų tiek Lenkijoje, tiek ir aplinkinėse rinkose dalyvis, ypač jeigu bankų akcijų kainos kris dėl prastėjančios ekonominės padėties. Užklaustas, ar „PKO BP“ domina vienas iš didesnių lenkų bankų „Millennium“, kurį dar nuo 2011 metų pardavinėja portugalų bankas „Millennium BCP“, vadovas sutiko, kad tai būtų įdomus pirkinys, bet neatskleidė, ar „PKO BP“ yra pateikęs savo pasiūlymą dėl banko įsigijimo. Atsižvelgiant į tai, kad „Bank Millennium“ akcijos kaina per savaitę beveik nesusvyravo, tikėtina, kad rinkoje toks sandoris kol kas nėra vertinamas rimtai. Beje, „PKO BP“ vadovas išreiškė savo nuomonę, kad bankų augimas dviženkliu tempu baigiasi ir kad laikas pradėti mažinti sąnaudas. Banko akcijos per savaitę atpigo 2,1 proc.
Žiniasklaidos milžinė „Agora“ paskelbė nuviliančius 2012 m. IV ketv. finansinius rezultatus. Įmonės pajamų metinis kritimas sudarė 8 proc., o grynasis pelnas siekė vos 0,6 mln. zlotų, arba 93 proc. mažiau nei atitinkamą ketvirtį prieš metus. Pajamų kritimą labiausiai lėmė grupės leidžiamo dienraščio „Wyborcza“ reklamos pardavimo smukimas 25 proc., o paties laikraščio pardavimo pajamos smuko 22 proc. Pardavimus palaikė didėjusios pajamos iš kino teatro segmento. Perspektyvos šiems metams nėra džiuginančios – įmonė laukia, kad pajamos iš dienraščio leidimo 2013 m. gali vėl kristi iki 25 proc. „Agora“ akijos per savaitę pabrango 1,2 proc.
Rezultatus praėjusią savaitę taip pat skelbė ir pati Varšuvos vertybinių popierių birža. Ji sugebėjo pradžiuginti investuotojus, pranešdama apie 2012 m. IV ketv. uždirbtą 21,1 mln. zlotų grynojo pelno. Nors pelnas 14,4 proc. mažesnis nei prieš metus, jis viršijo analitikų lūkesčius. Biržos rezultatą gelbėjo augusios pajamos iš žaliavų prekybos, nes pajamos, pavyzdžiui, iš prekybos akcijomis organizavimo krito15,3 proc. paprasčiausiai dėl mažesnės prekybos apimčių biržoje. Akcijos kaina per savaitę padidėjo 0,9 proc.
Rūta Medaiskytė
Vyr. ekonomistė
Tadas Povilauskas
Analitikas
AB bankas „Finasta“