Verslo ir rinkų naujienos » Rytinė finansų rinkų apžvalga


Autorius: Swedbank, Parašyta: 2013-02-28 09:21.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=16029


Trečiadienį neramumai dėl Italijos kiek prisimiršo ir pagrindinis dėmesys krito į pasaulio reikšmingiausių centrinių bankų vadovus. Vokietijoje pranešimą skaitęs Europos Centrinio Banko vadovas M. Draghi pareiškė, kad kol kas nėra jokio pagrindo nuogąstauti apie galimą agresyvios monetarinės politikos mąsto sumažinimą. Infliacijos prognozė yra gerokai žemiau „protingo“ 2 proc. lygio ir tai bent jau kurį laiką vis dar leis į rinką įlieti daug pigių pinigų, o bazinę palūkanų normą palikti ties 0,75 proc. Primename, kad ECB stengdamasis atgaivinti recesijoje esančią euro zonos ekonomiką taip pat išskolino apie 1 trln. eurų bankų sektoriui bei patikino, kad tikrai supirkinės probleminių valstybių obligacijas, jeigu tik jos sutiks su reikalaujamomis ekonomikos reformomis. Nors šis konferencija ir vyko po prekybos pabaigos, nuotaikos rinkoje vis vien buvo optimistinės. Po antradienį įvykusio smuktelėjimo žemyn vakar indeksai jau sugebėjo atsitiesti (DAX +1,04%, CAC +1,92%, FTSE +0,88%). Pagal likvidžiausių Europos bendrovių indekso ateities sandorio vertę šiandien vėl bus fiksuojamas kainų augimas.

Jungtinėse Amerikos Valstijose dėmesys taip pat krypo į centrinio banko vadovą B. Bernanke. Jo kalboje pagrindinis akcentas buvo kaip ekonomikai pradedant atsigauti po įvykdyto rekordinio stimulo plano centriniam bankui pavyks pasitraukti iš rinkos nesuduodant skaudaus smūgio. Kalbėta, jog FED galbūt išlaikys supirktas obligacijas iki jų išpirkimo dienos, dalis jų palūkanų nebus reinvestuojamos, taip pat peržiūrės palūkanų normos perspektyvas, pakels bazinę palūkanų normą ir po truputį pradės pardavinėti su nekilnojamu turto susietas obligacijas, kurias iš savo balanso tikisi pašalinti per daugiausiai tris arba penkis metus. Visgi pagrindinis akstinas JAV biržoms kilti buvo ne minėtoji diskusija, o puikūs nekilnojamo turto duomenys. Nors tikėtasi, kad parduotų namų sausį bus 1,9 proc. daugiau nei gruodį, pasirodo, jog pokytis buvo net 4,5 proc. Tai gyvenantiems šalyje signalizuoja apie jų nuosavybės vertės didėjimą, o tuomet žmonės jaučiasi turtingesni ir yra pasiruošę daugiau išlaidauti. Akcijų biržos į šias naujienas sureagavo teigiamai (S&P 500 +1,27%, DOW +1,26%).

Azijos regione šiandienos prekybos sesija taip pat pasižymi raliu. Rinkas apibendrinantis MSCI Asia Pacific indeksas 7:24 val. Lietuvos laiku pakilęs į viršų buvo net 1,4 proc. Kaip jau esame įpratę didžiausią įtaką didiesiems svyravimams turi Japonijos akcijų rinka. Čia irgi pagrindiniu smuiku grojo centrinis bankas. Šalies ministras pirmininkas patvirtino, kad naujojo Japonijos centrinio banko vadovo pareigas eis buvęs Azijos plėtros banko prezidentas Haruhiko Kuroda. Nors rinkos jau kuris laikas tikėjosi, kad pasirinktas bus būtent šis atstovas, to pakako, kad šiandien Nikkei 225 indeksas į viršų augtu dar apie 2,7 proc. Lyg gerų žinių nebūtų gana, paskelbti pramonės produkcijos duomenys parodė, kad šalies pramonė tiesiasi jau antrą mėnesį iš eilės. Gyvendami optimistinėmis nuotaikomis investuotojai noriai pirko ir kitų regiono valstybių akcijas – Hang Seng, Kospi, ASX indeksai kilo virš 1 proc.

Trečiadienį Baltijos biržose bendra apyvarta buvo 1,3 mln. eurų, o didžiausia jos dalimi galėjo pasigirti dvi savo rezultatus jau paskelbusios Estijos bendrovės. Pirmoje vietoje vis dar išliko prekyba Silvano Fashion Group akcijomis, tačiau šiandien atsispirti pardavėjų spaudimui sekėsi kur kas prasčiau. Įmonės vertybinių popierių kaina smuko 2,63 proc., o kita susidomėjimo nestokojusi Olympic Entertainment Group akcija po puikių metinių rezultatų į viršų kilo 0,56 proc. Bendrovė ataskaitoje paskelbė, kad pajamos išaugo 6,76 proc., o grynasis pelnas buvo didesnis net 75,36 proc. Lietuvoje didžiausio aktyvumo vėl neatsigynė Invaldos pozicija. Šios įmonės vertė pakilo iki 2,3 euro, kas yra 0,88 proc. pokytis. Dar geriau atrodė Panevėžio statybos tresto vertybiniai popieriai. Po paskelbtų rezultatų akcijos kaina buvo pakilusi virš 6 proc., tačiau prekybą užsibaigė kuklesniu 2,63 proc. pokyčiu. Įmonės pajamos kilo 5,1 proc., tačiau grynasis pelnas padidėjo net 1,54 karto ir 2012 metais siekė 6,6 mln. litų. Visgi apibendrinus visas Vilniaus biržos įmones krypties tendencija nebuvo tokia džiuginanti ir OMXV indekso vertė smuko 1,33 proc., kai analogiški OMXR ir OMXT, kaimyninių valstybių indeksai, atitinkamai ūgtelėjo 0,91 ir 0,12 proc. Po prekybos sesijos rezultatus paskelbė Lietuvos dujos ir Latvijas Gaze. Abi įmonės sugebėjo šiek tiek padidinti savo pajamas, tačiau pelnai palyginus su 2011-aisiais metais buvo kiek kuklesni. Tikėtina, kad abiejų bendrovių kainos šiandien kis nedaug, o rimtesnio visų vertybinių popierių vertės pokyčio tikėtina sulauksim kito mėnesio pradžioje, kada įvertinę įmonių rezultatus savo portfelius galimai perskirstys instituciniai investuotojai.