Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2013-09-13 16:57.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17295
Pastaruoju metu žiniasklaidoje dažnai pasirodo šios įmonės naujienos, verčiančios susimąstyti, kokius pokyčius šiuo metu išgyvena viena didžiausių IT sektoriaus bendrovių.
Microsoft (MSFT) vadovas Steve Ballmer neseniai paskelbė, jog per 12 mėn. pasitrauks iš įmonės vadovo posto, kai tik bus rastas naujasis IT gigantės vadovas. Nepaisant to, rugsėjo pirmosiomis dienomis buvo pranešta, jog bendrovė ketina įsigyti mobiliųjų telefonų gamybos padalinį iš Nokia, kuri rinkai siūlo platų išmaniųjų telefonų su Windows operacine sistema asortimentą. Žinoma, verta atkreipti dėmesį ir į naująją Microsoft sukurtą žaidimų konsolę Xbox, kuri siekia tapti ne tik žaidimų, bet ir pramogų centru.
Aukščiau esančiame grafike galima pamatyti, kokie Microsoft padaliniai generuoja daugiausiai pajamų bei veiklos pelno. Didžiausius pardavimus suteikia Verslo sektoriaus padalinys, kuris kuria ir tobulina Microsoft Office produktus. Kiek mažiau pajamų generuoja Serverių ir įrangos padalinys, siūlantis tokius produktus, kaip Windows Server, Microsoft SQL Server ir kt. Svarbią dalį bendrovėje taip pat užima daugeliui gerai žinomos operacinės sistemos Windows padalinys. Tuo tarpu Pramogų ir prietaisų padalinys yra atsakingas už naujausios kartos žaidimų konsolės Xbox kūrimą.
Microsoft veiklos rezultatai, suprastėję 2009-2011 m., per pastaruosius kelis metus atsitiesė, tačiau vyrauja nuomonės, jog lėtėjantys asmeninių kompiuterių pardavimai ir didėjanti mobiliųjų produktų paklausa gali neigiamai paveikti bendrovės ateities rezultatus, kadangi bendrovės siūlomi mobilieji produktai vis neįgauna populiarumo, vartotojams renkantis Android operacinės sistemos valdomus arba Apple (AAPL) gaminamus produktus.
Reikšmingi įvykiai
Planšetinis kompiuteris. Microsoft rugsėjo 23 d. turėtų pristatyti naujas mažo vartotojų susidomėjimo sulaukusio planšetinio kompiuterio Surface versijas. Prognozuojama, jog bus pristatytos iš karto dvi versijos: su naujausiu Intel (INTC) procesoriumi ir su Nvidia (NVDA) procesoriumi.
Nokia padalinio įsigijimas. Rugsėjo 3 d. buvo pranešta, jog Nokia (NOK1V) parduos mobiliųjų telefonų padalinį už 5,44 mlrd. EUR. Microsoft vadovas išreiškė nuomonę, jog šis įsigijimas leis bendrovei tobulėti ir augti. Microsoft surengtoje konferencijoje įmonės vadovai pareiškė, jog tikisi Nokia produktus dar labiau integruoti į Microsoft produktus ir taip pagerinti įmonės pelningumą. Taip pat bendrovė prognozuoja, jog trumpuoju laikotarpiu bus patirta nuostolių, susijusių su Nokia padalinio įsigijimu, tačiau išmaniųjų telefonų gamybos nenuostolingumo taškas turėtų būti pasiektas iki 2016 m., kadangi tuo metu turėtų būti parduodama apie 50 mln. mobiliųjų prietaisų per metus. Per pastarąjį ketvirtį Nokia pardavė apie 7 mln. mobiliųjų prietaisų.
Direktoriaus pasikeitimas. Rugpjūčio 23 d. Microsoft direktorius Steve Ballmer pareiškė, jog planuoja per artimiausius 12 mėn. užleisti vadovo vietą kitam, kadangi nenorėjo išeiti į pensiją, kai Microsoft transformacija bus jau įpusėjusi. S. Ballmer užsiminė, jog bendrovei reikia naujo direktoriaus, kuris ilguoju laikotarpiu įmonę vestų nauja kryptimi. Ši naujiena buvo pasitikta optimistiškai ir tai atsispindėjo akcijų kainoje.
Ketvirtiniai rezultatai. Liepos 18 d. paskelbti fiskalinių metų ketvirto ketvirčio pardavimai nepateisino analitikų lūkesčių dėl 900 mln. USD vertės nurašymų, susijusių su neparduotais Surface planšetiniais kompiuteriais. Po tokių ketvirtinių rezultatų paskelbimo bendrovės akcijų kaina kitą dieną smuko apie 11%.
Xbox One. Liepos 11 d. buvo pristatyta naujoji žaidimų konsolė Xbox One, kuri buvo kurta, siekiant pritraukti ne tik kompiuterinių žaidimų mėgėjus, bet ir klientus, norinčius žiūrėti televizijos laidas, naršyti internete ar klausytis muzikos. Nepaisant bendrovės pastangų įtikti vartotojams, dėl aršios konkurencijos ir vartotojų kritikos įmonei teko atšaukti įdiegtus žaidimų apribojimus (naudotų žaidimų draudimas, nuolatinio interneto ryšio būtinumas). Be to, rugpjūčio pabaigoje pasirodė naujienos, jog Microsoft nesugebės pilnai įgyvendinti anksčiau skelbto tikslo – naująją žaidimų konsolę pristatyti lapkričio mėn. iš karto 21 valstybėse. Šiuo metu tikimasi lapkričio 22 d. žaidimų konsolę pristatyti 13 valstybių, o likusiose 8 šalyse Xbox One pasirodys jau po švenčių sezono (2014 m. pradžioje).
Žinoma, ateinančiais ketvirčiais Microsoft rodikliai bus ženkliai paveikti Nokia mobiliųjų prietaisų padalinio įsigijimo – turėtų išaugti pardavimai, sumažės grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų dydis bei trumpuoju laikotarpiu gali sumažėti pelnas. Verta pabrėžti tai, jog Microsoft atstovai yra užsiminę, kad dėl Nokia padalinio įsigijimo išmokamų dividendų pajamingumas neturėtų nukentėti.
Nepaisant to, galime palyginti dabartinę Microsoft padėtį su pagrindiniais Microsoft konkurentais Apple ir Samsung Electronics. Visų bendrovių finansinė padėtis yra gera, kadangi nė viena neturi pernelyg daug paskolų ir tuo pat metu turi didelius grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų rezervus. Microsoft grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų rezervai siekia 16 mlrd. USD (Nokia padalinys kainuos apie 5,5 mlrd. USD), Samsung turi apie 38 mlrd. USD vertės lėšų, o Apple turi sukaupusi apie 147 mlrd. USD. Be to, nė vienos bendrovės turimos skolos neviršija turimų grynųjų ir jų ekvivalentų. Patraukliausia, remiantis P/E rodikliu, yra Samsung Electronics, tačiau įmonė neturi dividendų mokėjimo politikos, kai pastarųjų 12 mėn. Microsoft metinis dividendų pajamingumas lenkia Apple (2,5%) ir siekia 2,8%. Be to, tik Microsoft nuo metų pradžios kilo, kai tiek Apple, tiek Samsung akcijų kainos sumenko daugiau nei po 10%.
Matome, jog Microsoft ilguoju laikotarpiu turės įveikti dideles tolimesnės plėtros kliūtis, tačiau šiuo metu vykdoma strategija ir būsimas įmonės direktorius gali nukreipti bendrovę teisinga linkme, kuri leistų vienai didžiausių ir žinomiausių IT sektoriaus bendrovių išlaikyti ar net išplėsti turimą rinkos dalį. Kaip keičiasi Microsoft strategija ir vizija, galėsime geriau suprasti jau ateinančiais ketvirčiais, nuo kurių rezultatų priklausys daugumos rinkos dalyvių pasitikėjimas įmonės vadovybės sugebėjimais.
Parengta LHV banko, remiantis Microsoft, Apple bei Samsung Electronics skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, marketwatch.com, seekingalpha.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.