Autorius: "Investuok", Parašyta: 2013-10-11 22:12.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=17484
Jį sutiksite stovintį eilėje didelio tinklo prekybos centre, perkantį įprastus produktus, susikrovęs juos į ne pirmos jaunystės pikapą, jis parvažiuos namo į rajoną, apgyvendintą paprastų darbininkų ir vidurinės klasės šeimų. Tokį dažniausio JAV milijonieriaus paveikslą nutapė dešimtmečius šiuos žmones tyrę mokslininkai.
Kai prieš maždaug dvidešimt metų JAV akademikai Thomasas J. Stanley ir Williamas D. Danko gavo užsakymą atlikti tyrimą, kaip žmonės tampa turtingi – išnagrinėti milijonierių pirkimo, taupymo, turto valdymo, šeiminės padėties, verslo valdymo elgseną, – panagrinėję nuodugniau aptiko tai, ko nesitikėjo. Didžiosios dalies turtingųjų teko ieškoti ne prabangiuose rajonuose ar dairytis į išnašius limuzino klasės Europos ar Japonijos gamintojų automobilius.
Tipinio milijonieriaus paieška
Absoliuti jų dauguma gyvena aplinkoje, kurią sudaro žmonės, turintys tik dalelę jų turto, gyvenimo būdo spalvingumas toks, kad į eterį juos pasikviestų tik beviltiškai reitingus prarasti norinti laida. Tai ne šių milijonierių keistybė – tai priežastis, kodėl jie tapo turtingi.
Po šimtų pokalbių su aptariamais milijonieriais ir statistinių duomenų apibendrinimo mokslininkai išsiaiškino, kad minėti šių personažų bruožai nėra atsitiktinis sutapimas ar kokia nors keistybė – tai priežastis, kodėl jie yra pagrindinis JAV milijonierių kontingentas. Tai prakutę milijonieriai iš paprastų žmonių, kuriuos knygos autoriai pavadino blue collar millionaires (žydrųjų apykaklių milijonieriai).
Toks JAV turtingųjų paveikslas pateikiamas ką tik į lietuvių kalbą išverstoje ir rengiamoje spaudai knygoje „Jūsų kaimynas milijonierius? Netikėtos Amerikos turtingųjų paslaptys“. Knygoje aprašomi 3,5 % JAV namų ūkių, kurių grynoji turto vertė (turtas, kuris lieka atėmus turimus įsipareigojimus) siekia 1 mln. JAV dolerių ar daugiau.
Sudarius statistinį šių namų ūkių paveikslą ir atlikus šimtus interviu susistemintos pagrindinės jų sėkmės priežastys ir suformuluoti patarimai, kaip pasiekti finansinę nepriklausomybę.
Milijonieriaus paveikslas
Knygoje išguldytuose tyrimo rezultatuose pateikiamas tipinio turtingo amerikiečio paveikslas pagal metinių pajamų, turto vertės kriterijus daugeliu atvejų prasilenkia su įprastais Vidurio ir Rytų Europos gyventojų standartais, tačiau išsakyti požiūrio į pinigus ir finansinės elgsenos principai yra universalūs, nes atspindi visuotinai pripažintas vertybes – taupumą, discipliną, valią, drąsą ir ryžtą. Tai nėra turtingųjų prerogatyva, jų laikytis nereikalingos didelės pajamos. Kur kas svarbesnės jų būdo savybės, atspindimos tokio tipinio JAV milijonieriaus paveikslo.
- 80–85 % JAV milijonierių yra pirmos kartos, atitinkantys apibūdinimą self made man, t. y. turtą sukaupę savomis pastangomis, nesulaukę paveldėjimo ar finansinės paramos.
- Du trečdaliai jų patys susikūrė darbo vietą. Šalyje sau darbo vietą yra sukūrę mažiau kaip penktadalis gyventojų.
- Metinių namų ūkio pajamų vidurkis – 247 000 JAV dolerių (vidurkis eliminavus kraštutinumus – 131 000 JAV dolerių, t. y. apie 11 000 dolerių per mėnesį).
- Vidutinė grynoji namų ūkio turto vertė (turto vertė atėmus įsipareigojimus) – 3,7 mln. JAV dolerių.
- 97 % gyvena už savas lėšas pirktame būste, kurio vidutinė vertė – 320 000 JAV dolerių.
- Vidutiniškai investuoja 20 % namų ūkio pajamų.
- Du trečdaliai dirba po 45–55 val. per savaitę.
PAW ir UAW
Remdamiesi tyrimo išvadomis mokslininkai kategoriškai teigia – didelės pajamos nelygu milijoniniam turtui.
„Turtas yra tai, ką sukaupiate, o ne išleidžiate“, – aiškina knygos bendraautoriai.
Statistiniai Amerikos turtingųjų tyrimo duomenys leido apibendrinti du žmonių tipus pagal jų finansinę elgseną. Juos skiria iš tyrimo išvestas statistinis vidurkis, nusakantis turimo sukaupti turto dydį esant tam tikram amžiui.
Kaip suprasti, kuriam tipui priklausote. Tyrimo autoriai išvedė formulę, leidžiančią nustatyti sumą, kiek turėtų būti vertas jūsų grynasis turtas. Pageidautina sukaupto turto vertė:
Amžius metais X metinės namų ūkio pajamos prieš mokesčius / 10
Turintieji mažesnį grynąjį turtą patenka į vadinamųjų nepakankamo turto kaupėjų (angl. under acumulator of wealth – UAW) kategoriją. Jei atlikus nesudėtingą skaičiavimą gaunama didesnė suma, tai rodo jus esant perteklinio turto kaupėją (angl. prodigious acumulator of wealth – PAW). Būtent pastarojo būdo žmonės turi daugiausiai galimybių tapti milijonieriais. PAW ir UAW antipodų, beje, atspindimų tikromis žmonių istorijomis, leitmotyvas knygoje pasitelktas iliustruoti, kokią finansinę išraišką įgyja šių kategorijų žmonių elgsenos skirtumai.
Septyni patarimai
Sėkmingo greito praturtėjimo patarimo iš šių istorijų neišskaitysite – tai ilgas ir nuoseklus procesas. Tačiau paprastų žmonių tapimo milijonieriais istorijos įrodo, kad tai įmanoma ne vien gaunantiems dideles pajamas. Iš surinktų statistinių duomenų apie JAV milijonierių ir jų šeimos narių pajamas, turtą, finansinę elgseną, valdomą verslą bei interviu su tikslinėmis grupėmis išaiškėjo juos visus vienijantys pagrindiniai bruožai, lėmę jų pasisekimą. Savo ruožtu tai ir patarimai siekiant finansinės nepriklausomybės.
1. Gyvena žemiau savo poreikių ribos
Pasak tyrimo autorių, taupumas svarbus ir tuo, kad patenkinus kuklius poreikius lieka laisvų lėšų investuoti. Kuklieji milijonieriai laisvas lėšas nukreipia į turtą, kuris brangsta – akcijas ir kitas finansines priemones. Išlaidautojai tai, kas lieka, nukreipia pirkiniams, kurie laikui bėgant pinga. Taip tarp abiejų kategorijų žmonių atsiranda sukaupto grynojo turto vertės skirtumas, kuris ilgainiui virsta praraja.
Labiausiai matomi ir, pasak autorių, dažniausiai klaidingai įsivaizduojami turtingo žmogaus atributai –automobilis ir kostiumas – atskleidžia netikėtų tendencijų: absoliuti dauguma prabangių automobilių ir brangių kostiumų pirkėjų yra ne milijonieriai.
2. Laiką, energiją ir pinigus paskirsto efektyviai – kad augtų turtas
Efektyvumas – vienas svarbiausių elementų kaupiant turtą. Mokslininkai išsiaiškino, kad PAW tipo žmonės asmeniniams finansams nagrinėti ir tvarkyti skiria dvigubai daugiau laiko nei UAW būdo. Savo ruožtu pastarieji, pastebėta, praleidžia daugiau laiko rinkdamiesi pirkinius. Tyrimas atskleidė, kad pastariesiems daugiau laiko atima ir nuogąstavimas dėl finansinio nesaugumo ar galimų bėdų, o PAW žmonės daugiau laiko skiria rūpesčiams spręsti, o ne nervintis.
Turto kaupimo efektyvumą lemia ir atidedamų lėšų įdarbinimas. 95 % apklaustų milijonierių turėjo akcijų. Didžioji jų dalis į viešai prekiaujamas akcijas investavę daugiau kaip penktadalį savo turto. Tyrimas atskleidė, kad dauguma jų labiau ilgalaikiai investuotojai – beveik trečdalis akcijas išlaiko daugiau kaip šešerius metus, kas ketvirtas – nuo dvejų iki ketverių metų, kas penktas išlaiko investicijas daugiau kaip metus. Tokią investavimo strategiją lemia ir anksčiau patartas taupumas – aktyvus prekiavimas biržoje pareikalauja ne tik daugiau laiko, bet ir daugiau išlaidų komisiniams mokesčiams.
3. Prioritetą teikia finansinei nepriklausomybei, o ne aukštam statusui įtvirtinti
Didelės pajamos nebūtinai garantuoja didelį turtą, bet yra aktyvus būdas jį sukaupti. Tačiau tyrimo autoriai pabrėžia, kad didžioji dalis visuomenės turi mažai galimybių reikšmingai padidinti savo pajamas, todėl vienintelis būdas – veikti gynybiškai: sukaupti turtą vengiant didelių išlaidų.
4. Tėvai jiems neteikė nuolatinės finansinės paramos
Statistiškai retas iš prakutusių milijonierių sulaukė paveldėjimo ar gavo nuolatinę finansinę paramą būdami suaugę.
„Kuo daugiau dolerių suaugę vaikai gauna, tuo mažiau jų sukaupia. Savo ruožtu tie, kurie gauna mažiau, sukaupia daugiau“, – išvadose teigia T. J. Stanley ir W. D. Danko.
5. Jų suaugę vaikai finansiškai savarankiški
Mokslininkai aiškina, kad nepaisant milijonierių troškimo patenkinti visus atžalų poreikius didžioji jų dalis vis dėlto tampa PAW tipo žmonėmis, sukaupiančiais taip pat didelį turtą, nes tėvai pajėgė jiems įskiepyti discipliną ir finansiškai kuklaus pragyvenimo vertybes. Tačiau tai pasiekiama, jei teikiama ne tiesioginė finansinė parama, o mokama už mokslus.
6. Sumaniai atranda ir pasinaudoja rinkos teikiamomis galimybėmis
Didelių pajamų ir turto kaupimo galimybių patariama ieškoti sektoriuose, kurie aptarnauja turtinguosius ar jų šeimos narius ir ką nors jiems gamina.
7. Pasirinko tinkamą profesiją ir užsiėmimą
Net ir sukūrę sėkmingas verslo įmones, leidusias sukaupti milijoninį turtą, knygos herojai siekia atgrasyti savo atžalas nuo verslininkystės ir stumia mokytis gerai apmokamų – gydytojų, teisininkų, inžinierių, architektų, finansininkų ar stomatologų – profesijų. Tačiau ir pastaruoju atveju pirmenybė teikiama ne samdinio darbui, o darbo vietos susikūrimui.
„Turtingieji jau žino, kokios rizikos ir kliūtys laukia versle. Jie taip pat suvokia, kad kur kas mažesnei daliai save įdarbinusių profesionalų gresia netekti pajamų.“, – aiškino mokslininkai. Pasak jų, apklausti turtingieji taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad verslą prarasti galima, tačiau įgytos profesinės žinios išlieka.
Žurnalo „Investuok“ išleidžiamą knygą „Jūsų kaimynas milijonierius? Netikėtos Amerikos turtingųjų paslaptys“ užsisakyti galima nuo rugsėjo, o knygynuose ji pasirodys sausį.
Gabrielius Jakubovičius
žurnalas „Investuok“