Verslo ir rinkų naujienos » Pieno kvotos tampa preke


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2007-12-14 09:46.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=1830


Šiandien preke rinkoje tapo ne tik pienas, bet ir pieno kvotos, Lietuvoje pradėtos pardavinėti elektroniniame aukcione. Šią savaitę Žemės ūkio ministerijoje buvo aptarti pirmojo elektroninio pieno gamybos kvotų pardavimo aukciono rezultatai.

„Teko tikrai gerai pasukti galvas, ieškant priimtiniausio žemdirbiams prekybos kvotomis būdo. Tartasi ir su Žemės ūkio ministerija, žemdirbių organizacijomis, savivaldybėmis. Neslėpsiu, buvo nuogąstavimų, ar žemdirbiai sugebės. Džiaugiamės, kad jie nenusivylė pirmuoju aukcionu, įrodžiusiu, kad kaime gyvenantys žmonės ne tik puikiai valdo žemės ūkio techniką, prižiūri gyvulius, bet ir moka dirbti kompiuteriu“, - sakė už aukciono organizavimą atsakingo Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas.

Norintieji parduoti ir pirkti pieno kvotas lapkričio mėnesio aukcione jau rugpjūtį teikė paraiškas savivaldybių žemės ūkio skyriams. Pieno gamintojai pirmajame aukcione norėjo pirkti 19,7 tonų pieno kvotos, o pirkėjai nurodė, kad norėtų įsigyti 11,7 tonų. Iš viso 576 pieno gamintojai pardavė 4837,68 tonas pieno kvotos, kurią nupirko 244 gamintojai. Didžiausias pieno kvotos kiekis parduotas Klaipėdos, Kauno, Tauragės apskrityse.

Kaip informavo aukciono rezultatus pristačiusi Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Pieno kvotų administravimo skyriaus vadovė Daiva Beinorienė, didžiausia prašoma l kg pieno kvotos kaina buvo net 2,5 lito, o mažiausia – 0,05 lito. Bendra vidutinė siūloma kaina – 0,46 lito, o vidutinė pardavimo kaina – 0,28 lito. Už nupirktas kvotas iš viso sumokėta 1 448 633 litų.

Paraiškų antrajam kovo mėnesio aukcionui rinkimas prasidėjo jau nuo gruodžio l dieną ir tęsis iki gruodžio mėnesio pabaigos. Šiandien jau pateiktos 896 paraiškos, kuriose nurodoma, kad norima parduoti 8529 tonas, pirkti –1261 toną pieno kvotos. Vidutinė pardavimo kaina – 0,22 – 0,23 lito.

Pieno produktų paklausai rinkoje išaugus, parduodantys ir perkantys kvotas pieno gamintojai nori žinoti, kaip jiems elgtis ateityje. Ministrė pasiūlė Žemės ūkio ministerijai kartu su socialiniais partneriais surinkti informaciją ir, remiantis įgyvendinamais projektais, pateiktomis paraiškomis modernizuoti fermas, apskaičiuoti galimą pieno gamybos augimą. Ministrė neabejojo, kad tokia informacija padėtų ūkininkams objektyviai įvertinti savo ūkių perspektyvas ir priimti pagrįstus sprendimus dėl jų plėtros.

Augant pieno ir jo produktų paklausai pasaulinėse rinkose, Europos Sąjungoje vis dažniau kalbama apie tai, kad ūkininkams turi būti sudarytos sąlygos patenkinti augančią žaliavinio pieno paklausą. Pieno gamybos kvotų sistemos turi būti atsisakyta nuo 2015 metų, tačiau Lietuva mano, kad tai turėtų būti padaryta dar anksčiau.

Ministrė atkreipė dėmesį į tai, kad kiekvienas pieno gamintojas, priimdamas sprendimą dėl savo ūkio perspektyvos, turi atsižvelgti į visus kvotos įsigijimo būdus. Padidinus nacionalinę kvotą, atsiranda galimybė gauti dalį reikiamos kvotos iš rezervo, tačiau norintiems dar daugiau plėstis, reikia pagalvoti ir apie kvotos pirkimą ar nuomą.