Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-08-06 15:17.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=19284
Paplitusi nuomonė, kad Centriniai bankai sušvelnindami pinigų politiką tokiu būdu gali paskatinti verslininkus investuoti, yra mitas, tikina MIT Sloan School of Management profesorius S.P. Kothari.
„Palūkanų normų pasikeitimas vienu arba dviem procentiniais punktais, nesukelia kompanijų elgsenos pokyčių investicijų srityje” – pareiškė jis po to, kai išanalizavo pastarųjų šešiasdešimties metų duomenis.
Tokia išvada iš tiesų stebina, nes nuosmukio laikotarpiu Centriniai bankai švelnina pinigų politiką bei tokiu būdu skatina investicijų į ekonomiką atsigavimą ir augimą. Pasak minimo ekonomisto, palūkanų normų sumažinimas neturi jokio poveikio investicijų skatinimui, be to, jų padidinimas taip pat neatbaido nuo investicijų. Tuo tarpu pasirodo, kad kur kas didesnę reikšmę investavimo aktyvumui turi kompanijų pelnai bei situacija kapitalo rinkoje.
Kaip teigia ekonomikos profesorius S.P. Kothari, pelno padidėjimas vienu doleriu turėtų lemti, kad per kitą ketvirtį investicijos paauga 25 centais, na o per kitus penkis ketvirčius bendrai jos paauga apie vieną dolerį. Tuo tarpu indeksų verčių padidėjimas dešimt procentų lemia, kad per kitus aštuoniolika mėnesių investicijos paauga vidutiniškai 4,3 procentais.
„Tai, kas iš tiesų lemia investicinius sprendimus - tai finansinių veiklos rezultatų perspektyvos ir bendra ekonominė padėtis” – pabrėžė minimas ekonomistas.
Tuo pačiu tai reiškia, kad neteisinga yra teigti, jog tai bankai yra atsakingi už kredito rinkos arba paskolų išdavimo apimčių kritimą per ekonomikos nuosmukio laikotarpį. Anot S.P. Kothari, tai yra pačių verslininkų, kurie neturi pakankamo investicinių galimybių kiekio, sprendimų padarinys. Visiškai priešingai yra ekonomikos pakilimo piko metu, kuomet verslininkai investuoja pernelyg daug.
„Kai pelnai ir akcijų kainos kyla, bendrovės investuoja. Tačiau užuot sustojusios laiku, jos žengia pernelyg toli. Jei kompanijos minimu metu kažkiek sumažintų investicijas, tai ekonomikai būtų kur kas geriau” – reziumavo MIT Sloan School of Management profesorius S.P. Kothari.