Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2014-08-19 13:00.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=19355
Rinkas po truputį užtvindo optimizmas ir ateities sandoriai indikuoja dar vieną augimo prekybos sesiją.
Vakar JAV akcijų indeksai sugebėjo fiksuoti apie 1% augimus, kadangi aprimo geopolitinė įtampa, o pasirodęs JAV statybos įmonių lūkesčių indeksas pranoko prognozes ir tik dar labiau kurstė investuotojus pirkti akcijas. Izraelis ir Palestina sutarė dar 24 valandoms pratęsti paliaubas ir derėtis, Irake sunitai praktiškai visiškai prarado didžiausios šalies užtvankos kontrolę, o Ukrainos konfliktas kiek aprimo, tikintis vaisingų tebesitęsiančių derybų.
Į Azijos prekybą atvilnijo teigiamos nuotaikos iš JAV. Pasirodęs Australijos centrinio banko susitikimo (vykusio rugpjūčio 5 d.) protokolas rodė narių susirūpinimą ekonomikos augimo perspektyvomis bei kylančiomis rizikomis. Nors susitikime bazinė palūkanų norma išliko nepakeista ties rekordinėmis žemumomis (2,5%), tačiau vis daugiau ekonomistų svarsto, jog monetarinis skatinimas gali žengti ir toliau, kadangi siekiama skatinti vidaus vartojimą ir kompensuoti mažėjančias investicijas į žaliavų kasybą.
Europoje šiandien investuotojai jaučiasi ryžtingai ir kelia akcijų kainas. Krovinių plukdymo bendrovė A.P. Moeller-Maersk A/S (MAERSKB) kilstelėjo visų metų pelno prognozę, o Imperial Tobacco Group Plc. (IMT) paskelbė 9 mėn. pajamas, kurios smuko mažiau nei tikėtasi, kadangi atsigaunanti Europos rinka sugebėjo atsverti pajamų kritimą Rusijoje. Didžiausia pasaulio žaliavų kasybos kompanija BHP Billiton Ltd (BHP) skelbia apie jau senokai lauktą įmonės skaidymą – nuo įmonės bus atskirta bendrovė, į kurią bus perkeliama dalis veiklų (daugiausia aliuminio ir akmens anglies kasyba nuo Australijos iki PAR). Tai gali būti didžiausias atskyrimas pasaulyje, kai kurių šaltinių vertinimu, sieksiantis apie 15 mlrd. USD. Šiuo metu nemažai žaliavų bendrovių pertvarko savo veiklas dėl smukusių žaliavų kainų ir ne itin sėkmingų įmonių pirkinių per pastarąjį dešimtmetį.
Rinka laukia rytoj pasirodysiančių JAV centrinio banko (FED) ir Anglijos centrinio banko paskutinių susitikimų protokolų. Abu centriniai bankai susiduria su panašiais svarstymais, kuomet pradėti kelti bazines palūkanų normas. Ketvirtadienį JAV įvyks daugelio centrinių bankų vadovų susitikimas, kuriame dalyvaus ir FED vadovė Janet Yellen bei ECB prezidentas Mario Draghi – bus aptariamos ekonomikų perspektyvos ir monetarinė politika. Savo ruožtu Šveicarijos centrinis bankas greičiausiai dar apie 2 metus išlaikys franko stiprėjimo ribą ties 1,2 franko už eurą – stiprus frankas kenkia šalies ekonomikai, o kol euro zona sunkiai atsigauna, tol ECB palūkanų lygio kėlimas yra mažai tikėtinas.
Šiandien prieš prasidedant prekybai investuotojai išvys Home Depot rezultatus – tikimasi, jog antrąjį savo finansinių metų ketvirtį kompanija uždirbs 1,45 USD akcijai (1,24 USD prieš metus), o pajamos pasieks 23,62 mlrd. USD (22,52 mlrd. USD). Įdomu paminėti, jog nors įmonė praėjusį ketvirtį pirmąsyk per 3 ketvirčius nepateisino prognozuojamo pelno lūkesčių, tačiau analitikai kol kas jau 60 dienų išlaikė nepakeistą šio ketvirčio pelno prognozę. Šiandien taip pat pasirodys keletas JAV ekonomikos rodiklių. Vienas svarbiausių FED politikai yra bazinė infliacija (neįskaitant maisto ir energetikos kainų) – kol kas ji dar nekelia rimtesnės grėsmės.
Naftos kaina švelniai kyla prieš rytoj pasirodysiančias JAV praėjusios savaitės įmonių naftos atsargas – laukiama, jog atsargos smuktelėjo 1,75 mln. barelių iki 365,3 mln. barelių. Prie šių rezultatų daugiausia prisideda vasarą išauganti JAV paklausa. Aukso kaina irgi nuosaikiai stiebiasi aukštyn, tačiau svyravimus daugiausia lemia geopolitinė padėtis – kiekvienas naujas pranešimas apie konfliktų pasaulyje eigą priverčia kainą jautriai reaguoti.