Straipsniai » Finansų rinkos » Ukraina - metų atradimas

Straipsnyje apžvelgiama jaunos ir labai perspektyvios Ukrainos finansų rinkos raida 2007 m. ir artimiausios ateities perspektyvos.
Autorius: modo, Parašyta: 2008-01-06 23:53.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=1990


Kodėl ši rinka patraukli ir kodėl ji taip traukia investuotojus? Ukrainos (toliau UA) įmonių akcijos tikrai nėra pakankamai įvertintos, lyginant su analogiškomis kitų šalių rinkų įmonių akcijomis. Spartus šalies ekonomikos augimas, taigi ir šalies įmonių rentabilumo, pelnų, verslo skaidrumo didėjimas palaipsniui traukiantis „iš laukinio kapitalizmo“ (nors šioje srityje dar tobulėti tikrai yra kur), įmonių modernizavimas, nemažos tiesioginės investicijos į šalies ūkį (apie 7-8 mlrd$/m.), didelis vartotojų skaičius nemažoje rinkoje – visa tai lėmė spartų besivystančios šalies rinkos augimą ir populiarumą.

Atsižvelgiant į tai, kad 2007 metais pasaulio rinkos buvo itin neramios ir pačioje šalyje trūko politinio stabilumo, vis tik UA rinkai metai buvo itin sėkmingi – lapkritį buvo reformuota šalies birža (PFTS), o jos indeksas per metus paaugo rekordiškai daug, virš 2,3 karto. Po užsitęsusio augimo dar nuo 2006 m. rudens, indeksas stabtelėjo šių metų vasario pabaigoje, kai prasidėjo korekcija Kinijoje, o po to ir pasaulio rinkose. Tolimesnis augimas buvo nuo balandžio mėn. iki birželio vidurio, kai PFTS indeksas pagaliau perkopė 1000 punktų ribą. Tačiau po to sekusi stabilizacija vidaus rinkoje, vėl prasidėjusi vasaros korekcija pasaulinėse rinkose, bei neaiški UA politinė situacija rugsėjo mėn. viduryje įtakojo indekso sumažėjimą iki 954 punktų. Nuo rugsėjo mėn. pabaigos dėl atsiradusio stabilumo šalies viduje, bei teigiamų nuotaikų užsienio rinkose, indeksas pradėjo užtikrintai judėti į viršų ir lapkričio mėn. 7d. pasiekė savo istorinį maksimumą – 1183 punktų ribą. PFTS biržos metinė apyvarta siekė apie 32 mlrd UAH.

Kokie šalies sektoriai buvo pelningiausi 2007m.? Daugiausia pabrango metalurgijos įmonių, esančių 2-e ir 3-e PFTS sąraše, akcijos. Tai ОАО "Енакиевский металлургический завод" (ENMZ), ОАО "Днепропетровский металлургический комбинат имени Петровского" (DMZP), ОАО "Донецкий металлопрокатный завод" (DMPZ), ОАО "Металлургический комбинат "Азовсталь" (AZST) ir ОАО "Днепровский металлургический комбинат им. Дзержинского" (DMKD). Tai įmonės, kurių akcijos brango šimtais procentų! Įmonių pelningumui buvo palanki situacija šios šakos pasaulio žaliavų rinkoje, nes brango metalas, rūda, koksas (apie 30- 70%). Taip pat optimizmo suteikė UA įmonių rentabilumo didėjimas, todėl ir užsienio investuotojams jos tapo itin patrauklios.

Kita grupė gerokai paaugusių įmonių akcijų – tai elektros gamybos ir tiekimo (paskirstymo) įmonės. Tai ОАО "Донбассэнерго" (DOEN), ОАО "Западэнерго" (ZAEN), ОАО "Центрэнерго" (CEEN), ОАО "Киевэнерго" (KIEN), iš 1-o PFTS sąrašo ir ОАО "Прикарпатьеоблэнерго" (PREN), iš 3-o PFTS sąrašo. Šių įmonių akcijų pabrangimas taip pat buvo žymus. Metų atradimu galima pavadinti kompaniją ОАО "Мотор Сич" (MSICH). Jos akcijos pabrango apie 4 kartus (gruodžio mėn. duomenys)! Šios kompanijos populiarumą lėmė Rusijos holdingo kompanijų investuotojų susidomėjimas šia įmone. Serijinė lėktuvų variklių gamyba bei didelė malūnsparnių variklių paklausa rinkoje, leido ne tik maksimalizuoti kompanijos kapitalizaciją, bet ir ją išsilaikyti pasiektame lygyje. Taip pat sėkmingai augo ir tokių įmonių akcijos, kaip ОАО "Южный горно-обогатительный комбинат" (PGZK) ir ОАО "УкрАВТО" (AVTO).

Gerai atrodo ir Ukrainos bankų akcijos. UA laikomos nemaža ir perspektyvia rinka bankiniu požiūriu, todėl didesnius rinkos dalyvius pradėjo supirkinėti užsienio bankai (Italijos, Graikijos, Vokietijos). 2007-aisiais tokių pirkimų buvo tikrai nemažai. Kadangi didesnių bankų, kurie užsienio investuotojams atrodė ypač patrauklūs, nebeliko, eilė atėjo mažesniems bankams, kotiruojamiems 3-iame sąraše. UA bankai vis labiau susiduria su problemomis dėl kreditų atidavimo. Kreditų išduodama vis daugiau ir daugiau, tad nemokamumo problemų taip pat daugėja. Kol kas tai dar labai nesijaučia, bet ateityje tai gali sukelti rimtų problemų bankiniam sektoriui. Taip pat neaišku kaip ateityje vietos bankus paveiks užsitęsusi pasaulinė bankinio sektoriaus krizė.

Itin patraukliomis laikomos ОАО "Райффайзен Банк Аваль" (BAVL) akcijos. Banko grynasis pelnas per 11 mėn. siekė 721 mln. UAH, kas yra beveik 2 kartus daugiau lyginant su analogišku praeitų metų laikotarpiu. Banko aktyvai padidėjo 65% ir pasiekė apie 43 mlrd. UAH. Pagal aktyvų vertę bankas užima antrą vietą tarp beveik 150 bankų. Kitas bankas, kurio perspektyvos vertinamos gerai - АК "Банк социального развития "Укрсоцбанк" (USCB). Šį banką vasarą įsigijo UniCredit, todėl natūralu, kad USCB jaučiamas padidintas investuotojų susidomėjimas. Tuo labiau, kad banko rezultatai geri ir planuojama sparti tolimesnė plėtra. Iki 2012m. bankas planuoja padidinti grynųjų aktyvų vertę 3,3 karto, iki 100 mlrd. UAH. Šiuo metu bankas pagal turimus aktyvus (apie 28 mlrd. UAH) užimą 4-ą vietą tarp šalies bankų, pagal turimą kapitalą – 5-as.

Kurios šalies ekonominių sektorių įmonių akcijos bus perspektyviausios šiais, 2008 metais? Pasak analitikų, tokių yra nemažai. Vienas iš jų - mašinų gamyba. Gamyba šiame sektoriuje padidėjo 27% (lyginant 10 šių metų mėn. su analogišku laikotarpiu pernai). Per 9 šių metų mėn. eksportas padidėjo 55%, aišku NVS ir beribės Rusijos rinkos dėka, tačiau nemaža dalis vis tik tenka ir vidaus rinkai. Tačiau reikia pažymėti, kad ne visi analitikai sutinka su šio sektoriaus tokiomis geromis perspektyvomis.

Kitas sektorius – vartojimo prekės ir agrosektorius. Prekių gamybos apimtys per 10 šių metų mėn. išaugo apie 12%. Žemės ūkio produkcijos gamyba nors ir smuko, tačiau sparčiai augančios kainos gerokai pagerino šio sektoriaus įmonių rezultatus.

Dar kitas sektorius - statybos . Tai sparčiai augantis sektorius, kuris ir toliau dar gerokai augs. Iki Europos vidurkių dar toloka, lyginant kiek yra pastatyta komercinių patalpų ir gyvenamųjų namų. Rinkos persisotinimas ateis dar negreitai, nors nekilnojamojo turto kainos jau gerokai padidėjo.

Dar vienas sektorius – draudimas. Ši rinka auga labai sparčiai. Gyventojų daug, gerovė auga, smarkiai populiarėja ir draudimas. Į šią sritį ateina ir užsienio investuotojai, kurie kaip ir su bankais, turės galimybių nusipirkti gerų, perspektyvių kompanijų. Palyginimui, jei išsivysčiusiose rinkose draudimo rinkos dalis vidutiniškai – apie 3,5% nuo BVP, tai UA – tik apie 0,8%. Žodžiu, yra kur plėstis.

Energetikos sektoriaus laukia nemažai reformų, tačiau šis sektorius ir toliau išlieka ganėtinai populiarus. Šiuo metu, pasak kai kurių analitikų, šachtų, koksochemijos įmonių akcijos yra pervertintos. Taip pat labai atidžiai reikėtų žiūrėti į tokių sektorių įmones, kurios savo reikmėms naudoja pakankamai daug dujų, o jos kaip žinia, tiek rusiškos, tiek turkmėniškos, gerokai brango.

Ukrainoje įsivyravo šioks toks politinis stabilumas. Pagaliau po eilinių rinkimų vėl normaliai funkcionuoti pradėjo Ukrainos parlamentas (RADA), pagaliau buvo išrinktas ministras pirmininkas – J. Timošenko, nors tik iš 3-io balsavimo. Tai rodo, kad naujai daugumai nebus taip lengva dirbti. Pastebimas toks dalykas, kad politinė situacija kuo toliau, tuo mažiau įtakoja UA finansų rinką, tačiau politinis stabilumas vis dar būtinas, norint ir toliau sėkmingai pritraukti užsienio investuotojus. Tai ko gi tikimasi iš naujos vyriausybės? Pirmiausia tai reformų. Pagrindinės sritys, žiūrint tik iš investicinio patrauklumo pusės, neskaitant socialinių ir kt. klausimų, būtų – investavimo, mokesčių, korporatyvinio įstatymo pakeitimai ir tobulinimai. Jei šios reformos įneš aiškumo į Ukrainos verslą, tai investuotojų į UA galimybės žymiai pagerės, o tai be jokios abejonės teigimai atsilieps ir visai finansų rinkai. Kitas dalykas- tai būtinybė pažaboti sparčiai didėjančią infliaciją, kuri šiemet siekė apie 15%, kova su vis didėjančiu einamosios sąskaitos deficitu ir t.t. Vienas iš būdų, o apie tai jau šnekama senai – tai UAH galima revalvacija.

Pastaruoju metu Ukrainos Nacionalinis bankas vis labiau supirkinėja valiutą tarpbankinėje rinkoje, o ir rezervai rekordiniai - per 30 mlrd.$ (lapkričio mėn. pabaigos duomenys). Pastoviai išiminėjant $ iš apyvartos, didinama pinigų masė apyvartoje, o kartu ir infliacija. Nuo metų pradžios pinigų kiekis ekonomikoje išaugo apie 36%. Valiutos perteklius susidarė dėl eksporto didėjimo (nors jis vis dar mažesnis už importą), tiesioginių (į ūkį) ir netiesioginių investicijų (rinkos investicijų), kreditų vietinėms įmonėms. Manoma, kad šiuo metu, susiklosčius tokiai padėčiai, yra visai reali galimybė valiutą revalvuoti. Tuo labiau, kad panaši situacija buvo ir 2005m. Pasak analitikų, tikėtina, kad tai vis tik bus kitų metų I pusmetį. Taigi, vietiniai bankai stengėsi atsikratyt $ ir keisti rezervus į UAH, ir kuo toliau, tuo labiau, nors pastebimas ir šioks toks šio ažiotažo mažėjimas. Kitais arba dar kitais metais, Ukrainos NB planuoja, kad valiutos kursas bus ne fiksuotas, o "plaukiojantis". Pasak analitikų, tikėtina, kad kitais metais UAH turės gal tik platesnį taip vadinamą „koridorių“ (prognozės 4,95- 5,25). Taigi, variantų gali būti visokių. Teigiami veiksniai šalyje yra mažėjantis nedarbas ir planuojamas kitais metais UA įstojimas į Pasaulinę Prekybos organizaciją.

Reziumuojant, galima sakyti, kad tai tikrai perspektyvi rinka, kuri dar tikrai augs. Kiek sparčiai ji augs sekančiais metais ir ar bus toks augimas kaip pernai? Analitikai tvirtina, kad tokio augimo gali ir nebūti, nors pakankamai neįvertintų įmonių dar yra. Viskas priklauso ir nuo nuotaikų, bei situacijos pasaulio biržose, nes UA tampa vis labiau nuo jų priklausoma. Tačiau korekcijų atveju, UA rinkos pokyčiai būna mažesni, o ir prasideda truputėlį vėliau dėl vis dar egzistuojančios regioninės rinkos specifikos. Žodžiu tai pakankamai rizikinga rinka, tačiau ir sėkmės atveju, grąža būna gerokai didesnė.