Verslo ir rinkų naujienos » Lemtingas JAV kariuomenės konkursas pistoletų gamintojams


Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2014-12-12 18:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20085


JAV kariuomenės sprendimas paskelbti konkursą naujų pistoletų įsigijimui yra svarbus įvykis ginklus gaminančioms bendrovėms, kurios nuožmiai varžysis, siekdamos laimėti šį konkursą.

JAV kariuomenės konkursas


Nuo 1985 m. JAV kareivių standartinis pistoletas buvo Beretta M9. Šis 9 mm pistoletas pakeitė iki tol naudotą Colt 1911 pistoletą, kadangi buvo nuspręsta sekti NATO pėdomis ir pasirinkti lengvesnį bei pigesnius šaudmenis naudojantį ginklą. Tačiau M9 sulaukė daugelio kareivių skundų dėl per mažos galios ir patikimumo sudėtingose sąlygose. Beretta ne kartą siūlė įvairius naujus M9 variantus, tačiau kariuomenė siekia turėti naujos kartos ginklą.

JAV kariuomenė reikalauja, kad naujasis pistoletas tarnautų gerokai ilgiau nei Beretta M9 – naujojo pistoleto tarnavimo laikas būtų bent 35 000 šūvių (iš M9 buvo reikalaujama 5000). Taip pat siekiama, jog pistoletas galėtų būti lengvai keičiamas/papildomas (taikikliai, naktinio matymo prietaisai ir kt.) ir svarbu, kad jis būtų bent jau penkis kartus galingesnis nei Beretta. Skelbiama, jog kontraktą laimėjusi bendrovė gali parduoti iš viso apie 500 000 pistoletų. Tuo tarpu Beretta skelbiasi, kad JAV gynybos departamentui pardavė apie 600 000 M9 pistoletų ir užsiminė, jog ketina dalyvauti naujajame kariuomenės konkurse.

Remiantis Military.com pateikiamais duomenimis, JAV kariuomenės rengiamas konkursas turėtų prasidėti 2015 m. pradžioje, o pirmieji ginklai turėtų būti pristatyti jau 2017 m.

Pagrindiniai pistoletų gamintojai


Šioje apžvalgoje nagrinėsime didžiuosius pistoletų gamintojus, kadangi yra maža tikimybė, jog JAV kariuomenės kontraktą laimėtų mažus gamybos pajėgumus turinti bendrovė. Vieni didžiausių pistoletų gamintojų yra Strum Ruger, Smith & Wesson ir Sig Sauer (pastaroji yra nelistinguojama).

Lapkričio mėn. pabaigoje Smith & Wesson (SWHC) ir gynybos sektoriaus gigantė General Dynamics (GD) pareiškė, jog apjungia jėgas ir kartu sieks laimėti minėtą JAV kariuomenės konkursą. Įmonės siekia vertinimui pateikti pistoletą, sukurtą M&P pistoleto pagrindu, kuris yra plačiai naudojamas policijoje ir yra mėgiamas privačių klientų. General Dynamics turėtų suteikti gamybos pajėgumus, o Smith & Wesson daugiausiai prisidės, kuriant pistoleto gamybos technologiją ir jo dizainą. Vyrauja nuomonė, jog Smith & Wesson ir General Dynamics kuriamas pistoletas turi didžiausią tikimybę laimėti konkursą, kadangi M&P pistoletų dizainas yra vienas geriausių rinkoje.

JAV kariuomenės konkurse dideliu Smith & Wesson konkurentu yra laikoma privati Austrijos bendrovė Glock GmbH, kurios gaminami GLOCK pistoletai taip pat yra labai populiarūs tarp policininkų ir civilių. GLOCK, kaip ir M&P pistoletai, yra gaminami iš plienu sustiprinto plastiko, kas lemia gerokai mažesnį ginklo svorį. Be to, GLOCK yra sulaukęs pripažinimo dėl patikimumo, naudojant sunkiomis sąlygomis, ir lengvo naudojimo. Tačiau šiuo metu vykstantis įmonės savininkų kivirčas gali neigiamai paveikti konkurso vertintojų sprendimą. Pirmoji Glock įkūrėjo Gaston Glock (85 m.) žmona Helga Glock kaltina buvusį vyrą nuslėpus milijonus dolerių ir neteisėtai atėmus jai ir jų vaikams priklaususią Glock GmbH akcijų dalį. Neaiški tolimesnė Glock GmbH akcininkų sudėtis gali sumažinti kariuomenės pasitikėjimą bendrove ir jos sugebėjimu įgyvendinti pistoleto gamybos kontraktą.

Taip pat galima tikėtis, jog konkurse dalyvaus ir ginklų gamintoja Sturm Ruger (RGR), kuri pastaruoju metu rinkai pristato naujus produktus. Nepaisant to, jog įmonė dar nepaskelbė apie dalyvavimą JAV armijos rengiamame naujo pistoleto konkurse, yra tikėtina, jog ji gali pasiūlyti pistoletą, pagamintą vieno iš naujųjų SR45 arba LC380 pistoletų pagrindu. Sturm Ruger yra viena didesnių pistoletų gamintojų, kuri tūrėtų pakankamus gamybos pajėgumus, leisiančius pagaminti reikiamą kiekį pistoletų, skirtų JAV kariuomenei.

Įmonių palyginimas


Investuotojams yra prieinamos tik kelios JAV kariuomenės rengiamame naujojo pistoleto konkurse dalyvausiančios bendrovės. Verta pabrėžti, jog rinkos dalyviams nėra pasiekiamos vieno pagrindinių konkurentų Glock GmbH akcijos, kadangi šios bendrovės akcijos nėra listinguojamos biržoje.

Remiantis JAV tabako, alkoholio, ginklų ir sprogmenų biuro (atf.gov) skelbiamais duomenimis, daugiausiai pistoletų 2012 m. JAV pagamino Sturm Ruger (~25% visų pistoletų), antroje vietoje buvo Smith & Wesson (~16%), o trečioje – Sig Sauer (~15%), kuri priklauso privačiai bendrovei Swiss Arms.



JAV ginklų gamintojų akcijų kainos per pastaruosius kelerius metus ženkliai svyravo, kadangi JAV politikų noras apriboti šaunamųjų ginklų pardavimą lėmė didelę šaunamųjų ginklų paklausą. Tačiau šiai tendencijai rimstant, 2014 m. ginklų gamintojų pardavimai parodė, jog šaunamųjų ginklų paklausa grįžta į įprastines vėžes. Šią tendenciją galima pamatyti žemiau esančiuose Smith & Wesson ir Sturm Ruger pardavimų bei grynojo pelningumo grafikuose. Smith & Wesson pusės metų (pasibaigusių spalio 31 d.) pardavimai sumenko 22,6% (met./met.), o Sturm Ruger 9 mėn. (pasibaigusių rugsėjo 28 d.) pardavimai mažėjo 16,7% (mėn./mėn.). Dėl to JAV kariuomenės skelbiamo konkurso laimėjimas bus itin svarbus pistoletus gaminančiai bendrovei, kadangi šis užsakymas leistų kompensuoti mažėjančius pardavimus.



Investuotojams baiminantis, jog JAV ginklų pirkimo bumas slopsta, tiek Smith & Wesson, tiek Sturm Ruger akcijų kainos šiais metais ženkliai smuko. Smith & Wesson akcijų vertė nuo vasarą pasiektos viršūnės sumažėjo apie 43%, o Sturm Ruger akcijų kaina nuo metų pradžioje pasiektos viršūnės sumenko 42%. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog ženkliai kritusios ginklų gamintojų kainos patraukia ilgalaikių investuotojų dėmesį.

Remiantis paskutinių 12 mėn. pelno P/E rodikliu, šiuo metu tiek Smith & Wesson (SWHC), tiek Sturm Ruger (RGR) atrodo pakankamai patraukliai. Tuo tarpu Sturm Ruger pasižymi kiek didesniu grynuoju pelningumu. Be to, įmonė, priešingai nei SWHC, išmoka dividendus, kurių metinis pajamingumas siekia apie 1,5%.

Verta pabrėžti, jog abiejų įmonių finansinė padėtis yra pakankamai gera, kadangi įmonės turi didelius grynųjų pinigų rezervus – Sturm Ruger grynieji pinigai ir jų ekvivalentai sudaro apie 17% viso turto, o Smith & Wesson – 18%. Tačiau Smith & Wesson turi daugiau įsipareigojimų (D/A rodiklis) nei Sturm Ruger.

Ketvirtinių rezultatų pristatymo metu Smith & Wesson užsiminė, jog pardavimų mažėjimą sušvelnino plienu sustiprinto plastiko pistoletų ir revolverių paklausa. Lapkričio mėn. Smith & Wesson už 130,5 mln. USD įsigijo ginklų aksesuarų gamybos bendrovę Battenfeld Technologies, kuri turėtų teigiamai paveikti Smith & Wesson pelningumo rodiklius ateityje.
Naujausių ketvirtinių rezultatų skelbimo metu Sturm Ruger direktorius Michael Fifer pareiškė, jog įmonė, priešingai nei konkurentai, netaikys nuolaidų parduodamiems ginklams. Taip pat jis teigė, kad įžvelgia ginklų pardavimų stabilizaciją, tačiau užsiminė, jog įmonės atsigavimas gali užtrukti ilgiau nei jis to norėtų. Michael Fifer mano, jog nauji produktai leis geriau konkuruoti su kitų ginklų gamintojų siūlomomis nuolaidomis ir dėl to nebuvo mažinamos išlaidos tyrimams bei plėtrai. Be to, jis užsiminė, jog yra dirbama ties įvairiais projektais, kurie turėtų lemti įmonės augimą ilguoju laikotarpiu.

Artėjant JAV armijos paskelbto konkurso pradžiai, turėtume sulaukti ir kitų didesnių pistoletų gamintojų pareiškimų apie dalyvavimą šiame konkurse. JAV armijos konkursą laimėjęs pistoletas dažnai sulaukia didelio susidomėjimo ir iš privačių pirkėjų, be to, teigiamai veikia visos pistoletą gaminančios įmonės prestižą.

Parengta LHV banko, remiantis viešai prieinama informacija (ir.smith-wesson.com, ruger.com, atf.gov) ir užsienio žiniasklaida (guns.com, armytimes.com, military.com, defenseone.com, reuters.com, finance.yahoo.com, bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.