Verslo ir rinkų naujienos » Dešimt šokiruojančių kitų metų Saxo Bank prognozių


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-12-13 00:31.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20087


Kaip ir kiekvienais metais Saxo Bank nusprendė nustebinti investuotojus ir pateikė dešimt šokiruojančių kitų metų prognozių. Kaip ir įprasta kalbama apie atskiras šalis (bankrotas, infliacija, žlugimas, pasitraukimas), žaliavas (brangimas), akcijų ir obligacijų rinkas (išpardavimas), valiutas (devalvacija) bei apie Europos Centrinį banką (atsistatydinimas). Mes tęsiame jau tradiciją tapusį šių prognozių skelbimą einamųjų metų pabaigoje, - ar Jūs pasiruošę?

„2015 bus sunkūs metai, tačiau šiais metais potencialiai daugelyje sričių buvo pasiektos žemumos. Infliacija sumažėjo iki žemiausio lygio per pastaruosius dešimtmečius, lygiai taip pat kaip ir palūkanos, na o energijos kainos yra pastebimai mažesnės. Duomenų ir turto rinkų svyravimo trūkumas suteikė investuotojams apgaulingą saugumo jausmą ir tai gali sukelti didžiausią nusivylimą 2015 metais. Šiais metais per vieną iš spalio mėnesio sąmyšio savaičių mes galėjome pamatyti tai, kokie svyravimai - atrakcionai galbūt mūsų laukia ateityje. 2015 metais važiuojant mūsų laukia kalnelių virtinė” - teigė pagrindinis Saxo Bank ekonomistas Steen Jakobsen.

„Saxo Bank šokiruojančios prognozės - tai savotiškos pratybos surandant dešimt gana prieštaringų ir nesusijusių idėjų, kurios gali apversti aukštyn kojomis jūsų investavimo pasaulį. Įsivaizduodami labiausiai neigiamus scenarijus ir įvykius, ar tai būtų Rusijos bankrotas, vulkano įsiveržimo sukelta sumaištis, ar internetinis armagedonas, investuotojai turi galimybę patestuoti arba išbandyti savo prielaidas apie ateitį ir ką šie įvykiai gali reikšti jų nuosavoms investicijoms. Turime prisiminti, kad nors prognozės apibrėžia labiau ekstremalius rinkos scenarijus, deja, tačiau kiekvienais metais dalis jų išsipildo” - pridėjo jis.

Iš 2014 metų dešimties Saxo Bank banko prognozių (nuoroda į 2014 metų prognozes), realizavosi dvi, na o ankstesniais metais tokių irgi buvo dvi. Minimas bankas skelbdamas šių metų šokiruojančias prognozes tiksliai nuspėjo, kad padidės naftos pasiūla ir tai lems jos kainos kritimą rinkoje, o į jį naftą išgaunančios šalys reaguos labai lėtai. Tiesa, Brent rūšies žaliavinės naftos kaina rinkoje šiais metais krito pastebimai labiau nei tikėjosi Saxo Bank banko atstovai, kurie prognozavo, jog ji susitrauks iki 80 dolerių už barelį. Be to, pasitvirtino prognozė, jog 2014 metais „riebusis penketukas” prabus nuo baisių pagirių, t.y. visų penkių technologijų sektoriaus atstovių: Amazon, Netflix, Twitter, Pandora Media ir Yelp, akcijos nuo šių metų pradžios daugiau arba mažiau atpigo. Kalbant apie kitas minėto banko skelbtas šokiruojančias prognozes, tai jos arba visai nepasitvirtino, arba beveik pasitvirtino, kaip pavyzdžiui, Vokietijos nugrimzdimo į recesiją atveju.

Taigi mūsų skaitytojams pristatome dešimt šokiruojančių kitų metų Saxo Bank prognozių, kurios gali rimtai sukrėsti rinkas:

1. Rusija ir vėl bankrutuoja

Dėl sankcijų ir naftos kainų kritimo Rusijos ekonomika susiduria su problemomis, o tai tuo pačiu lems daugelio didelių valstybinių įmonių nemokumą arba bankrotą bei gal net visos šalies bankrotą. Vien per kitus metus didžiausios šios šalies įmonės turės grąžinti 134 milijardų dolerių vertės skolas. Nors šalies užsienio valiutų rezervai yra net tris kartus didesni, tačiau diena iš dienos jie vis labiau mažės, nes reikės išmokėti kompensacijas verslininkams, be to, reikės lėšų intervencijoms valiutų rinkoje. Rezervus taip pat mažins einamosios sąskaitos deficitas ir ribota prieiga prie finansavimo rinkose. Tačiau panašus kaip ir 1998 metais bankrotas arba defoltas, t.y. tai kas yra reikalinga siekiant užtikrinti šalies ateitį, kartu su diplomatiniu sprendimu dėl Ukrainos klausimo.

2. Vulkano įsiveržimas lemia grūdų brangimą

Kaip ir Laki vulkano įsiveržimas 1783 metais, aktyvaus Islandijos vulkano Bardarbunga įsiveržimas kitais metais į atmosferą išleis kenksmingas dujas, kurių debesys pakibs virš Europos. Tai neigiamai paveiks orus, tad padidės baimė dėl žemės ūkio grūdinių kultūrų derliaus Europoje, be to, paspartėjąs aktyvus jų atsargų kaupimas lems, kad grūdų kainos pakils dvigubai, net nepaisant to, jog vulkano įsiveržimo poveikis bus mažesnis nei daugelis bijojo.

3. Infliacijos Japonijoje padidėjimas iki 5 procentų

Kitais metais Japonijoje gerokai ūgtels metinė infliacija. Nors Japonijos ekonomikos skatinimo programa nebus sėkminga, tačiau šalyje metinė infliacija dėl ir toliau silpnėsiančios jenos, pakils net iki penkių procentų. Nepaliaujamas Japonijos banko pinigų spausdinimas bei tai, kad jis supirkinės net šešiasdešimt procentų išleidžiamų obligacijų emisijų, gniuždys pasitikėjimą jena. Atsiras vis daugiau simptomų, jog Japonija praranda savo valiutos kontrolę.

4. Mario Draghi pasitraukia iš Europos Centrinio banko vadovo posto

Europos Centrinio banko vadovas prieis iki taško, kur vien tik jo žodžių nepakaks norint toliau daryti poveikį rinkai. Jo pasitraukimo iš užimamo posto prireiks tam, kad vokiečiai sutiktų euro zonoje įgyvendinti būtiną kiekybinį švelninimą, t.y. šios zonos šalių obligacijų rinkoje supirkimą. Europos Centrinio banko vadovu taps Bundesbank prezidentas Jens Weidmann, tuo tarpu pats Mario Draghi siekdamas išgelbėti būtinų reformų įgyvendinimą Italijoje, taps šios šalies prezidentu.

5. Įmonių šiukšlinių obligacijų išpardavimas

Po to, kai prieš tris metus šiukšlinės euro zonos obligacijos pasiekė savo taip vadinamą dugną, jos atnešė net 46 procentus pelno. Tačiau ir toliau išliekanti euro zonos ekonomikos stagnacija lems labiausiai rizikingų įmonių obligacijų išpardavimą, kurį dar labiau paskatins likvidumo stoka. Be to, taip nutiks ir todėl, nes Europos Centrinio banko atstovai nesutiks šių šiukšlinių skolos vertybinių popierių įtraukti į savo supirkimo programą.

6. Įsilaužėliai nusitaiko į prekybos internetu sektorių

Įsilaužimo į tinklapius išpuolių banga, kuri jau buvo pastebėta per pastaruosius metus, tik dar labiau stiprės ir agresyvės. Nusikaltėliai nusitaikys į prekybos internetu sektorių. Dėl to, bei dėl pervertinimo, Amazon akcijų vertė driokstels žemyn net penkiasdešimt procentų.

7. Kinija devalvuoja juanį penktadaliu

Kinijos nekilnojamo turto ir kredito burbulai vis greičiau ir labiau leidžia orą. Norėdama išvengti defliacijos spaudimo, Kinija pabandys susilpninti juanį, tuo labiau, kad savo valiutą taip pat silpnina ir kita pagrindinė regiono šalis, t.y. Japonija. Viso to rezultatas gali būti bendros Azijos šalių valiutų devalvacijos lenktynės bei sankcijų įvedimas Japonijos atžvilgiu.

8. Kakavos ateities sandorių kaina pašoka iki rekordinio 5 tūkstančių dolerių už toną lygio

Vakaruose didėjantis tamsaus šokolado, kuriame yra daugiau kakavos, populiarumas bei Kinijoje padidėjęs apetitas saldumynams lems, jog kakavos kaina pajudės aukštyn. Tam, kad kakavos pupelių, kurių pasiūlą jau neigiamai paveikė kilęs Ebolos protrūkis Afrikoje, kaina pakiltų iki rekordinio 5 tūkstančių dolerių už toną lygio, reikia labai nedaug.

9. Didžiosios Britanijos nekilnojamo turto rinkos žlugimas

Šiais metais būsto kainos Londone pakilo iki rekordinio lygio, bei palyginus su prieš krizę buvusiu piku, paaugo net trisdešimt procentų. Tačiau jau dabar pasirodo ženklų, jog euforija Didžiosios Britanijos būstų rinkoje, o ypač Londone, artėja prie pabaigos, o dar artėja Anglijos Centrinio banko bazinės palūkanų normos didinimas. Tad būsto kainos 2015 metais Didžiojoje Britanijoje susitrauks net ketvirtadaliu.

10. Parlamento Didžiojoje Britanijoje rinkimų rezultatai lemia, kad ši šalis linkusi pasitraukimo iš Europos sąjungos (Brexit)

Pasitraukimo iš Europos sąjungos šalininkai kitų metų gegužę vyksiančiose Didžiosios Britanijos parlamento rinkimuose sensacingai gaus net 25 procentus balsų bei taps trečia pagal dydį partija šalies parlamente bei prisijungs prie koalicinės David Cameron vyriausybės. Radikalų paramos kaina - tai referendumo dėl pasitraukimo iš Europos sąjungos surengimas. Nepriklausomybės šalininkai referendume pasieks pergalę, na o investuotojai reaguodami į tai suskubs išparduoti Didžiosios Britanijos valstybines obligacijas, o šalis 2017 metais pasitrauks iš Europos sąjungos.