Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-12-19 13:45.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20124
Pagrindinė priežastis, kodėl Rusijos nacionalinė valiuta taip stipriai atpigo, arba kodėl ją ištiko krachas, nėra naftos kainų mažėjimas, o tai, kad nebuvo reformuojama ekonomika ją labiau diversifikuojant, pareiškė Standard Bank analitikas Timothy Ash.
Naftos ir dujų eksportas sudaro pusę Rusijos biudžeto pajamų bei 68 procentus visų pajamų gaunamų iš eksporto. Į Rusijos ekonomikos priklausomybę nuo energijos resursų eksporto dėmesį atkreipęs buvo ir buvęs finansų ministras Aleksej Kudrin, tačiau į jo susirūpinimą nebuvo reaguojama, be to, jis pats buvo pašalintas iš valdžios.
Kylančios naftos kainos padidino rublio vertę, kuri šių metų pradžioje, palyginus su 2002 metais buvusiu lygiu, remiantis realiu efektyviu valiutų keitimo kursu, padvigubėjo.
„Nesugebėjimas diversifikuoti Rusijos ekonomikos struktūros lėmė, kad naftos ir dujų sektoriai išstūminėjo kitus sektorius. Šiuo metu kalbama apie importuojamų prekių pakeitimą gaminamomis šalies viduje, tačiau nėra ant ko statyti, na o tokios strategijos yra veiksmingos anksčiausiai vidutinės trukmės laikotarpiu“ - atkreipė dėmesį Standard Bank banko analitikas.
„Rusijos ekonomika - tai pagrinde energijos ištekliai ir karinis pramoninis kompleksas“ - pridėjo jis.
Timothy Ash pripažįsta, jog Vakarų sankcijos pakenkė Rusijos ekonomikai siurbdamos iš jos valiutų rezervus. Be to, jų efektas buvo dar didesnis, nes tai sutapo su naftos kainų kritimu. Sankcijos taip pat pastūmėjo valdžią priimti klaidingą sprendimą, t.y. įvesti embargą importuojamiems maisto produktams, kas paskatino infliacijos augimą ir neigiamai paveikė vartotojus. Rusijos valdžios sprendimai neigiamai paveikė investuotojus ir pakenkė šalies ekonomikos augimo perspektyvoms.
Standard Bank banko analitikas mano, kad Rusijos Centrinio banko veiksmai yra mažai įtikinantys ir netvirti, na o tai galima paaiškinti tuo, kad bankas nėra nepriklausoma institucija ir turi išlaikyti užsienio valiutų rezervus tuo atveju, jei Rusijos ir Vakarų konfliktas dėl Ukrainos bus ilgalaikis.
Rublio vertės kritimą taip pat lėmė pernelyg žemas Rusijos ekonomikos konkurencingumas, bei tai, kad be žaliavų nėra kitų ekonomikos augimą skatinančių sričių.
„Kaip taip gali būti, jog tuomet kai nafta kainavo daugiau nei šimtą dolerių už barelį, na o Amerikos Federalinis Rezervų bankas pompavo likvidumą į pasaulines rinkas, tuo pačiu ir į Rusijos, šios šalies bendrojo vidaus produkto metinis augimas siekė tik vieną procentą?“ - atkreipė dėmesį Timothy Ash.
„Nes režimas buvo be idėjų ir nebuvo skubama persitvarkyti. Pagrindinė reformų idėja buvo Eurazijos sąjunga, kuri yra krizės Ukrainoje esmė ir tuo pačiu Vakarų sankcijų priežastis. Eurazijos Sąjungos vizijos nepavyko įgyvendinti, tad Putinui liko siauras nacionalizmas, užsienio šalių kaltinimas ir bandymas plėstis artimajame užsienyje“ - pridėjo jis
Minimas analitikas tuo pačiu atkreipė dėmesį, kad verslo aplinka Rusijoje pasižymi tuo, jog yra nepakankama teisinė turto apsauga, egzistuoja korupcija ir biurokratija. Tad visa tai lėmė, kad Rusijos ir užsienio investuotojai nejautė, jog jų turtas yra saugus ir kai tik padidėjo rizika, jie nubalsavo kojomis, t.y. kapitalas pasitraukė iš šalies.