Verslo ir rinkų naujienos » Vokietijos ekonomikos galia - tai mitas


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2014-12-19 22:31.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20129


Vokietijos ekonominė galia - tai mitas, kuris paremtas iliuzijomis, pareiškė garsaus DIW ekonomikos instituto vadovas Marcel Fratzscher. Jis tuo pačiu sukritikavo Vokietijos Kanclerės Angela Merkel vyriausybę dėl taupymo bei paragino padidinti investicijas.

Savo naujausioje knygoje „Vokiečių iliuzija“ Marcel Fratzscher pripažįsta, kad per pastarąjį dešimtmetį Vokietija pasiekė ekonominę sėkmę, t.y. iš „sergančio Europos žmogaus“, kuriuo buvo dar prieš kelis metus, ji tapo visuotinai pripažįstama šalimi su elitine ekonomika.

Tarp neabejotinų sėkmių minima tai, jog šalyje maždaug per pus sumažėjo bedarbių skaičius (nuo 5 iki 2,7 milijonų), įspūdingi eksporto rezultatai, bei tai, kad pavyko subalansuoti šalies biudžetą, kuris pirmą kart nuo pat 1969 metų nebus deficitinis.

„Tačiau kiekviena sėkmė turi antrą galą, na o keletas rimtų problemų kelia rimtą grėsmę Vokietijos ekonomikai“ - atkreipė dėmesį DIW ekonomikos instituto vadovas.

Jo nuomone, tarp vokiečių vyraujanti euforija dėl tariamo šalies ekonomikos pajėgumo, yra nepagrįsta. Klaidingas yra įsitikinimas, kad šalies ekonominė ateitis yra saugi.

„Mūsų euforija yra pavojinga, nes ji lemia, kad tampame arogantiški, akli ir silpni. Mes esame geresni už Prancūziją ir Ispaniją, bet mes nesame pakankamai geri“ - pabrėžė Marcel Fratzscher.

Tarp didžiausių problemų, su kuriomis susiduria Vokietija, jis įvardino sulėtėjusį ekonomikos augimą, didelį procentą darbuotojų, kurie atlieka menkai apmokamą darbą ir kurie dirbą ne visą darbo dieną bei tai, kad didėja skurdas ir mažėja realus darbo užmokestis.

Marcel Fratzscher atkreipė dėmesį, jog individualus vokiečių turimas turtas yra gana nedidelis, na o jų taupymo strategija senatvei, kuri paremta tuo, jog pinigai laikomi bankuose už mažas palūkanas, yra visiškai klaidinga. Taip pat didėja atotrūkis tarp turtingų vokiečių ir vidutinio sluoksnio. Minimas ekonomistas tvirtina, kad šis skirtumas yra didžiausias tarp visų Europos sąjungos šalių.

Jis tuo pačiu teigia, kad Vokietijos valdžia daro klaida „fetišuodama“ siekį subalansuoti šalies biudžetą nepriklausomai nuo to, kokioje fazėje arba ciklinėje padėtyje yra šalies ekonomika.

Kita iliuzija, anot Marcel Fratzscher, tai Vokietijoje plačiai paplitusi nuomonė, kad Vokietijai nereikalinga Europa ir jie verčiau turėtų plėtoti ekonominius kontaktus su Azija ir Pietų Amerika.

DIW ekonomikos instituto vadovas visišką nesąmone pavadino įsitikinimą, jog Vokietijos partneriai iš Europos sąjungos domisi vien tik vokiečių pinigais ir nori juos „numelžti“.

„Taigi, toks nuo krizės euro zonoje pradžios populiarus manymas, kad vokiečiai moka už visus, yra neteisingas. Vokiečiai mano, kad jie yra Europos sąjungos aukos bei ignoruoja tą naudą, kurią jiems duoda Europa nepaisant išlaidų ir rizikos susijusios su krize“ - pabrėžė Marcel Fratzscher.

Jis atkreipė dėmesį, jog iš pagalbos programų skirtų labiausiai nuo krizės nukentėjusioms šalims, naudos gauna tiek Vokietijos bankai, tiek šios šalies mokesčių mokėtojai.

Vokietija - pagrindinė Europos šalis, nuo kurios didele dalimi priklauso visos Europos sąjungos sėkmė, turi sustiprinti savo ekonomiką, tikina DIW ekonomikos instituto vadovas. Jo nuomone, taip pat yra reikalingos tolesnės Europos sąjungos institucijų reformos, tuo pačiu įsteigiant Europos sąjungos finansų ministro pareigybę. Minimas ekonomistas be to pasisako už ekonomikos augimo skatinimą per viešąsias investicijas.

„Nulinio biudžeto deficito politika šiuo metu esant ekonomikos augimo nuosmukiui - tai klaida“ - pareiškė Marcel Fratzscher.

Anot jo, Angela Merkel vyriausybė neigiamai žiūri į šį pasiūlymą, nes dabartinis jų pagrindinis prioritetas - tai biudžetas be deficito. Kol ekonomikos augimo tempas išliks maždaug toks pats koks dabar, šalies vyriausybė nesiims radikaliai keisti savo vykdomos politikos.

„Patirtis rodo, jog valdantys nusprendžia imtis pertvarkų tik tada, kai jie neturi kito pasirinkimo“ - atkreipė dėmesį DIW ekonomikos instituto vadovas.

Jis tuo pačiu aštriai sukritikavo šalies valdžią už tai, kad ji dalina rinkimines dovanas, t.y. tam tikrai grupei darbininkų pensinis amžius buvo sumažintas iki 63 metų.

„Tai absoliučiai klaidingas sprendimas. Tai pareikalaus tam tikrų išlaidų, kurios galėjo būti išleistos investicijoms“ - teigė Marcel Fratzscher.

Tuo tarpu kalbėdamas apie neigiamą sankcijų nukreiptų prieš Rusiją poveikį Vokietijos ekonomikai, jis teigė, jog poveikis nėra didelis ir kur kas svarbesnės yra reformos šalies viduje.

Minimą ekonomistą visiškai neseniai Vokietijos ekonomikos ministras Sigmar Gabriel pakvietė vadovauti nepriklausomų ekonomikos ekspertų grupei, kurie patars šalies vyriausybei ekonominiais klausimais.

Parengta remiantis užsienio internetiniais tinklapiais