![](skins/traders/img/logo_big.png)
Trumpas straipsnelis apie pirmuosius pradedančiojo investuotojo žingsnius.
Autorius: springlet, Parašyta: 2006-12-11 11:10.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=202
„Nuo ko pradėti, kiek pinigų skirti investicijoms, kokį tarpininką pasirinkti, kokias akcijas pirkti?“ Tikriausiai šie klausimai kyla visiems naujokams, atėjusiems į akcijų biržą. Šiame straipsnyje pamėginsime atsakyti į pirmiausiai kylančius klausimus ir apžvelgsime pagrindinius dalykus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį pradedant investuoti.
Pirmas žingsnis.
Realiausia pažintis su akcijų birža yra prekybos sesijos stebėjimas. Vilniaus vertybinių popierių biržoje prekyba akcijomis vyksta nuo 10 iki 14 val. Nemokamai, tačiau su 15 min. pavėlinimu, prekybą galima stebėti biržos tinklapyje: http://www.baltic.omxgroup.com/market/?pg=mainlist
Norint stebėti akcijų prekybą realiu laiku, reikia pasirašyti sutartį su viena iš finansų maklerio įmonių (toliau – FMĮ) arba banku, kuris teikia investavimo paslaugas. Sutarties pasirašymas nieko nekainuoja, o už tai gaunate galimybę stebėti prekybą realiu laiku. Taip pat jums atidaroma investicinė sąskaita, kurią naudosite realiai prekybai. Jeigu esate susituokęs, turėsite gauti sutuoktinio pritarimą tokios sutarties sudarymui.
Antras žingsnis.
Kokį tarpininką pasirinkti?
Viskas priklauso nuo jūsų poreikių. Skirtingi tarpininkai skirtingos prekybos platformos, funkcionalumas, komisiniai, galimybės prekiauti kitose biržose, bendravimas su klientu. Atsižvelgiant į šiuos aspektus, reikėtų išsirinkti vieną iš tarpininkų.
Trumpai pateikiame bazinius populiariausių tarpininkų komisinius, kurie su laiku kinta priklausomai nuo jūsų prekybos apyvartos (plačiau apie kiekvieno tarpininko paslaugas ir komisinius mokesčius galite sužinoti apsilankę jų svetainėse):
Finasta – 1,5Lt sandoris arba 5Lt / 0,6%
LHV- 10Lt / 0,25%
SEB Vilniaus bankas – 5Lt / 0,6%
Hansabankas – 5Lt / 0,3%
Jūsų Tarpininkas – 5Lt / 0,6%
Trečias žingsnis.
Kiek pinigų skirti investicijoms?
Šis klausimas vienareikšmio atsakymo neturi. Vieni gali teigti, kad be 10kLt (10 000Lt) neverta net pradėti, kiti – 1k pats tas pradžiai, o dar kiti gali pasiūlyti pradėti ir su 100Lt, kad pajustumėte investavimo skonį.
Mano manymu, suma ne tiek svarbi, svarbu pradėti ir įgauti patirties, o kai jos įgausite, rasite ir būdų gauti pinigų investicijoms. Žinoma į akcijų biržą su 100Lt nelabai apsimoka eiti, nes visą jūsų pelną „suvalgys“ komisiniai mokesčiai tarpininkams, net akcijos kainai pakilus 10%, jūs patirsite nuostolį dėl komisinių. Turint 100Lt, optimaliausia būtų įsigyti investicinio fondo vienetų (toliau - i.f.v). Pamačius, kaip jie kyla ar krenta, jūs pradėsite domėtis, kas turėjo įtakos i.f.v vertės pokyčiams, tuo pačiu susipažinsite su rinkų svyravimus įtakojančiais faktoriais. Daugiau apie Investicinius fondus skaitykite: http://www.traders.lt/page.php?id=16
Kaip apskaičiuoti, kiek pelno „suvalgys“ komisiniai?
Tarkime investicijoms skyrėme 10 000Lt ir pirkome vienos bendrovės akcijų už visą sumą.
Komisiniai perkant bus: 10000Lt * 0.6% = 60Lt. Taigi įsigyto akcijų paketo vertė bus 9940Lt.
Tarkime, kad vėliau akcijų kaina padidėja 10% ir kapitalo vertė padidėjo iki: 9940Lt * 1,1= 10934Lt
Norėdami parduoti šias akcijas, vėl mokate komisinį mokestį: 10934Lt * 0,6% = 65,6Lt
Po pardavimo jūsų kapitalo vertė bus: 10934-65,6Lt= 10868,4Lt , t.y. +8,68% daugiau nei turėjote iš pradžių (nors akcijų kaina pakilo 10%).
Dabar, kai žinote kaip skaičiuoti, galite patys pabandyti apsiskaičiuoti pelną nuo 1000Lt ar 100Lt kapitalo.
Ketvirtas žingsnis.
Kur ieškoti naudingos informacijos?
Iš pradžių galima pasiskaitinėti straipsnius bei diskusijas interneto tinklapiuose (www.traders.lt, www.vpk.lt, www.investopedia.com ), detaliau susipažinti su prekybos taisyklėmis bei kotiruojamomis bendrovėmis VVPB tinklapyje (www.omx.lt).
Taip pat patartina sekti įmonių bei verslo naujienas ir skaityti rinkos dienos apžvalgas, kurias teikia finansų tarpininkai. (Finasta; JT; LHV; SEB ir kiti). Tokios apžvalgos ir profesionalų komentarai padeda geriau suvokti akcijų kainas įtakojančius veiksnius bei susidaryti aiškesnį vaizdą apie svarbesnius tos dienos įvykius.
Penktas žingsnis.
Kokias akcijas pirkti?
Pirmą kartą išvydus akcijų prekybos langą – pasimeti. Tiek neaiškių raidžių trumpinių, procentai, perka tiek vienetų, parduoda tiek, apyvarta svyruoja nuo 0 iki kelių mln. Lt. ir t.t. Ir nors dažnai naujokams knieti kuo greičiau išbandyti savo „laimę“, patartina neskubėti, o skirti bent mėnesį laiko prekybos mechanizmo perpratimui, pažinčiai su biržoje kotiruojamomis bendrovėmis, istorinių bendrovių akcijų kainų kitimų duomenų analizei ir panašiai. Tuo pačiu galima išbandyti virtualų investavimą, susikuriant virtualų portfelį savo finansų tarpininko platformoje arba žaidžiant virtualius investavimo žaidimus (www.traders.lt, www.invest-game.com).
Be abejo, geriausia patirtis yra realus investavimas, bet čia jau atsiranda ir rizika prarasti realius pinigus. Tačiau tokios „tikros pamokos“ duoda ir geriausią motyvaciją tobulėjimui. Svarbu neskubėti ir nedaryti neapgalvotų ir pačiam nesuvokiamų investavimo sprendimų.
Sėkmės..