Autorius: traders.lt, Parašyta: 2015-01-21 11:04.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20287
Pagrindiniai Europos akcijų indeksai vėl kilstelėjo (EURO STOXX +0,75 proc., Vokietijos DAX +0,14 proc., Prancūzijos CAC 40 +1,16 proc.). Europos centriniam bankui (ECB) rengiantis rytojaus posėdžiui, vakar paskelbti ZEW instituto matuojami Vokietijos verslo lūkesčių ir esamos padėties vertinimo rodikliai gerokai pralenkė prognozes, sausį pakilę į 11 mėnesių aukštumas (48,4 ir 22,4 punkto atitinkamai, palyginti su 34,9 ir 10 punktų gruodį).
Gerėjantį didžiausios euro zonos ekonomikos verslo nusiteikimą, kaip ir silpnėjantį eurą (šįryt EUR/USD tesiekia 1,1551 JAV dolerio už eurą) ar aukštyn besistiebiančias akcijų vertes, tikėtina, lemia kaip niekad stiprūs lūkesčiai dėl ECB plataus masto kiekybinio skatinimo programos.
Po laisvo pirmadienio į rinkas sugrįžusius investuotojus kitapus Atlanto pasitiko naujiena apie Tarptautinio valiutos fondo sumažintą pasaulio ūkio augimo artimiausiais metais prognozę, o drauge ir patvirtinimas, kad JAV ekonomika turėtų išlaikyti išskirtinį gyvybingumą (S&P 500 +0,15 proc., DOW JONES +0,02 proc.). Investuotojai Japonijoje liko nuvilti (09:30 Lietuvos laiku NIKKEI 225 -0,49 proc., USD/JPY smuktelėjęs iki 117,53 Japonijos jenų už JAV dolerį) centrinio banko sprendimo nedidinti praėjusiais metais paskelbtos turto supirkimo programos apimties (80 trln. jenų per metus). Argumentuodamas smarkiai atpigusios naftos įtaka bendram kainų lygiui, Japonijos centrinis bankas sumažino infliacijos prognozę nuo 1,7 proc. iki 1 proc. balandį prasidėsiančiais fiskaliniais metais (tikslinis kainų lygis – 2 proc.). Kinijos akcijų indeksų vertes iškėlė pabrangusios finansų ir energetikos sektoriuose veikiančių bendrovių akcijos (SHANGHAI COMPOSITE +4,82 proc.).
Vėl išsiskyrusi juodojo aukso JAV ir Europoje kaina kol kas nesuranda pusiausvyros (šįryt „Brent“ rūšies nafta pabrangusi iki 48,37, WTI rūšies – iki 46,87 JAV dolerio už barelį). Tvyrant ekonomikos skatinimo nuotaikoms toliau brangsta saugia investicija laikomas auksas (nuo metų pradžios +10 proc.), o išsilaikysiančios žemos infliacijos lūkesčiai stumia didžiųjų pasaulio šalių – JAV, Japonijos ir Vokietijos – vyriausybių obligacijų pajamingumus žemyn (10 metų trukmės vyriausybės obligacijų pajamingumai siekia 1,79, 0,242 ir 0,443 proc. atitinkamai).
Baltijos šalių biržose vyravo skirtingos tendencijos – Lietuvos bendrovių akcijų kainos kito nedaug (OMXV -0,04 proc.), o Estijos (OMXT +1,58 proc.) toliau smarkiai kyla. Investuotojai, sunerimę, kad naujoji elektros paslaugų kainodara ateityje paveiks LESTO (-5,14 proc.) pajamas ir pelningumą, suskubo pardavinėti bendrovės akcijas. Vis dėlto verta atkreipti dėmesį, kad naujosios paslaugų kainų viršutinės ribos pradės galioti tik 2016 metais, o dosnių dividendų lūkesčiai ir ilgas laikotarpis diskusijoms dėl kainodaros pokyčių skatina labiau rizikuoti linkusius investuotojus įsigyti atpigusių akcijų. Nors stambių tiesioginių sandorių prekyboje nebuvo, „Tallink Grupp“ (+2,70 proc.) ir „Olympic Entertainment Group“ (+2,31 proc.) prekyba vyko gana aktyviai, o kilimo tendencija tęsėsi. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad nuo metų pradžios šių bendrovių akcijų kai! nos jau yra padidėjusios atitinkamai 12,59 ir 4,12 proc., tad išauga tikimybė, jog investuotojai nuspręs realizuoti uždirbtą pelną ir kainos trumpuoju laikotarpiu gali šiek tiek kristi.