Autorius: SEB bankas, Parašyta: 2015-02-23 10:29.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20488
Mūšis laimėtas, o toliau laukia sunkus darbas. Penktadienį Briuselyje vykusios Graikijos ir euro zonos finansų ministrų grupės derybos baigėsi susitarimu pratęsti vasarį turinčią pasibaigti šalies finansinės paramos programą dar keturiems mėnesiams.
Graikijos vyriausybė iki šiandienos vakaro turi parengti reformų, kurias įsipareigoja įgyvendinti iki metų vidurio, sąrašą. Labiausiai įsiskolinusios euro zonos šalies įsipareigojimų priimtinumą vertins visos kreditorių trejeto institucijos – Europos centrinis bankas, Europos Komisija ir Tarptautinis valiutos fondas. Tuo atveju, jei Graikijos pasiūlymui nebus pritarta antradienį suplanuotos euro zonos finansų ministrų telekonferencijos metu, šią savaitę grupės atstovai Briuselyje rinksis į dar vieną neeilinį posėdį. Taigi, viena vertus, abejonės dėl Graikijos išstojimo iš euro zonos atrodo išsisklaidžiusios. Tačiau aišku ir tai, kad per suderėtą papildom�! � laiką šalies vyriausybė turės ne tik pasiruošti esminėms deryboms su tarptautiniais kreditoriais dėl naujo (jau trečio) finansinės paramos plano, bet ir įtikinti tautą, jog rinkimų pažadai suderinami su tolesniam finansavimui užtikrinti reikalingomis reformomis.
Pasaulio akcijų biržose – rekordinės indeksų vertės. Investuotojams tikintis kompromiso penktadienio derybose, euro zonos šalių akcijų indeksas EURO STOXX kilo aukštyn (+0,07 proc.), o didžiausios Graikijos kreditorės Vokietijos akcijų indekso DAX vertė pasiekė visų laikų (uždarymo reikšmės) rekordą (+0,44 proc. iki 11 050,64 punkto). Rinkos dalyvių nuotaikos tikrai nepagadino ir pozityvi makroekonominė informacija – „Markit Economics“ tyrimų instituto matuojamas verslo klimato rodiklis vasarį, viršydamas prognozes, kilo ir Vokietijoje, ir visoje euro zonoje (54,3 ir 53,5 punkto atitinkamai, palyginti su 54 ir 53 punktais sausį). EUR/USD kursas, belaukiant derybų rezultatų neramiai blaškęsis ties 1,13 JAV dolerio už eurą ribą, penktadienio vakarą ryžtingai atsitiesė (šįryt – ties 1,138 JAV dolerio už eurą riba). Pozityviai naujienas apie pasiektą susitarimą dėl Graikijos sutiko ir investuotojai kitapus ! Atlanto, kur pagrindinių akcijų indeksų – S&P 500 ir DOW JONES – vertės taip pat pasiekė istoriškai aukščiausią lygį (atitinkamai +0,61 proc. iki 2110,3 punkto ir +0,86 proc. iki 18140,44 punkto). Tą pačią kryptį įgavęs ir Japonijos akcijų indeksas NIKKEI 225 (08:00 Lietuvos laiku +0,50 proc.).
Pablogintas Rusijos kredito reitingas. Penktadienį kredito reitingų agentūra „Moody‘s“ paskelbė mažinanti Rusijos reitingą viena pakopa iki neinvesticinio (spekuliacinio) lygio, arba Ba1. Nustatyta ir neigiama reitingo perspektyva, rodanti galimą tolesnį reitingo mažinimą jau artimiausiu metu. Pranešimus apie apsikeitimą belaisviais keičiant žinioms apie Minsko taikos susitarimą neigiančius pasikartojančius išpuolius rytų Ukrainoje, auga naujų ekonominių sankcijų Rusijai paskelbimo tikimybė. „Bloomberg“ agentūros apklausiamų ekonomistų nuomone, Rusijos ekonomika 2015-aisiais trauksis 4 procentais.
Baltijos šalių biržose buvo jaučiamas pasiūlos trūkumas, todėl prekybos metu pirkėjai buvo aktyvesni (OMXV +0,60 proc., OMXBB +0,25 procento). Vilniaus biržoje vis dar vyksta agresyvios varžybos norint įsigyti didesnį kiekį „Klaipėdos naftos“ akcijų, šį kart pirkėjai kainą pakėlė net 4,4 procento. Panaši tendencija vyravo ir prekiaujant LESTO (+4,15 proc.) akcijomis. Belaukiant metinių rezultatų taip pat kilo „Šiaulių banko“ (1,73 proc.) akcijų kaina. Priminsime, kad ši savaitė yra paskutinė, kada bendrovės privalo paskelbti praėjusių metų veiklos rezultatus. To dar nėra padariusios tokios bendrovės kaip „Apranga“, „Panevėžio statybos trestas“, „City Service“ bei visos pieno perdirbimo bendrovės. Tuo tarpu Taline dėmesys kryps į „Tallink Grupp“ ir „Olympic Entertainment Group“ metinius veiklos rezultatus.