Verslo ir rinkų naujienos » Turtėjantys besivystančių šalių vartotojai


Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2015-03-06 17:55.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20577


Sparčiai augančios besivystančių valstybių ekonomikos didina šių šalių vartotojų pirkimo galią ir norą išlaidauti, o ši tendencija suteikia investicines galimybes, kuriomis galima pasinaudoti.

Spartų vartojimo augimą besitystančiose valstybėse parodo žemiau esantis grafikas, kuriame pateikti Pasaulio banko namų ūkių išlaidų (vietos valiuta) pokyčiai. Matome, jog didžiausių besivystančių valstybių BRIC (Brazilijos, Rusijos, Indijos ir Kinijos) vartotojų išlaidų augimas jau daugelį metų yra kelis kartus spartesnis nei išsivysčiusiose valstybėse (pvz., JAV arba Vokietijoje). Šią tendenciją patvirtina daugelio automobilių, prabangos prekių ir kitų gamintojų noras užkariauti kuo didesnę rinkos dalį Azijos valstybėse.



Šiuo metu rinkoje yra gana didelis ETF fondų, siekiančių pasinaudoti augančiu vartojimu besivystančiose rinkose, pasirinkimas. Tačiau vienas nuo kito tokie ETF fondai gana ženkliai skiriasi ir šioje apžvalgoje nagrinėsime populiariausių tokių ETF skirtumus.

Besivystančių valstybių ETF fondai


Žinomiausias, likvidžiausias ir daugiausiai investicijų pritraukęs besivystančių valstybių ETF fondas, siekiantis pasipelnyti iš vartotojų, yra EGShares Emerging Markets Consumer (ECON). Šis ETF fondas siekia atkartoti Dow Jones Emerging Market Consumer indeksą, kuris sudarytas iš 30 pirmaujančių vartojimo prekių ir paslaugų sektoriaus bendrovių. Tuo tarpu viena bendrovė negali sudaryti daugiau kaip 10% fondo investicinio portfelio, o portfelio sudėtis yra peržiūrima vieną kartą per metus. Šiuo metu didžiausia fondo pozicija yra Pietų Afrikos Respublikos (PAR) elektroninės komercijos, televizijos ir kitų paslaugų tiekėja Naspers (NPN).

ECON konkurentai yra gerokai mažesni ir jų akcijų apyvartos yra mažos, kas didina likvidumo riziką. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog nagrinėjamo pobūdžio ETF fondai rinkose pasirodė visai neseniai. ECON akcijomis prekiauti pradėta 2010 m., o šio ETF fondo sėkmė paskatino konkurentų atsiradimą. WisdomTree Emerging Markets Consumer Growth (EMCG) dienos šviesą išvydo 2013 m., o Emerging Markets Domestic Demand (EMDD) – 2012 m. Dėl to išlieka tikimybė, jog vis daugiau investuotojų atras naujuosius fondus ir jų likvidumas išaugs.

Kiekvienas nagrinėjamas ETF fondas siekia atkartoti skirtingus indeksus, kas nulemia jų skirtingą sudėtį. Žemiau pateiktoje lentelėje galima lengviau palyginti ETF fondų investicinių portfelių sudėtį pagal geografinę bendrovių veiklą. Beveik pusę ECON investicinio portfelio sudaro Kinijos, PAR ir Meksikos įmonės, kai EMCG – Kinijos, Brazilijos ir PAR. Be to, EMCG nedidelę dalį savo portfelio skyrė ir P. Korėjos bei Turkijos bendrovėms.

WisdomTree Emerging Markets Consumer Growth (EMCG) lyginamasis indeksas (WisdomTree Emerging Markets Consumer Growth Index) sudaromas, remiantis fundamentaliais įmonių rodikliais (pelno augimo prognozėmis, ROA, ROE ir kt.). Svarbu atkreipti investuotojų dėmesį į tai, jog šio fondo lyginamojo indekso pozicijų svoris nustatomas pagal įmonių metinį grynąjį pelną. Toks pasirinkimas yra neįprastas ir gali lemti ženklų pozicijų pasikeitimą indekso perbalansavimo metu. Dažniausiai indeksų svoriai yra nustatomi pagal įmonių kapitalizaciją arba suteikiami vienodi svoriai visoms pozicijoms. Šiuo metu 46% indekso sudaro didelės kapitalizacijos bendrovės, 39% - vidutinės kapitalizacijos, o likusią dalį mažos kapitalizacijos įmonės.

Emerging Markets Domestic Demand (EMDD) siekia atkartoti S&P Emerging Markets Domestic Demand indeksą, kurį sudaro 50 besivystančių šalių bendrovių, didžiąją dalį pajamų generuojančių vietinėse rinkose. Dėl to į fondą patenka ne tik vartojimo prekių ir paslaugų sektorių bendrovės, bet ir telekomunikacijų, sveikatos apsaugos bei komunalinių paslaugų bendrovės. Kadangi tai mažina cikliškų bendrovių įtaką – tikėtina, sumažins ir fondo akcijų kainos svyravimus.



Pagrindiniai nagrinėjamų ETF fondų rodikliai yra pateikti žemiau esančioje lentelėje. WisdomTree Emerging Markets Consumer Growth ETF (EMCG) investicinis portfelis sudarytas net iš 210 pozicijų. Šis fondas taip pat pasižymi mažiausiomis išlaidomis (bendrosios išlaidos – 0,63%). Tačiau verta atkreipti dėmesį į tai, jog finansų sektoriaus atstovai šiame fonde sudaro beveik trečdalį pozicijų. Per vienerius metus didžiausius akcijų kainų prieaugius demonstravo EMCG ir EMDD fondai. Tuo tarpu brangiausiai, remiantis forward P/E rodikliu, atrodo EGShares Emerging Markets Consumer ETF (ECON) investicinis portfelis.



Kiti tokio pobūdžio ETF fondai


Rinkos dalyviai, norintys investuoti į tam tikros valstybės įmones, gali rinktis iš kelių ETF, siekiančių pasipelnyti iš augančio vartojimo tose šalyse. Didžiausi ir likvidžiausi tokio tipo ETF yra Global X China Consumer ETF (CHIQ) ir EGShares India Consumer ETF (INCO). Tuo tarpu dideliu investuotojų dėmesiu pastaruoju metu nepasižymi Global X Brazil Consumer ETF (BRAQ). Žemiau esančioje lentelėje galima palyginti minėtų ETF fondų pagrindinius rodiklius.

Per vienerius metus EGShares India Consumer ETF (INCO) akcijų kaina pakilo beveik 70%, kai Indijos akcijų rinkos Sensex indeksas fiksavo beveik 40% siekusį prieaugį. Šalies akcijų rinką kėlė praėjusiais metais įvykęs valdžios pasikeitimas, kai generaliniuose rinkimuose laimėjo Narendra Modi vadovaujama partija ir N. Modi tapo šalies ministru pirmininku. Naujoji valdžia pasisako už šalies ekonomikos augimo skatinimą ir verslo sąlygų gerinimą.

Global X China Consumer ETF (CHIQ) akcijų kaina per vienerius metus sumenko apytiksliai 13% dėl Kinijos valdžios vykdytos antikorupcinės programos, kuri ženkliai paveikė daugumą prabangos prekių gamintojų. Taip pat investuotojų nuotaikas slėgė ir lėtėjantis šalies ekonomikos augimas. Šalies valdžia šią savaitę ekonomikos augimo tikslą sumažino iki 7%, kai 2014 m. jis buvo ties 7,5%.

Investuotojai pastaruoju metu prarado susidomėjimą Global X Brazil Consumer ETF (BRAQ) dėl ženkliai smukusios naftos bei kitų žaliavų kainos. Taip pat šalį sukrėtė didžiulis korupcijos skandalas, kurio centre atsidūrė energetikos gigantė Petrobras, kurios didžiausias akcininkas yra Brazilijos vyriausybė.



Investuotojai, siekiantys turėti labiausiai išskaidytą investiciją, susijusią su besivystančių rinkų vartotojais, gali rinktis WisdomTree Emerging Markets Consumer Growth ETF (EMCG), tačiau norintys turėti likvidžiausią tokio tipo ETF, turėtų apsvarstyti ilgiausiai rinkoje esantį EGShares Emerging Markets Consumer ETF (ECON). Be to, investuotojai gali rinktis ir atskirų valstybių įmones apimančius ETF fondus, suteikiančius galimybę pasinaudoti didžiųjų besivystančių valstybių ekonomikų skirtumais.

Parengta LHV banko, remiantis worldbank.org, oecdobserver.org, fondų platintojų (wisdomtree.com, emergingglobaladvisors.com, globalxfunds.com) skelbiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (finance.yahoo.com, bloomberg.com, etf.com, morningstar.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.