Autorius: traders.lt, Parašyta: 2015-04-03 15:35.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=20742
Kovo mėnesį Amerikos ne žemės ūkio sektoriuose buvo sukurta gerokai mažiau darbo vietų nei buvo laukta rinkoje, t.y. vos 126 tūkstančiai arba mažiausiai nuo pat 2013 metų gruodžio mėnesio, kai prognozuota, jog jų bus sukurta vidutiniškai 245 tūkstančiai. Po šios informacijos pasirodymo euras su pagreičiu sustiprėjo dolerio atžvilgiu.
Nei vienas iš Bloomberg apklaustų ekonomistų nesitikėjo, jog kovą šalyje bus sukurta tiek mažai naujų darbo vietų.
Tuo pačiu nutrūko net dvyliką mėnesių iš eilės trukęs laikotarpis, kuris buvo ilgiausias nuo pat 1995 metų, kai šalyje kas mėnesį buvo sukuriama po mažiausiai 200 tūkstančių naujų darbo vietų.
Be to, pakoregavus vasario mėnesio duomenis paaiškėjo, jog per jį buvo sukurta ne 295 tūkstančiai naujų darbo vietų kaip buvo skelbta prieš tai, o mažiau, t.y. 264 tūkstančiai. Sausio mėnesį sukurtų naujų darbo vietų skaičius buvo sumažintas nuo 239 iki 201 tūkstančio.
Per pirmus tris šių metų mėnesius Amerikoje kas mėnesį ne žemės ūkio sektoriuose buvo sukuriama po vidutiniškai 197 tūkstančius naujų darbo vietų, kai ketvirtį prieš tai per tris mėnesius šio rodiklio vidurkis siekė 289 tūkstančius.
Tuo tarpu bedarbystės rodiklis, kaip ir prognozavo ekonomistai, kovą palyginus su vasariu, išliko nepakitęs bei sudarė 5,5 procento. Amerikoje šis rodiklis yra mažiausias nuo pat 2008 metų gegužės mėnesio.
Vadinamoji nedarbo norma, į kurią yra įskaičiuojami ir tie darbuotojai, kurie dirba ne pilną darbo dieną, tačiau norėtų dirbti visą darbo dieną, bei tie bedarbiai, kurie norėtų dirbti, tačiau prarado viltį susirasti darbą ir jo aktyviai neieško, Amerikoje kovo mėnesį, palyginus su ankstesniu mėnesiu, krito nuo 11 iki 10,9 procentų, arba iki žemiausio lygio nuo pat 2008 metų gegužės.
Šalies privačiame sektoriuje per kovą buvo sukurta 129 tūkstančiai naujų darbo vietų, kai laukta, jog šis skaičius sudarys vidutiniškai 237 tūkstančius. Mėnesį prieš tai jų buvo sukurta 264 tūkstančiai, nors iš pradžių skelbta, jog šis skaičius siekė 288 tūkstančius. Viešajame sektoriuje darbo vietų skaičius per kovą sumažėjo trim tūkstančiais, kai mėnesį prieš tai paaugo septyniais tūkstančiais.
Per praėjusį mėnesį daugiausiai naujų darbo vietų Amerikoje buvo sukurta paslaugų sektoriuje, t.y. keturiasdešimt tūkstančių, mažmeninėje prekyboje - 26 tūkstančiai, sveikatos priežiūros srityje - 22 tūkstančiai. Tuo tarpu baruose ir restoranuose per pirmą šių metų pavasario mėnesį buvo sukurta tik devyni tūkstančiai naujų darbo vietų, na o kasybos ir gavybos srityje, įskaitant naftos ir dujų gavybą, darbo vietų skaičius smuktelėjo vienuolika tūkstančių. Per pirmus tris mėnesius šiame sektoriuje, dėl kritusių energijos išteklių kainų, darbo vietų skaičius jau sumažėjo 30 tūkstančių.
Amerikos fabrikuose per kovą darbo vietų skaičius sumažėjo vienu tūkstančiu, t.y. lygiai tiek pat kiek ir statybų sektoriuje.
Dalyvavimo darbo rinkoje rodiklis praėjusį mėnesį, palyginus su vasariu, ir vėl sumažėjo, t.y. šįkart nuo 62,8 iki 62,7 procento ir yra žemiausias nuo pat 1978 metų.
Visos dienos darbo vietų skaičius per kovą Amerikoje padidėjo 190 tūkstančių, ne visos - sumažėjo 170 tūkstančių. Bendrai atsirado 34 tūkstančiai darbo vietų.
Praėjusį mėnesį vidutinis valandinis atlyginimas Amerikoje paaugo 0,3 procento, kai mėnesį prieš tai - 0,1 procento. Rinkoje laukta, jog šis rodiklis ūgtels vidutiniškai 0,2 procento. Per metus šalyje vidutinis valandinis atlyginimas padidėjo 2,1 procento, kai vasarį metinis prieaugis siekė du procentus.
Ekonomistai prognozuoja, kad per pirmą šių metų ketvirtį didžiausia pasaulyje Amerikos ekonomika ūgtelėjo 1,5 procento, kai ketvirtį prieš tai prieaugis siekė 2,2 procento.