Verslo ir rinkų naujienos » Dabartinė ekonominė situacija grasina skolų šuoliu


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-01-14 09:39.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=2086


Skolų administravimo ir išieškojimo bendrovės „Creditcollet“ specialistai, matydami skolininkų augimą prognozuoja, kad pirmąjį šių metų pusmetį situacija dar blogės. „Rekordiniai infliacijos rodikliai, augančios energijos kainos, darančios įtakos visam prekių bei paslaugų sektoriui, sudėtingėjantis kreditavimas - tai vieni iš pagrindinių veiksnių, jau turinčių pastebimą įtaką atsiskaitymų vėlavimams“, - teigia „Creditcollect“ generalinis direktorius Antanas Survila.

Skolų administravimo specialistai jau pastebėjo, kad įvairi ir dažnai negatyvi informacija apie nekilnojamojo turto rinką turėjo įtakos statybų verslui. Kai kurie statytojai, ypač vidutiniai bei smulkieji, jau nebesugeba atsiskaityti laiku. Įmonės atstovo teigimu, taip yra dėl to, kad vieni kitiems nors ir po kelias dienas atsiskaityti vėluojantys verslininkai – tiekėjai, prekybininkai, ar net partneriai – sukuria vadinamąją skolų grandinę, kurios pabaigoje atsidūrę verslininkai patenka tikrai į keblią situaciją.

„Baigiantis metams skolų grąžinimas suaktyvėja iki 40 proc., bet pagal statistiką matome, jog ne visi skolininkai yra pajėgūs sugrąžinti savo skolas, priešingai - kai kurios įmonės įgyja dar po kelis kreditorius su reikalavimais padengti įsiskolinimus“, - sako A. Survila.

Pasak "Creditcollect" vadovo, bendrovės įdirbis, plėtra bei nuolat stiprėjanti verslo nuostata, kad skolas geriau patikėti profesionalams, lėmė, kad skolų išieškojimo įmonei perduodamų skolininkų skaičius žymiai didėja.

Pastaruoju metu stipriai augusios banko paskolų palūkanos, rekordinės energetinių išteklių kainos, didėjusios fizinių asmenų išlaidos pirmo būtinumo prekėms, infliacija ir visa esama ekonominė situacija pablogino didelės dalies fizinių asmenų finansinę padėtį. Girdima informacija apie vykstančias būstų varžytines Latvijoje ir Estijoje, tačiau tai dar nėra masinis reiškinys. Bet būstų varžytinių skaičius netruks įsibėgėti ir Lietuvoje, jei ekonominė situacija iš esmės nesikeis.

„Finansinius sunkumus jau yra pajutę ne tik fiziniai, bet ir juridiniai asmenys. Kol kas daugiausia šiuo metu tai yra palietę statybų sektorių, tačiau po truputį pereina ir į kitas sritis, nes visas verslas tarpusavyje tampriai susijęs. O viešumoje aptarinėjami transporto, maisto pramonės ir kt. pagrindinių sričių sunkumai jau signalas, kad skolininkų didės“,- teigia UAB „Creditcollect“ vadovas A. Survila.