Straipsniai » Apžvalgos » Lenkijos akcijų rinkos apžvalga

Apžvelgsime Lenkijos akcijų rinkos trečiojo šių metų ketvirčio didžiausių įmonių ir bankų veiklos rezultatus.
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2015-11-21 02:26.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=22195


Šalia mūsų kaimyninėje Lenkijoje yra įsikūrusi Varšuvos birža, kurioje gausus pasirinkimas, t.y. yra prekiaujama tiek ypač didelių, tiek vidutinių, mažų ir ypač mažų kompanijų akcijomis. Be to,Varšuvos biržoje yra prekiaujama ir jau penkių Lietuvos kompanijų akcijomis. Taigi, šįkart pasižvalgysime būtent po Lenkijos akcijų rinką ir apžvelgsime trečiojo šių metų ketvirčio didžiausių įmonių ir bankų veiklos rezultatus.

WIG20

Apžvelgdami praėjusio ketvirčio Varšuvos biržoje kotiruojamų didžiausių bendrovių ir bankų veiklos rezultatus mes tradiciškai orientuosimės į WIG20 indekso atstoves. WIG20 - tai dvidešimties didžiųjų kompanijų ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje ir kurios yra likvidžiausios, indeksas.

Per praėjusį ketvirtį, lyginant su ankstesniu ketvirčiu, padėtis pastebimai pablogėjo, ir ši tendencija tęsiasi jau antrą ketvirtį iš eilės, nes lyginant su pirmuoju šių metų ketvirčiu, per trečią, kalbant apie minėtų stambiausių Lenkijos įmonių ir bankų veiklos finansinius rezultatus, jie dar labiau suprastėjo.

Taigi, paprasčiausia statistika. Per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, vos aštuonių WIG20 indekso atstovių pajamos ūgtelėjo, na o likusių dvylikos smuktelėjo. Ketvirtį prieš tai šis santykis buvo dešimt - dešimt, na o per pirmą ketvirtį padėtis buvo dar pozityvesnė, t.y. net keturiolikos didžiausių bendrovių ir bankų pajamos ūgtelėjo, na o likusių smuktelėjo.

Bendra pajamų pokyčių mediana per trečią šių metų ketvirtį jau buvo neigiama ir siekė 1,4 procento, kai ketvirtį prieš tai dar buvo teigiama bei sudarė 0,5 procento, o per pirmą šių metų ketvirtį siekė net virš šešių procentų.

EBITDA pelno atveju, per praėjusį ketvirtį irgi aštuonių minėtą indeksą sudarančių bankų ir kompanijų minimas pelnas ūgtelėjo, na o likusių dvylikos smuktelėjo. Per antrą ketvirtį santykis buvo devyni ir dešimt, o PKN Orlen atveju, per minimą ketvirtį EBITDA rezultatas buvo teigiamas, kai prieš metus jis dėl pervertinimų ir nurašymų bei nepalankios situacijos rinkoje buvo neigiamas. Per pirmą šių metų ketvirtį iš dvidešimties WIG20 indekso atstovių net keturiolikos EBITDA pelnas ūgtelėjo, o tik vos šešių smuktelėjo. Ir vėl ta pati neigiama tendencija kaip ir pajamų atveju.

Bendra EBITDA pelnų pokyčių mediana, kaip ir ketvirtį prieš tai, buvo neigiama, tiesa, neigiamas procentas dar labiau ūgtelėjo, t.y. nuo 1,4 iki 7,3 procento, kai dar per pirmą ketvirtį minėtų pelnų pokyčių mediana buvo teigiama ir siekė net aštuonis procentus.

Per praėjusį ketvirtį labiausiai pablogėjo Lenkijos pramonės atstovių finansiniai veiklos rezultatai ir tai akivaizdžiai matosi pagal jų bendras pajamų ir EBITDA pelnų pokyčių medianas, kurios procentine išraiška buvo pastebimai neigiamos. Paslaugų šakos atstovių minėti medianų rodikliai palyginus su ankstesniu ketvirčiu, taip pat pablogėjo, tiesa, vis dėl to pajamų pokyčių mediana vis dar nors ir simboliškai, tačiau išliko teigiama. Iš esmės suprastėjo ir finansų sektoriaus atstovių veiklos rezultatai, tuo tarpu energetikos sektoriaus atstovės, palyginus su ankstesniu ketvirčiu, atsitiesė.

Vertinant tiek pajamas, tiek EBITDA pelną ir jų pokyčius, per praėjusį ketvirtį tarp Varšuvos biržos WIG20 indekso atstovių pozityviai, t.y. sparčiausiai ūgtelėjo tiek pajamos, tiek EBITDA pelnas, išsiskyrė prekybos srityje veikianti Eurocash, informacinių technologijų sektoriaus atstovė Asseco Poland bei vienas iš didžiausių Lenkijos bankų Alior Bank. Tuo pačiu verta pabrėžti, jog visais trim atvejais per trečią šių metų ketvirtį, lyginant su antruoju ketvirčiu, paspartėjo tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų prieaugis. Be to, tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų augimu per trečią šių metų ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, pasižymėjo ir dvi energetikos atstovės PGE ir Enea.

Tuo tarpu labiausiai abu minėti rodikliai per minimą laikotarpį pablogėjo pas Lenkijos pramonės sektoriaus atstoves (KGHM Polska Miedz, Bogdanka, Synthos). Be to, tiek pajamų, tiek EBITDA pelnų kritimu per praėjusį ketvirtį pasižymėjo net keturi iš penkių bankų, kurie įtraukti į WIG20 indeksą bei Lenkijos telekomunikacijų milžinė Orange Polska. Bendrai per praėjusį ketvirtį, palyginus su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus, tarp minimo indekso atstovių pajamos ir EBITDA pelnai smuktelėjo pas devynias, kai ketvirtį prieš tai tokių buvo septynios, o per pirmą ketvirtį vos keturios.

Vertinant atskirai pajamų ir EBITDA pelnų pokytį, tai per trečią šių metų ketvirtį tarp dvidešimties didžiausių Lenkijos įmonių ir bankų, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos biržoje, sparčiausiu pajamų prieaugiu galėjo pasigirti prekybos srityje veikianti Eurocash, kurios pajamos pasistiebė 21,7 procento bei Asseco Poland, kurios pajamos pakilo kiek daugiau nei aštuoniolika procentų. Didžiausiu EBITDA augimu per praėjusį ketvirtį pasižymėjo Enea. Jos minėtas pelnas dėl pastebimai pigiau įsigytų energijos gamybai reikalingų išteklių, kas sumažino pardavimų savikainą, pašoko net 76,4 procento. Beveik ketvirtadaliu pakilo Alior Bank banko EBITDA pelnas, Eurocash - beveik penktadaliu.

Per praėjusį ketvirtį labiausiai krito PKN Orlen pajamos, kurios susitraukė beveik penktadaliu ir tai nestebina atsižvelgus į kritusias naftos kainas. Chemijos srityje veikiančios Synthos pajamos smuko virš septyniolikos procentų. Tuo tarpu daugiausiai per minimą laikotarpį tarp WIG20 indekso atstovių krito draudimo milžinės PZU EBITDA pelnas, kuris smuktelėjo net beveik trečdaliu. Taip pat pastebimai krito ir Lenkijos vario ir sidabro kasybos ir gavybos kompanijos KGHM pelnas.

Nuo šių metų pradžios iš dvidešimties didžiausių kompanijų ir bankų, kurie sudaro WIG20 indeksą, pabrango vos penkių akcijos, na o likusių net penkiolikos atpigo. Per praėjusius metus šiuo klausimu buvo absoliutus balansas, tad akivaizdu, kad šie metai pagal grąža investuojantiems į minėto indekso atstoves yra pastebimai prastesni ir tą liudija akcijų kainų pokyčių mediana. Prasčiausiai šiais metais sekasi energetikos ir finansų sektorių atstovėms.

Labiausiai per minimą laikotarpį, t.y. virš 44 procentų pabrango PKN Orlen ir Eurocash kompanijų akcijos, be to, apie keturiasdešimt procentų taip pat pakilo ir PGNiG bendrovės akcijų vertė. Absoliuti autsaiderė šiais metais išlieka anglių kasybos bendrovė Bogdanka, kurios akcijų vertė krito net 53 procentais. 37,9 procento atpigo Tauron PE akcijos, beveik trečdaliu - mBank banko bei virš trisdešimt procentų atpigo ir kitos energetikos sektoriaus atstovės Energa akcijos.

WIG20 indeksas pastarosiomis savaitėmis ištrūko žemyn iš ilgalaikio konsolidavimosi kanalo, ir tai yra rimtas signalas, jog jeigu padėtis nesikeis, galime sulaukti ir dar didesnės jo korekcijos. Tiesa, tai pastaruoju metu jau ne pirmas toks kanalo apatinės dalies palaikymo patikrinimas. Be jokios abejonės, atšokimo ir sugrįžimo į kanalą galimybė taip pat išlieka.




Asseco Poland

Ši bendrovė, kuri beje veiklą vykdo ir mūsų šalyje, yra didžiausia Lenkijos informacinių technologijų sektoriaus atstovė veikianti programavimo ir paslaugų srityje. Ji nuosekliai ketvirtis iš ketvirčio gerina savo veiklos finansinius rodiklius, be to, matoma rezultatų gerėjimo augimo dinamika. Asseco Poland veiklą vykdo ne tik Lenkijoje, tačiau ir Vidurio bei Rytų Europoje bei kitose Europos regionuose ir nuolatos ieško galimybių plėstis.

Norėdami susidaryti kiek labiau išsamesnį vaizdą apie Asseco Poland bendrovę ir jos akcijas, mes atlikome nedidelę palyginamą santykinių finansinių rodiklių analizę su kitomis panašią arba identišką veiklą vykdančiomis bendrovėmis bei tuo pačiu pasirinkome tas kompanijas, kurių akcijomis prekiaujama Varšuvos (ComArch), Frankfurto (SAP) ir Niujorko (Oracle) biržose.

Iš pradžių minėtas keturias kompanijas palyginome pagal rinkos vertės santykinius finansinius rodiklius, t.y. P/E, P/S ir P/BV. Visi šie trys rodikliai yra absoliučiai mažiausi pas Asseco Poland bendrovę, be to, jie mažesni ir už bendrus tų rodiklių vidurkius. Tad logiška išvada, jog minima Lenkijos kompanija bent šiuo metu yra nuvertinta savo konkurenčių atžvilgiu.

Kalbant apie pelningumo rodiklius, tai nuo 2011 metų iki dabar abiejų Lenkijos bendrovių EBITDA pelningumas visuomet buvo pastebimai mažesnis tiek už Oracle, tiek už SAP. Asseco Poland minėtas rodiklis išliko stabilus ir visą laiką, išskyrus praėjusius metus, buvo didesnis nei ComArch EBITDA pelningumas. Turto grąžos atveju padėtis iš esmės identiška.



Tuo tarpu pagal skolų ir turto santykinį rodiklį pirmauja didžiausia Lenkijos informacinių technologijų bendrovė, t.y. jos skolos yra mažiausios. Likusių trijų įmonių minėtas rodiklis yra panašus, tiesa, ComArch atveju jis pastaraisiais metais mažėja. Didžiausiu bendruoju likvidumu per visą nagrinėjamą laikotarpį pasižymėjo bendrovė iš Amerikos Oracle. Dviejų Lenkijos kompanijų minimas rodiklis yra panašus, na o mažiausias jis yra pas vokiečių SAP.



Apibendrinant, Asseco Poland akivaizdžiai pagal pelningumo rodiklius atsilieka nuo Vakarų kompanijų, tačiau tuo pačiu turi mažiausiai skolų ir jos akcijos yra santykinai pigios.

Asseco Poland akcijų kaina vis dar išlieka ilgalaikiame konsolidavimosi kanale, tačiau po truputį juda link kanalo viršutinės dalies.