Autorius: traders.lt, Parašyta: 2016-06-01 15:14.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=23348
Pasaulio ekonomika po truputį įžengia į lėto augimo spąstus, o ultra švelni arba laisva pinigų politika gali sukelti didesnius nuostolius nei atneša naudos, įspėja Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija.
Naujausioje šios organizacijos ataskaitoje, kuri skirta pasaulinės ekonomikos perspektyvoms, ypač kritiškai atsiliepiama apie turtingųjų šalių vyriausybes, kurios kaltinamos dėl nesėkmingo bandymo atgaivinti paklausą ir dėl nepakankamų pokyčių ekonomikose po 2008 metais kilusios finansų krizės.
Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ekspertai teigia, kad per didelė našta uždėta Centriniams bankams, t.y. jie tapo atsakingi už ekonomikos augimo atgaivinimą. Palūkanų sumažinimas žemiau nulio ir pinigų įliejimas į ekonomiką superkant aktyvus duota vis mažesnius efektus ir net gali sukelti svyravimus finansų rinkose.
„Pinigų politika tapo pagrindine priemone, kuri naudojama atskirai ir pernelyg ilgą laiką. Bandant atgaivinti tik ekonomikos augimą ir tik su nedidele fiskalinių ir struktūrinių politikų pagalba, naudos ir rizikos balansas pradeda persikreipti“ - atkreipė dėmesį minimos organizacijos vyriausioji ekonomistė Catherine Mann.
Jos nuomone, neigiamas grįžtamasis ryšys pradėjo veikti. Paklausos trūkumas, visuotinis netikrumas ir nedidelė pažanga reformų srityje riboja investicijas tuo metu, kai prekyba išlieka silpna.
„Pinigų politika pati negali atgaivinti nei trumpalaikio, nei ilgalaikio augimo, o trukdžių atsiranda“ - perspėjama Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos ataskaitoje.
Šios organizacijos ekonomistai prognozuoja, kad per šiuos metus pasaulio ekonomika paaugs trim procentais, na o kitais metais augimas paspartės iki 3,3 procento.
„Apskritai, tai gana vidutiniškas, arba gan prastas rezultatas. Prekyba auga 2 - 3 procentais, o turėtų augti septyniais procentais“ - atkreipė dėmesį Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos vadovas Angel Gurria.
Jis tuo pačiu pažymėjo, jog besivystančios šalys vis dar jaučia sumažėjusių žaliavų kainų poveikį, o išsivysčiusios nesugrįžo į prieš 2008 metų krizę buvusią padėtį.
Angel Gurria perspėjo, jog Didžiosios Britanijos pasitraukimas iš Europos sąjungos britams brangiai kainuos, nes jų pajamos dėl to gali gan daug sumažėti.