Autorius: LHV bankas, Parašyta: 2016-06-03 16:18.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=23366
Į dividendus išmokančias įmones investuojantys ETF fondai suteikia investuotojams galimybę gauti periodinių pajamų, tačiau kokiems fondo atrankos kriterijams skirti daugiausiai dėmesio?
Dividendų mokėjimas leidžia įmonėms dalį gaunamo pelno išmokėti savo akcininkams, kuriems taip suteikiama galimybė gauti grąžą iš investicijos periodiškai, o ne tik pardavus turėtas akcijas. Įmonės, vykdančios ilgametę dividendų mokėjimo politiką, įprastai yra stambios kompanijos, užimančios reikšmingą rinkos dalį ir generuojančios pastovius pinigų srautus. Pavyzdžiui, dividendų mokėjimu pasižymi komunalinių paslaugų atstovai, vartojimo prekių gamintojai ir kt.
Šiuo metu rinkoje yra platus dividendų ETF fondų pasirinkimas. Dėl šios priežasties dividendų ETF fondai nuožmiai konkuruoja tarpusavyje ir siekia išsiskirti įmonių atrankos kriterijais bei investavimo geografija. Verta atkreipti dėmesį į tai, jog šioje apžvalgoje nepaliesime nekilnojamojo turto (REIT) bei obligacijų ETF fondų, kurie taip pat pasižymi periodiškai mokamais dividendais.
JAV įmonių ETF
Dividendus keliantys ETF. Investuotojai turi didžiausią pasirinkimą tokių dividendų ETF, kurie investuoja į JAV bendroves. Daugiausiai lėšų rinkos dalyviai yra patikėję Vanguard Dividend Appreciation (VIG) ETF fondui, investuojančiam tik į tas bendroves, kurios dešimt ir daugiau metų iš eilės kėlė dividendus. Šio fondo investicinio portfelio pozicijų svoris yra nulemtas įmonių rinkos kapitalizacijos. Jeigu investuotojai nori tokio ETF fondo, kuris apima dar ilgesnį laiko tarpą dividendus kėlusias įmones, tai jiems vertėtų įvertinti SPDR S&P Dividend ETF (SDY). Šio fondo svarbiausias atrankos kriterijus yra tokių bendrovių paieška, kurios dividendus kėlė ne mažiau nei 20 metų. Šiame fonde didžiausią svorį turi tos įmonės, kurių metinis dividendų pajamingumas yra didžiausias. SDY investicinis portfelis daugiausiai priklauso nuo finansų sektoriaus, kai VIG – nuo vartojimo prekių gamintojų.
Atranka pagal įmonių rodiklius. Dividendų mokėjimas ir dividendų pajamingumai neparodo įmonės finansinės būklės ir neatsako į klausimą, ar ateityje bendrovė galės ir toliau mokėti dividendus. Dėl to kai kurie ETF fondai įmonių atrankai pasitelkia finansinius įmonių rodiklius. Vieni žinomesnių tokių dividendų ETF fondų yra iShares Select Dividend (DVY) bei Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD).
Kad bendrovė galėtų patekti į iShares Select Dividend (DVY) sudėtį, ji turi pademonstruoti ne mažesnį nei penkerius metus trukusį pelno akcijai augimą arba nemažėjimą ir tiek pat laiko turėjo mokėti dividendus. Be to, atsižvelgiama į dividendų padengimo rodiklį (angl. dividend coverage) ir atitikti kitus kriterijus. Investiciniame portfelyje svoriai suteikiami pagal metinį dividendų pajamingumą.
Schwab U.S. Dividend Equity ETF (SCHD) investicinio portfelio atrankos kriterijai yra kiek kitokie nei DVY. Įmonės ne mažiau nei 10 m. turėjo mokėti dividendus, tačiau įtraukiama daug daugiau įmonių, kadangi minimali bendrovės rinkos kapitalizacija gali siekti 500 mln. USD, kai DVY – turi būti ne mažesnė nei 1 mlrd. USD. Investicinio portfelio svoriai suteikiami remiantis keturiais rodikliais: ROE, dividendų augimo tempu, pinigų srautų ir visų įsiskolinimų santykiu bei prognozuojamu dividendų pajamingumu. Schwab U.S. Dividend Equity investicinį portfelį daugiausiai sudaro kasdienio vartojimo prekių gamintojai ir IT sektoriaus atstovai, o DVY – komunalinių paslaugų bendrovės. Verta pabrėžti, jog SCHD bendrosios metinės išlaidos yra mažiausios tarp apžvelgiamų ETF fondų ir siekia 0,07%.
Aukšto dividendų pajamingumo. Vieną didžiausių met. dividendų pajamingumų (3,4%), tarp apžvelgiamų ETF fondų, siūlo iShares Core High Dividend ETF (HDV). Šis fondas pasižymi ypatingu įmonių atrankos būdu, kadangi renkamasi pagal išskirtinius Morningstar skaičiuojamus rodiklius: konkurencinį pranašumą, bankroto tikimybę ir kt. Didžiausias svoris ETF investiciniame portfelyje tenka bendrovėms, siūlančioms didžiausius dividendų pajamingumus. Vienas svarbesnių HDV konkurentų yra Vanguard High Dividend Yield ETF (VYM), kuris daugiausiai dėmesio skiria prognozuojamam vienerių metų dividendų pajamingumui. Šio fondo metinis dividendų pajamingumas šiuo metu siekia 2,7%.
Besivystančių rinkų ir tarptautiniai ETF
iShares International Select Dividend (IDV) apima išsivysčiusio pasaulio, išsk. JAV, bendroves, kurios dividendus mokėjo mažiausiai trejus metus iš eilės, o praėjusių metų dividendų pajamingumas buvo didesnis už trejų metų vidurkį. Be to, atsižvelgiama į vidutinį 5 m. dividendų padengimo rodiklį, pelno akcijai buvimą, įmonės dydį bei akcijų likvidumą. Šio fondo metinis dividendų pajamingumas šiuo metu siekia apie 4,6%.
Didžiausius dividendus siūlančias besivystančių šalių bendroves apima WisdomTree Emerging Markets High Dividend Fund (DEM). Reikšmingiausia šio ETF fondo investicinio portfelio dalis yra skirta finansų (25%) bei energetikos (16%) sektoriams. Didžiausios fondo pozicijos yra energetikos sektoriaus atstovai Kinijos CNOOC (0883, CEO) bei Rusijos Gazprom (GAZP, OGZD).
Europos biržose listinguojami ETF
Investuotojai, norintys įsigyti dividendų ETF akcijas eurais, gali rinktis Europos biržose listinguojamus ETF. Iš tokių ETF fondų galima išskirti Vokietijos Xetra biržoje esantį iShares STOXX Global Select Dividend 100 UCITS ETF (ISPA), kuris apima išsivysčiusių valstybių bendroves, išmokančias didžiausius dividendus. Plačiau apie šį ETF galima rasti čia. Norintys investuoti tik į Europos bendroves gali atkreipti dėmesį į SPDR S&P Euro Dividend Aristocrats ETF (SPYW), kurio akcijas galima rasti daugelyje biržų, tačiau didesnis likvidumas yra pastebimas Vokietijos Xetra biržoje. Šis fondas seka 40 euro zonos bendrovių, kurios kėlė arba nemažino dividendų bent 10 metų iš eilės. 31% investicinio portfelio yra skirta Prancūzijos bendrovėms, o 20% – Vokietijos. Išsamesnę informaciją galima rasti čia.
Tarptautiniai dividendų ETF
Investuotojai turi itin didelį JAV bendroves apimančių dividendų ETF fondų pasirinkimą, tačiau už JAV ribų investuojančių fondų pasirinkimas yra gerokai mažesnis. Svarbu pabrėžti, jog dėl ženkliai besiskiriančių fondų sudėčių investuotojai turi itin gerai įsigilinti, į kokias bendroves investuoja fondas ir kaip yra sudaromas jo investicinis portfelis.
Parengta LHV banko, remiantis biržų (xetra.com, londonstockexchange.com, euronext.com, borsaitaliana.it), fondų valdytojų (ishares.com, vanguard.com, schwab.com, spdrs.com, spdrseurope.com, wisdomtree.com), indeksų valdytojų (us.spindices.com, ftse.com, djindexes.com, morningstar.com, stoxx.com) pateikiamais duomenimis ir užsienio žiniasklaida (Reuters.com, Finance.Yahoo.com, Bloomberg.com). Šis straipsnis yra informacinio pobūdžio ir nereiškia rekomendacijos pirkti ar parduoti minimus vertybinius popierius.