Autorius: traders.lt, Parašyta: 2018-03-06 15:32.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=26889
Vienas iš labiausiai pasaulyje gerbiamų ir vertinamų ekonomistų Nouriel Roubini abejoja blockchain technologijos, kurios pagrindu paremtas bitkoinas ir kitos kriptovaliutos, tobulumu.
Nors kritikuojamas bitkoinas ir kitos virtualios valiutos, tačiau kalbant apie blockchain technoligiją, ji susilaukia daug pagyrų. Nors daugiau nei pusė visų pirminių pradinių monetų (ICO) pasiūlymų iki šiol baigėsi fiasko, tačiau minėta technologija, kaip teigiama, turėtų sukelti revoliuciją finansų pasaulyje ir sandoriuose tarp asmenų. Bet šiuo atveju kitokios nuomonės laikosi Nouriel Roubini.
Minimas ekonomistas tikina, jog blockchain iš tiesų yra viena iš labiausiai pervertintų technologijų per visą istoriją. Jo nuomone, ji yra mažiau efektyvesnė nei dabartinės duomenų bazės.
Kai kas nors sako, kad kažkas veikia blockchain, paprastai tai reiškia paleisti visą procesą, kuris veikia dėl aplikacijų skirtinguose įrenginiuose. Todėl reikalinga vieta diske ir skaičiavimo galia yra daug didesnė, o vėlavimas irgi didesnis nei centralizuoto taikymo atveju. Be to, kai kuriais atvejais būtina, kad visi sandoriai būtų patikrinti kriptografiškai, o tai lėtina procesą, tikino Nouriel Roubini.
Jis atkreipia dėmesį, kad tuo pačiu reikalingas didelis energijos kiekis, o tai paaiškina, kodėl kriptovaliutų kasimo operacijos Islandijoje šiais metais gali pareikalauti daugiau energijos suvartojimo nei jos suvartos visi šios šalies namų ūkiai kartu sudėjus.
„Ekonominiu požiūriu, technologijos gali būti prasmingos tais atvejais, kai atsiperkamumas / patikimumas iš tiesų to yra verti, tačiau iš tikrųjų tai yra gana retas atvejis. Tai nekliudo investiciniams pasiūlymams susijusiems su blockchain skelbti beprotiškus pažadus pertvarkyti visus sektorius. Tačiau rinkodaroje nėra minimi technologijos apribojimai“ - tikino minimas ekonomistas.
Prielaida, kad technologija yra revoliucinga, lėmė tai, jog finansų institucijos vis dažniau ją naudoja. Kalbant toliau, reikėtų manyti, kad bankai, efektyvių sistemų naudotojai, kurios per dieną apdoroja milijonus operacijų, turi kokių nors priežasčių migruoti į daug lėtesnes ir mažiau efektyvias blockchain technologijas? Tai prieštarauja visiems ekonomikos įstatymams, kur visada laimi veiksmingesnis sprendimas. Finansų įstaigos, ypač susijusios su algoritmu pagrįsta prekyba, turi greitai ir efektyviai tvarkyti sandorius. Todėl šiems tikslams blockchain technologija paremtas ethereum niekada nebūtų naudingas.
Pasak Nouriel Roubini, apie naują technologiją buvo sukurta daug mitų, tarp kurių reikia paminėti decentralizaciją, t.y. jog nebus reikalingi finansiniai tarpininkai. Jo nuomone, jų vaidmuo išliks siekiant užtikrinti skaidrumą ir sutarčių sąlygų laikymąsi.