Verslo ir rinkų naujienos » Rytinė finansų rinkų apžvalga


Autorius: Swedbank, Parašyta: 2018-07-02 10:25.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=27526


Antrojo šių metų ketvirčio pabaigą dauguma Europos akcijų indeksų pažymėjo augdami. Vokietijos DAX penktadienį stiebėsi +1,06 proc. ir per praėjusį ketvirtį užfiksavo +1,73 proc. augimą, Britanijos FTSE 100 +0,28 proc., per ketvirtį užfiksavo +8,22 proc. augimą ir grįžo prie šių metų pradžios lygio, Stoxx Europe 600 augo +0,81 proc., o ketvirtinis indekso kilimas buvo lygus +2,44 proc.

Amerikoje Dow Jones penktadienį stiebėsi +0,23 proc. bei prisidėjo prie ketvirtinės vertės augimo +0,7 proc., o +0,08 proc. augęs S&P 500 indeksas per antrąjį ketvirtį užfiksavo +2,93 proc. augimą.

JAV automobilių gamintojų subsektorius penktadienį traukėsi -1,76 proc. ir dominavo tarp labiausiai parduodamų pozicijų, investuotojams nerimaujant dėl šios savaitės pabaigoje įsigaliosiančių importo tarifų tarp JAV bei Kinijos. Kinijoje 4 iš 10 populiariausių automobilių šiuo metu parduoda JAV gamintojai tokie kaip „Ford“ bei „Lincoln“, „Tesla“, „Jeep“, kai tuo tarpu likusią populiariausių automobilių rinkos dalį pasidalina Europos gamintojai „Daimler“ bei „BMW“, gaminantys savo produkciją JAV, o vėliau ją eksportuojantys į Kinijos rinką. Bendros JAV automobilių eksporto į Kiniją apimtys praėjusiais metais sudarė 13,5 mlrd. JAV dolerių, kai tuo tarpu visas Kinijos automobilių importas buvo lygus 51 mlrd. JAV dolerių. Iš karto po to, kai pavasarį pradėjo aštrėti JAV bei Kinijos prekybos santykiai, kaikurie JAV automobilių gamintojai buvo priversti iš karto imtis priemonių, siekdami palaikyti klientų aktyvumą: pvz. „Tesla“ (-1,99 proc.) dar gegužę paskelbė apie savo elektromobilių kainų mažinimą, kuris vidutiniškai siekė 6 proc. Apie palaikomas žemesnes naujų modelių kainas paskelbė ir „Ford“ (-1,86 proc.). Kinijos automobilių rinkos specialistai neabejoja, kad po liepos 6 d., kuomet įsigalios 25 proc. tarifai automobiliams, į šalį produkciją importuojančios JAV kompanijos bus priverstos aktyviau mažinti kainas, kadangi joms kils problemų konkuruojant su gamintojai, automobilius importuojančiais iš Europos bei kaimyninių Azijos šalių. Vis daugiau nerimo ženklų atsiranda ir pačioje JAV rinkoje: „General Motors“ (-2,76 proc.), į JAV automobilius importuojantis iš gamyklos Meksikoje, paskelbė, kad pabrangus iš Meksikos importuojamiems automobiliams sutriks JAV esančių padalinių veikla ir tai paskatins poreikį mažinti darbuotojų skaičių Amerikoje. Tuo tarpu neatsiejamų nuo Amerikos įvaizdžio motociklų „Harley-Davidson“ (+0,43 proc.) gamintojai ketvirtadienį paskelbė labiau nerimaujantys dėl šią savaitę įsigaliosiančių ES tarifų, kurie, kaip teigia kompanijos atstovai, per metus gali kainuoti 100 mln. JAV dolerių. Besiklostanti situacija savaitgalį taip pat iššaukė neįprastą Baltųjų Rūmų reakciją: skelbiama, kad D. Trumpo vyriausiasis ekonomikos patarėjas L. Kudlowas paragino šalies centrinį banką nespartinti palūkanų normos kėlimo, ignoruodamas vyraujančią praktiką, kad JAV prezidento administracija nekomentuoja FED veiksmų, siekdama išsaugoti centrinio banko nepriklausomumą.

Azijos rinkos naują metų ketvirtį pradeda krisdamos. 08:25 val. Japonijos NIKKEI 225 fiksavo -1,49 proc. kritimą, Kinijos CSI 300 traukėsi -1,66 proc., o Pietų Korėjos KOSPI -1,72 proc., rinkai stebint dėl prekybos nesutarimų prastėjančius makroekonominius rodiklius. Šeštadienį paskelbta, kad Kinijos pramonės užsakymų rodiklis birželį traukėsi nuo 51,9 iki 51,5, nors analitikai tikėjosi, kad indeksas sumažės tik iki 51,6 ribos. Naujų šalies eksporto apimčių užsakymų rodiklis traukėsi nuo 51,2 iki 49,8 arba žemiausio lygio nuo šių metų vasario, signalizuodamos mažėjančią užsienio paklausą Kinijos produkcijai. Rezultatų prastėjimas užfiksuotas ir Pietų Korėjoje, kur šiandien ryte buvo paskelbta, kad šalies eksportas užfiksavo -0,1 proc. kritimą (buvusi reikšmė +13,5 proc., prognozė +2,2 proc.), o importo augimas lėtėjo nuo 12,6 iki 10,7 proc. (prognozė 12,5 proc.).

Valiutų rinkos

EUR/USD kursas naują prekybos savaitę pradeda krisdamas -0,33 proc. iki 1,1646 lygio, rinkai stebint situacija Vokietijoje, kur vakar iki vidurnakčio vykusio susitikimo metu, šalies konservatoriams, valdomiems A. Merkel, nepavyko susitarti su partiją sudarančios Bavarijos krikščionių demokratų sąjungos vadovu, šalies vidaus reikalų ministru H. Seehoferiu dėl bendros krypties sprendžiant emigrantų iš Šiaurės Afrikos klausimą Europoje. Šiandien belaukiant šių derybų pratęsimo, H. Seehoferis paskelbė planus pasitraukti iš A. Merkel ministrų kabineto, bei savo partijos vadovo pareigų, jeigu nepavyks pasiekti bendro sutarimo su koalicijos partneriais, taip padidindamas riziką dėl tolimesnio koalicijos išlikimo. H. Seehoferis reikalauja, kad Vokietija grąžintų Afrikos emigrantus į tas šalis, kuriose jie buvo paskirstyti bei registruoti pirmą kartą, tačiau A. Merkel su tuo nesutinka, argumentuodama laisvu darbo jėgos judėjimu ES.

Baltijos vertybinių popierių rinka

Baltijos vertybinių popierių rinkoje penktadienį Vilniaus indeksas krito -0,1 proc., o Rygos bei Talino augo atitinkamai +0,19 bei +0,22 proc. Per visas tris rinkas buvo sugeneruota daugiau nei 2,38 mln. Eur apyvarta, o aktyviausiai buvo prekiaujama „Tallinna Sadam“ akcijomis, kurios sesijos metu kainos nepakeitė ir išliko ties 1,95 Eur lygiu.

Šiandien „Apranga“ kaip įprasta paskelbs praėjusio mėnesio pardavimų rezultatus, o „Klaipėdos naftos“ bei „Tallink Grupp“ rezultatų bus laukiama iki šios savaitės pabaigos. Penktadienį prekyba Vilniaus biržoje nebus vykdoma.