![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: Swedbank, Parašyta: 2019-01-25 10:27.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=28611
Investuotojai Europoje vakar sekė ECB susitikimą ir situaciją valiutų rinkose. Krentant euro kursui Vokietijos DAX augo +0,53 proc., nepaisant to, kad šalyje pasirodė nuviliantys makroekonominiai rodikliai, Stoxx Europe 600 kilo +0,22 proc., o Britanijos FTSE 100 sekdamas svaro kurso stiprėjimą traukėsi -0,35 proc.
Amerikoje, naujienų iš prekybos derybų bei 34 dieną besitęsiančio šalies vyriausybinių institucijų uždarymo žemyn tempiamus JAV indeksus palaikė optimizmas IT sektoriuje (+0,93 proc.), o Dow Jones (-0,09 proc.) bei S&P 500 (+0,14 proc.) vakar ženklių pokyčių neužfiksavo.
Vakar vykusio susitikimo metu, ECB, kaip ir tikėtasi, nepaskelbė pokyčių monetarinėje politikoje: po kiekybinio skatinimo programos nutraukimo tebelikęs reinvestavimas bus vykdomas neribotą laiko tarpą, o bazinės palūkanų normos kėlimą, kaip ir anksčiau, ECB tikisi įvykdyti ne anksčiau nei šių metų vasarą. Vis dėl to, rinkoje abejojama, ar M. Draghi sugebės įgyvendinti šį kėlimą iki savo kadencijos pabaigos spalį: vakarykštės spaudos konferencijos metu banko vadovas akcentavo išaugusias rizikas Euro zonos ekonomikos situacijai, kai tuo tarpu praėjusio susitikimo metu rizikos regiono ekonomikai buvo įvardintos kaip subalansuotos ir leido suprasti, kad centrinis bankas bus dar kantresnis svarstydamas monetarinę politiką. ECB vadovas pranešimo metu teigė, kad regiono ekonomikos lėtėjimą lemiančios priežastys yra laikinos. Prieš šį susitikimą rinkoje buvo spekuliuojama, kad ECB gali pristatyti naują monetarinio skatinimo įrankį, nukreiptą į ilgojo laikotarpio palūkanų normas, tačiau M. Draghi pareiškė, kad šiuo metu pristatyti tokį įrankį nėra pagrindo. ECB posėdis dvigubai sumažino rinkos lūkesčius dėl bazinės palūkanų normos pokyčių, tikimybei kad bent gruodį bus sulaukta palūkanų kėlimo po susitikimo krentant iki 26 proc. ribos. Akcijų rinkose į naujienas neigiamai reagavo Europos bankai, kurie vakar krito -0,33 proc. Vokietijos 10 m. obligacijų pajamingumas vakar užfiksavo didžiausią vienos dienos kritimą nuo šių metų pradžios ir traukėsi iki 0,18 proc. ribos, tačiau šiandien ryte nuosaikiai augo ir laikėsi ties 0,185 riba, kuri vis tiek yra viena žemiausių per pastaruosius porą metų.
Nedžiugino ir vakar paskelbti Euro zonos makroekonominiai rodikliai: Prancūzijoje paskelbta, kad regiono paslaugų sektoriaus užsakymų rodiklis sausį preliminariai krito nuo 49,0 iki 47,5, nors analitikai tikėjosi atšokimo iki 50,5 ribos, bei fiksavo sparčiausią paslaugų sektoriaus traukimąsi per pastaruosius 5 metus. Tuo tarpu Vokietijoje sulaukta lūkesčių neatitikusio pramonės užsakymų rodiklio, kuris krito iki 49,9, bei parodė, kad sausį Vokietijos pramonė galėjo užfiksuoti pirmą per pastaruosius 6 metus traukimąsi. Iš kart po šių naujienų pasirodymo Vokietijos Vyriausybė paskelbė sumažinanti 2019 m. šalies ekonomikos augimo prognozes nuo 1,8 iki 1,0 proc. Pagrindinėmis šio sumažinimo priežastimis buvo įvardintos globalios ekonomikos augimo lėtėjimas ir tebetvyrantis neapibrėžtumas dėl Britanijos išstojimo iš ES. Spartesnio augimo regiono ekonomikoje tikimasi sulaukti 2020 m., kuomet BVP turėtų augti 1,6 proc.
JAV prekybos sekretorius W. Rossas vakar pareiškė, kad JAV bei Kinija yra dar toli nuo potencialaus prekybos susitarimo, taip stengdamasis sumažinti rinkos lūkesčius dėl derybų rezultatyvumo. Rinkai dedant dideles viltis į kitą savaitę Vašingtone vyksiantį Kinijos vicepremjero vizitą, W. Rossas pabrėžė, kad šio susitikimo metu nebus pasiekta esminio proveržio dėl pagrindinių problemų sprendimo. Azijos rinkose šis pranešimas nepaveikė investuotojų entuziazmo, o antrą prekybos sesiją tebesitęsiantys augimai IT sektoriuje skatino didžiųjų regiono indeksų kilimą: 08:15 val. Kinijos CSI 300 stiebėsi +0,132 proc., Japonijos NIKKEI 225 +1,03 proc., o Pietų Korėjos KOSPI +1,44 proc.
Valiutų rinkos
Po ECB susitikimo bei prastesnių nei tikėtasi Euro zonos makroekonominių rodiklių, euro kursas vakar krito valiutų krepšelio atžvilgiu. EUR/USD vakar krito -0,7 proc. iki 1,1304 lygio, žemiausio per pastaruosius du mėnesius, nuo kurio pernelyg nenutolo ir šiandien ryte 08:53 val. bei laikėsi ties 1,1319 lygiu (+0,13 proc.). Vienuolika iš dvylikos pastarųjų sesijų euras silpnėja ir svaro atžvilgiu, kur šiandien ryte buvo fiksuojamas 0,86358 (-0,2 proc.) kursas. Investuotojai vertina žiniasklaidos pranešimus, kad Britanijos parlamento valdančiąją daugumą sudaranti Unionistų Partija neoficialiai patvirtino palaikymą būsimam T. May Brexit planui, jeigu jai pavyks užtikrinti pereinamąjį laikotarpį sprendžiant Airijos pasienio klausimą.
Baltijos vertybinių popierių rinka
Baltijos VP rinkoje vakar buvo sugeneruota 781 tūkst. Eur apyvarta. Vilniaus indeksas augo +0,42 proc., Rygos +1,33 proc., o Talino +0,04 proc. Aktyviausia dienos pozicija tapo „Grindeks“ akcijos, kurios augo +2,56 proc. iki 8 Eur ribos, bei sesijos metu buvo pasiekusios aukščiausią lygį per pastaruosius 14 mėnesių.
„Tallinna Kaubamaja Grupp“ vakarykštės sesijos pabaigoje paskelbė, kad ketvirtojo ketvirčio pardavimai lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai augo 4,2 proc., tačiau pelnas prieš mokesčius krito -5,1 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai (+0,44 proc., 9,04 Eur). „Telia“ šiandien ryte paskelbė, kad 2018 m. ketvirtąjį ketvirtį, remiantis neaudituotais duomenimis, pajamos krito 2 proc., o laikotarpio EBITDA padidėjo 0,7 proc. „Tallinna Vesi“ penktadienį prieš prekybą paskelbė, kad ketvirto praėjusių metų ketvirčio pajamos augo 1,6 proc. lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, o bendrasis pelnas per tą patį laikotarpį traukėsi -4,7 proc.