Verslo ir rinkų naujienos » Centriniai bankai aktyviai apsipirkinėja


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2020-04-22 15:20.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=30725


Amerikos Federalinis Rezervų bankas praėjusią savaitę kasdien pirko obligacijų, kurių vertė 41 mlrd dolerių. Kiti Centriniai bankai taip pat neatsilieka. Kovo mėnesį jų visų pirkimai buvo penkis kartus didesni nei ankstesnis rekordas fiskuotas 2009 metais.

Norime jums priminti, kad kovo mėnesį FED pirmą kartą per savo istoriją paskelbė neribotą QE programą. Centriniai bankai iš viso pasaulio taip pat nusprendė pradėti įgyvendinti didžiules aktyvų pirkimo programas.

„Visi eina ta pačia linkme. Tam tikru metu netradicinis kiekybinis palengvinimas nustoja būti netradicinis“ - sakė Bank of America ekonomistė Aditya Bhave.

Bloomberg Economics analitikų duomenimis, G-7 grupės šalių centriniai bankai kovo mėnesį įsigijo finansinį turtą, kurio bendra vertė - 1,4 trilijono dolerių. Ši suma yra penkis kartus didesnė už ankstesnį rekordą, nustatytą 2009 metų balandžio mėnesį.

Investicinio banko Morgan Stanley analitikų vertinimu, Amerikos Federalinis Rezervų bankas, Europos Centrinis bankas, Japonijos bankas ir Anglijos bankas padidins savo balansą iš viso 6,8 trilijono dolerių suma, kol koronaviruso padėtis bus kontroliuojama.

„Įsigyto turto sumos yra didžiulės ir tai tik parodo, kiek reikia paramos, kai ekonomika uždaroma“ - teigė Deutsche Bank vyriausiasis ekonomistas Torsten Slok. Jis priduria, kad užtenka pažvelgti į tą laiką, kai ekonomikai reikėjo grįžti į augimo kelią po nesenos finansų krizės, o dabar padėtis yra rimtesnė, todėl QE programos vykdomos kelis kartus didesniu mastu.

Dėl vykdomos veiklos centrinių bankų balansai itin pastebimai pučiasi. FED balansas šiuo metu siekia 6,4 trilijono dolerių, tai yra apie 30 procentų Jungtinių Amerikos Valstijų metinio bendrojo vidaus produkto vertės. Savo ruožtu Europos Centrinio banko balansas sudaro apie 39 procentus euro zonos ekonomikos vertės. Tačiau Japonijos pavyzdys rodo, kad šios vertės gali viršyti šalies BVP.

Japonijos bankas yra pasaulinis pirkimo programų pradininkas, nes pirmąjį QE jis pradėjo dar 2001 metai, kai sprogo akcijų burbulas. Nuo to laiko dėl įsigytų vertybinių popierių jo balansas padidėjo iki 604 trilijonų jenų (5,6 trilijono dolerių), arba iki maždaug 110 procentų šalies metinio bendrojo vidaus produkto vertės.