![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-06-16 21:11.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=32785
Po dvi dienas trukusio Amerikos Centrinio banko atstovų posėdžio paaiškėjo, kad bent kol kas monetarinės politikos srityje pokyčių nebus, tačiau tuo pačiu kilsteltos šių metų BVP augimo ir metinės infliacijos prognozės. Be to, dabar laukiama, kad bazinę palūkanų norma reikės didinti jau 2023 metais, kai anksčiau prognozuota, kad to nesulauksime iki 2024 metų.
Didžiausia pasaulyje ekonomika per šiuos metus turėtų ūgtelėti septyniais procentais, kai kovą prognozuotas 6,5 procento prieaugis. Tiesa, kitų metų augimo prognozė išliko nepakeista ir siekia 3,3 procento. Tuo tarpu metinės bazinės infliacijos prognozė šiems metams kilstelta 2,2 procento iki trijų procentų, o 2022 metų - nuo dviejų procentų iki 2,1 procento. Kitą vertus, FED ir toliau tikisi, kad šių metų pabaigoje bedarbystė JAV sumažės iki 4,5 procento, tiesa, kitų metų prognozė sumažinta nuo 3,9 iki 3,8 procento.
Kaip ir laukta, bazinė palūkanų norma šiandien vieningu sprendimu nepakeista bei ir toliau sudarys 0 - 0.25 procento. FED tikisi, kad bus tikslinga išlaikyti šį diapazoną, kol darbo rinkos sąlygos pasieks lygį, atitinkantį Komiteto vertinimus dėl maksimalaus užimtumo ir kol infliacijos padidės iki procentų ir kurį laiką vidutinė infliacija turės tendencija viršyti dviejų procentų ribą.
Remiantis FED atstovų lūkesčiais, šiais ir kitais metais Amerikoje bazinė palūkanų norma nebus keičiama ir toliau išliks ties nuliniu lygiu. Tačiau jau 2023 metais, remiantis prognozių mediana, prireiks dviejų kilstelėjimų, kai dar kovą manyta, kad palūkanų norma ims didėti ne anksčiau 2024 metų.
Be to, Amerikos Federalinis Rezervų bankas toliau didins iždo vertybinių popierių atsargas mažiausiai 80 milijardų dolerių per mėnesį ir agentūrų hipoteka užtikrintų vertybinių popierių mažiausiai 40 milijardų dolerių per mėnesį suma, kol bus padaryta didelė tolesnė pažanga siekiant Komiteto maksimalaus užimtumo ir kainų stabilumo tikslų. Šie turto pirkimai padeda skatinti sklandų rinkos veikimą ir palankias finansines sąlygas, taip palaikydami kreditų srautus namų ūkiams ir įmonėms.
Amerikos Centrinis bankas yra įsipareigojęs naudoti visą savo priemonių spektrą remdamas JAV ekonomiką šiuo sunkiu metu, taip skatindamas maksimalius užimtumo ir kainų stabilumo tikslus.
„Skiepijimo pažanga sumažino COVID-19 plitimą JAV. Šios pažangos ir stiprios politinės paramos dėka sustiprėjo ekonominės veiklos ir užimtumo rodikliai. Labiausiai nuo pandemijos nukentėję sektoriai tebėra silpni, tačiau jų padėtis pagerėjo. Infliacija padidėjo, daugiausia atspindėdama pereinamuosius veiksnius. Bendros finansinės sąlygos išlieka palankios, iš dalies atspindinčios politikos priemones, kuriomis remiama ekonomika ir kreditų srautas JAV namų ūkiams ir įmonėms“ - rašoma FED pranešime.
Tačiau monetarinės politikos vykdytojai pabrėžia, jog ekonomikos kelias labai priklausys nuo viruso eigos. Vakcinacijos pažanga greičiausiai ir toliau mažins visuomenės sveikatos krizės poveikį ekonomikai, tačiau rizika ekonominėms perspektyvoms išlieka.
„Komitetas siekia, kad ilgainiui būtų pasiektas maksimalus užimtumas ir dviejų procentų infliacija. Kai infliacija bus nuolat mažesnė už šį ilgalaikį tikslą, Komitetas kurį laiką sieks, jog ji viršytų du procentus, kad laikui bėgant vidutinė infliacija sudarytų du procentus, o ilgalaikės infliacijos lūkesčiai išliktų ties dviem procentais. Komitetas tikisi išlaikyti palankią pinigų politikos poziciją, kol bus pasiekti šie rezultatai“ - tikina Centrinio banko atstovai.
Vertindamas tinkamą pinigų politikos poziciją, Komitetas toliau stebės gaunamos informacijos poveikį ekonomikos perspektyvoms. Komitetas būtų pasirengęs prireikus koreguoti pinigų politikos poziciją, jei atsiras rizika, galinti trukdyti pasiekti Komiteto tikslus. Komiteto vertinimuose bus atsižvelgta į platų informacijos spektrą, įskaitant duomenis apie visuomenės sveikatą, darbo rinkos sąlygas, infliacijos spaudimą ir infliacijos lūkesčius bei finansinius ir tarptautinius pokyčius.
Tuo pačiu buvo šiandien pranešta, jog Amerikos Federalinis Rezervų bankas dar trim mėnesiams pratęsia laikinų JAV dolerio likvidumo apsikeitimo sandorių su devyniais centriniais bankais linijas iki 2021 metų gruodžio 31 dienos. Šie susitarimai pirmą kartą buvo paskelbti 2020 metų kovo 19 dieną siekiant palengvinti įtampą pasaulio dolerio finansavimo rinkose dėl COVID-19 sukrėtimo ir sušvelninti tokių įtampų poveikį namų ūkių ir verslo kreditui tiek šalies viduje, tiek užsienyje. Iš pradžių buvo numatyta tai įgyventinti iki šių metų kovo pabaigos, po to praėjusių metų pabaigoje šis terminas buvo pratęstas iki šių metų rugsėjo pabaigos. Tolesnis laikinų apsikeitimo sandorių pratęsimas padės palaikyti patobulinimus pasaulinėse JAV dolerių finansavimo rinkose, nes tai bus svarbi likvidumo palaikymo priemonė.