![](skins/traders/img/logo_big.png)
Autorius: traders.lt, Parašyta: 2021-12-29 15:24.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=33717
Praėjus dviem dešimtmečiams po to, kai euras pirmą kartą buvo nukaldintas ir išdalintas namų ūkiams Europoje, milijardai grynųjų vis dar laikomi nebenaudojamomis nacionalinėmis valiutomis.
Ten lieka milijardai grynųjų, išreikštų nacionalinėmis valiutomis, kurių buvo atsisakyta. Bloomberg skaičiavimais, žemyno centriniuose bankuose dar galima išsikeisti apie 8,5 mlrd. eurų. Neaišku, kiek iš tikrųjų bus dar pakeista, kaip ir priežastys, kodėl iki šiol to nebuvo padaryta.
Galimi paaiškinimai – nuo pamirštų santaupų, paslėptų po čiužiniais, iki suvenyrų iš kitos eros. Žinoma, kad didžioji dauguma jų yra Vokietijoje, kur populiarūs grynieji pinigai, o Bundesbank paskelbė, kad tęs Vokietijos markių keitimą neribotą laiką. Kitos šalys nėra tokios kantrios: Prancūzija, Ispanija ir Italija nustojo keisti ankstesnius pinigus. Portugalija sustabdė eskudo monetų keitimą ir vasario mėnesį atsisakys popierinių pinigų konvertavimo galimybės.
Pirmą kartą grynieji eurai buvo įvesti 2002 metų sausio 1 dieną – praėjus trejiems metams po bendros valiutos įvedimo. Iš pradžių jis buvo naudojamas 12 dabartinių euro zonos valstybių narių, po to prisijungė Kipras, o vėliau Lietuva, Latvija Estija bei kitos šalys.
Europos centrinis bankas šiuo metu įgyvendina planus kurti naujus banknotus. Juos planuojama pertvarkyti iki 2024 metų, o per šį dešimtmetį įstaiga taip pat galėtų įvesti skaitmeninius eurus.