Verslo ir rinkų naujienos » Vidurio ir Rytų Europa išliks ekonomiškai stipri, tačiau kamuojama vidinių ir išorinių nesubalansuotumų


Autorius: SEB Vilniaus bankas, Parašyta: 2007-03-21 11:58.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=340


Naujoje SEB grupės apžvalgoje „Eastern European Outlook“ teigiama, kad šiais ir ateinančiais metais Vidurio ir Rytų Europos ekonomikos augimas išliks spartus, tačiau laipsnišką jo lėtėjimą lems didesnės palūkanų normos, truputį sumažėjusi pasaulinė paklausa ir didėjantis pasiūlos veiksnių trūkumas. Dėl didelio vidinio ir išorinio ekonomikos nesubalansuotumo kai kurios Vidurio ir Rytų Europos šalys bus priverstos atidėti euro įvedimą.

Pasak apžvalgos rengėjų, Latvijos, Estijos ir Slovakijos ekonomika augs sparčiausiai Vidurio ir Rytų Europos regione. Latvijos bendrasis vidaus produktas (BVP) padidės 9,2 proc. šiais metais ir 8,2 proc. 2008 metais, Estijos atitinkami rodikliai bus 8 proc. ir 7 proc., o Slovakijos – 8 proc. ir 6,5 procento. Nuo lyderių nedaug atsiliks ir Lietuva – jos BVP „Eastern European Outlook“ apžvalgoje prognozuojamas 7 proc. kilimas šiemet ir 6,5 proc. kitais metais.

„Privatus vartojimas ir investicijos yra pagrindinis Vidurio ir Rytų Europos ekonomikos augimo variklis. Visoms šio regiono šalims būdinga tai, kad sparčiai kylantys atlyginimai skatina gyventojus daugiau vartoti. ES narių gaunama nemaža struktūrinė parama padeda joms užtikrinti nenutrūkstamą investavimo procesą“, – sakė SEB Vilniaus banko vyriausioji analitikė Algė Budrytė.

Naujoje SEB grupės ekonomistų apžvalgoje teigiama, kad daugelį Vidurio ir Rytų Europos šalių kamuojantys vidiniai ir išoriniai nesubalansuotumai gali padidinti ekonominio ir finansinio nestabilumo riziką. Pasak SEB ekspertų, vienintelė Vengrija ėmėsi ryžtingų veiksmų griežtai fiskalinei politikai užtikrinti, nors tai jai „kainuos“ pastebimą ekonomikos sulėtėjimą ir trumpuoju laikotarpiu paspartins infliaciją.

Pasak A. Budrytės, pastaruoju metu Vidurio ir Rytų Europos šalių fiskaliniai deficitai menksta, tačiau didžiosioms regiono valstybėms – Lenkijai, Vengrijai ir Čekijai – dar ir 2008 metais nepavyks pasiekti 3 proc. BVP slenksčio, kuris yra būtinas siekiant įsivesti eurą. SEB analitikai prognozuoja, kad 2009 metais į euro zonos klubą veikiausiai įstos tik Slovakija. Baltijos valstybių biudžetai jau yra beveik subalansuoti, tačiau euro įvedimo datą jos priverstos nukelti dėl per didelės infliacijos A. Budrytė pastebi, kad neseniai Latvijos vyriausybės paskelbta fiskalinės politikos griežtinimo strategija nebus labai veiksminga mažinant aukštą šios šalies infliaciją ir didžiulį einamosios sąskaitos deficitą.

„Eastern European Outlook“ teigiama, kad artėjant Dūmos ir prezidento rinkimams, Rusijos fiskalinė politika išliks skatinamoji ir kartu su didelėmis žaliavų kainomis pasaulinėje rinkoje padės užtikrinti sparčią ekonomikos plėtrą. Šiais metais Rusijos BVP padidės 6,5 proc., o 2008 metais – 6 procentais. „Rusijos ekonomikos iššūkiams galime priskirti energetikos sektoriaus gamybinio potencialo nepakankamumą, darbingo amžiaus darbuotojų mažėjimą, rublio realiojo kurso stiprėjimą, taip pat kainų bumo pabaigą naftos ir kitų žaliavų pasaulinėse rinkose“, – sakė A. Budrytė. Pasak jos, ilgesniu laikotarpiu teigiamą įtaką Rusijos ekonomikai turės narystė Pasaulio prekybos organizacijoje, į kurią ji veikiausiai įstos kitąmet.

Apžvalgoje taip pat pastebima, kad Ukrainos ekonomika sugrįžo į spartėjančios plėtros laikotarpį. Prognozuojama kad Ukrainos BVP šiais metais padidės 7,5 proc., o 2008 metais – 8 procentais. SEB grupės analitikai įspėja, kad išliekanti politinė įtampa ir staigiai blogėjantis užsienio prekybos balansas gali pakartotinai sustiprinti spekuliacijas apie grivinos devalvavimą.

„Eastern European Outlook“ yra SEB grupės ekonomistų periodiškai – kas pusę metų – rengiama apžvalga apie Baltijos šalių, Lenkijos, Vengrijos, Čekijos, Slovakijos, Rusijos ir Ukrainos ekonomiką