Verslo ir rinkų naujienos » Rusija per mėnesį turėtų grąžinti 2,5 mlrd. dolerių


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2022-03-09 17:56.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=34076


Iki balandžio 4 dienos Rusijos obligacijų, denominuotų užsienio valiuta, turėtojai palūkanų arba pagrindinės sumos grąžinimo forma turėtų gauti maždaug 2,5 mlrd. dolerių. Ši šalis gali atlikti mokėjimus rubliais, ir neaišku, ar tai bus laikoma pakankama priežastimi pripažinti Rusijos bankrotą.

Artimiausias įsipareigojimų pagal obligacijas terminas yra kovo 16 diena. Kitą savaitę Rusija turėtų sumokėti 107 mln. dolerių palūkanų už obligacijas, kurių galiojimo laikas baigiasi 2023 ir 2043 metais. 359 mln. dolerių vertės palūkanų mokėjimai turi būti sumokėti kovo 30 dieną už obligacijas, kurių galiojimo laikas baigiasi 2030 metais.

Galiausiai, balandžio 4 dieną Rusija turėtų išpirkti obligacijas už 2 mlrd. dolerių. Atsižvelgiant į tai, kad emisijos sąlygos numato galimybę 30 dienų atidėti palūkanų mokėjimą, Rusija gali būti paskelbta nemokia šalimi gegužę.

Tokią galimybę pastebi reitingų agentūros, kurios jau pirmąją Rusijos agresijos prieš Ukrainą savaitę sumažino Rusijos kreditingumo reitingą iki „neinvesticinio“ lygio. Tačiau tuo reitingų smukimas nesibaigė. Fitch paskelbė, kad reitingas sumažintas iki C lygio, o tai atspindi agentūros analitikų įsitikinimą, kad „Rusijos bankrotas yra artimas ir neišvengiamas“. Žemiau yra tik D lygis, kuris yra įsipareigojimų neįvykdymo sąlyga.

Tiesa, kai kurios Rusijos obligacijos, denominuotos užsienio valiutomis, pagal emisijos sąlygas turi galimybę ypatingais atvejais grąžinti įsipareigojimus kita valiuta nei ta, kuria išleidžiamos obligacijos (atsarginis pasirinkimas). Reuters duomenimis, po 2018 metų išleistos obligacijos taip pat turi galimybę grąžinti įsipareigojimus rubliais. Pasak JPMorgan Chase stratego Trang Nguyen, tokią galimybę leidžia šešios iš keliolikos Rusijos obligacijų, denominuotų užsienio valiuta, emisijos. Iš viso Rusija pasaulinėse rinkose yra išleidusi obligacijų už 40 mlrd. dolerių. Paskutinį kartą šalis nesugebėjo apmokėti savo užsienio valiutų pagrindų išleistų obligacijų 1918 metais (1998 metais Rusija nesugebėjo išpirkti rublinių obligacijų).

Be to, kovo 5 dieną prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė dekretą, kuriame teigiama, kad kreditoriai iš šalių, kurios „užsiima priešiška veikla“, mokėjimus gali gauti tik rubliais. Rusijai priešiškų šalių sąraše yra per 50 valstybių, tarp kurių yra JAV, Didžioji Britanija, Japonija ir ES šalys. Kitose jurisdikcijose įsteigti investuotojai gali gauti mokėjimus užsienio valiuta gavę specialų leidimą.

Tačiau toks sprendimas, kai investuotojai iš skirtingų šalių gautų mokėjimus skirtingomis valiutomis, neatitiktų emisijos sąlygų. Jos rodo, kad visi investuotojai turi būti traktuojami vienodai. Kai kurie ekspertai jau atmeta galimybę apmokėti įsipareigojimus rubliais.