Verslo ir rinkų naujienos » Prekybos sesijos apžvalga


Autorius: Finasta, Parašyta: 2008-05-29 17:29.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=3509


Šiandien Vilniaus vertybinių popierių biržoje kaip ir vakar dominuoja optimistinės nuotaikos. OMXV indeksas pakilo 1,21 proc. iki 430,41 punkto. Akcijų apyvarta padidėjo iki 4,8 mln. litų, o sandorių skaičius išaugo iki 1048. Brangusių bei pigusių pozicijų santykis atitinkamai buvo 16/12.

Tebesitęsiantys neramumai finansų rinkose vakar nesutrukdė pakilti JAV biržų indeksams. Akcijų rinką į viršų „vežė“ kylančios technologijų bei sunkiosios technikos gamintojų akcijų kainos. Technologijų sektoriaus kompanijų akcijų kursai kilo jau antrą dieną iš eilės. Antai „IBM“ vakar brango 1,74 proc., o „Deere&Co“ akcijos kaina pašoko net 3,4 proc. Tuo tarpu finansų sektoriaus kompanijų atžvilgiu investuotojai buvo skeptiški. Neigiamas nuotaikas dar pakurstė „KeyCorp“ bankas, beveik dvigubai padidinęs būsimų nurašymų prognozes, bei „Bank of America“, sumažinęs savo pelno prognozes. Indeksai Dow Jones, S&P 500 ir Nasdaq vakar pakilo atitinkamai 0,36 proc., 0,40 proc. ir 0,22 proc.

Azijos regiono biržose, išskyrus Indiją ir Filipinus, šiandien taip pat vyravo kilimo tendencijos. Investuotojus teigiamai nuteikė neblogos makroekonominės naujienos iš JAV bei susilpnėjusi JAV dolerio atžvilgiu jena. Be to, rinkos kilimu sureaguota į pasklidusius gandus apie galimą komunistinės Šiaurės Korėjos lyderio Kim Yong Ilo žūtį. Augimo lyderiu regione šiandien buvo Tokijo biržos indeksas Nikkei 225, pašokęs net 3,03 proc. Japonijos biržoje brango visų kompanijų, kurios didesnę dalį savo produkcijos eksportuoja į JAV, akcijos. Labiausiai pašoko automobilių gamintojų akcijų kursai, pavyzdžiui „Mazda Motor“ brango net 7,3 proc., tačiau nuo jų nedaug atsiliko ir elektronikos gamintojai.

Teigiamos emocijos iš JAV ir Azijos šiandien persimetė ir į Europos biržas. Pirmoje dienos pusėje visi indeksai buvo „žaliojoje“ zonoje. Rinkos kyla dėl paskelbtų gana gerų kompanijų naujienų bei pakilusios virš 130 JAV dolerių už barelį naftos kainos. Vienos didžiausių pasaulyje kasybos kompanijos „Rio Tinto“ (+1,27 proc.) akcijos brangsta po pranešimo, kad per artimiausius 7 metus jos pajamos padvigubės, o tebesilaikanti aukšta naftos kaina tempia į viršų visų Europos naftos kompanijų akcijų kursus. Dienos bėgyje Europos akcijų indeksas Dow Jones Stoxx 600 buvo pakilęs 0,32 proc.

Bloga naujiena: AB „Panevėžio statybos trestas“ 2008 m. pirmojo ketvirčio veiklos rezultatai
(šaltinis: OMX Vilnius)

Vienos didžiausių šalies statybų bendrovės „Panevėžio statybos trestas“ (PST) grupė per šių metų I ketv., preliminariais duomenimis, gavo 93,2 mln. Litų (27 mln. EUR) pajamų ir uždirbo 3,4 mln. litų (0,995 mln. EUR) pelno prieš mokesčius. 2007 m. sausio - kovo mėn. Buvo gauta 127,3 mln. litų (36,9 mln. EUR) pajamų, pelnas prieš mokesčius buvo 4,3 mln. litų (1,2 mln. EUR).

„Finastos“ komentaras:
Bendrovė pateikė nepakankamai informacijos, kad tinkamai galėtume įvertinti pajamų mažėjimą lėmusias priežastis. Viena vertus, I ketvirčio oro sąlygos buvo itin palankios statybos darbams, todėl pajamų sumažėjimas gali dar labiau paskatinti spekuliacijas dėl nekilnojamo turto rinkos atšalimo, tačiau jos būtų nepagrįstos. Kita vertus, kompanija vykdo daug komercinės paskirties bei kitų infrastruktūros projektų, kurių paklausa praktiškai nekoreliuoja su gyvenamosios paskirties būsto rinka. 2007 metų balanse nebaigtų vystyti projektų vertė sudarė apie 76 mln. Lt. Taigi, bendrai vertinant paskelbtus rezultatus labiau tikėtinas yra trumpalaikis arba vienkartinis pajamų sumažėjimas.

Bloga naujiena: AB „Alita“ 2008 m. I ketvirčio preliminarus veiklos rezultatas
(šaltinis: OMX Vilnius)

AB „Alita“ per 2008 m. I ketvirtį preliminariais duomenimis patyrė 10,3 mln. Lt (3 mln. EUR) konsoliduotos veiklos nuostolį. Didžiausias nuostolis - 8,1 mln. Lt (2,3 mln. EUR) gautas iš 2007 metais pradėtos vykdyti finansinės investicinės veiklos, kurią labiausiai lėmė investicijos į Belgrado alaus daryklą „Beogradska Industrija Piva“. 2,2 mln. Lt (0,6 mln. EUR) nuostolis patirtas iš pagrindinės įmonės veiklos. Praeitais metais per tą patį laikotarpį pasiektas 1,6 mln. Lt (0,5 mln. EUR) grynasis pelnas.

2008 m. I ketvirčio konsoliduotos pardavimų pajamos sudaro 40,9 mln. Lt (11,8 mln. EUR) ir lyginant su 2007 m. tuo pačiu laikotarpiu, padidėjo 40 procentų.

„Finastos“ komentaras:
Naujienos yra neigiamos. Nors „Alita“ ir paskelbė, jog įsigydama Serbijos „Beogradska Industrija Piva“ tikisi, jog pastaroji taps pelninga tik po poros metų, tačiau šiuo metu jokių atsigavimo ženklų nesimato, o tai suteikia daug neapibrėžtumo dėl ateities ir aktyvą daro itin rizikingu. Eliminavus Serbijos alaus daryklos rezultatus, „Alita“ patyrė 2,2 mln. Lt. nuostolį iš pagrindinės veiklos. I ketvirtis kaip ir daugeliui kitų alkoholio gamintojų nebuvo sėkmingas. Tam nemažai įtakos turėjo ir padidinti akcizai.

Neutrali naujiena: AB „Klaipėdos baldai“ preliminarus neaudituotas 2008 m. trijų mėn. veiklos rezultatas
(šaltinis: OMX Vilnius)

AB „Klaipėdos baldai“ pardavimai už 2008 metų sausio - kovo mėn. sudaro 43058 tūkst.Lt (12470 tūkst. EUR) pelnas iki apmokestinimo 344 tūkst.Lt (100 tūkst. EUR).

„Finastos“ komentaras:
Metinis įmonės pajamų augimas siekė 19 proc., tačiau bendrovės pelningumas neatsispyrė mažėjimo tendencijai. Bendrasis pelningumas sumenko nuo 2007 m. I ketv. buvusių 3,9 proc. iki 3,2 proc., EBITDA marža – nuo 6,6 proc. iki 5,5 proc., grynasis pelningumas – nuo 0,8 proc. iki 0,7 proc. Didžiausią neigiamą įtaką tam turėjo sparčiau nei pardavimai, t.y. 24 proc. augę žaliavų kaštai. Pagrindinis „Klaipėdos baldų“ pirkėjas yra Švedijos koncernas IKEA.


Gera naujiena: AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ 2008 m. pirmo ketvirčio neaudituotas veiklos rezultatas
(šaltinis: OMX Vilnius)

Per 2008 m. pirmąjį ketvirtį AB „Klaipėdos jūrų krovinių kompanija“ perkrovė 2,6 mln. tonų krovinių, uždirbo 41 mln. Lt neaudituotų pajamų ir 5,1 mln. Lt pelno prieš mokesčius.

„Finastos“ komentaras:
Grupės rezultatus reiktų vertinti teigiamai pirmiausiai dėl 31 proc. šoktelėjusių pajamų, o taip pat dėl net 145,5 proc. išaugusio grynojo pelno. Nors grupės mastu EBITDA pelningumas nežymiai sumažėjo nuo 30 proc. iki 28 proc., tačiau galutinis rezultatas yra iš tiesų įspūdingas.

Gera naujiena: AB „Klaipėdos nafta“ 2008 m. trijų mėn. tarpinė informacija
(šaltinis: OMX Vilnius)

AB „Klaipėdos nafta“ pardavimų pajamos už 2008 metų sausio - kovo mėn. sudaro 32 728 tūkst. Lt, pelnas iki apmokestinimo 10 427 tūkst.Lt. 2007 metais tą patį laikotarpį pardavimų pajamos buvo 23 084 tūkst. Lt, o pelnas iki apmokestinimo 3 135 tūkst. Lt.

„Finastos“ komentaras:
Pajamos ir grynasis pelnas atitinkamai augo 41,7 ir net 265 proc. Bendrai vertinti rezultatus reikėtų teigiamai. Rezultatai yra natūrali padidėjusių „Mažeikių naftos“ perdirbimo apimčių pasekmė. „Klaipėdos naftos“ rezultatai tiesiogiai susiję su minėtos perdirbimo gamyklos pajėgumais. Bendrovei II šių metų ketvirtis gali būti dar sėkmingesnis, atsižvelgiant į tai, jog „Mažeikių nafta“ nuo gegužės mėn. dirba beveik pilnais pajėgumais.


Neutrali naujiena: AB „Lietuvos jūrų laivininkystė“ 2008 m. trijų mėn. tarpinė informacija
(šaltinis: OMX Vilnius)

AB „Lietuvos jūrų laivininkystė“ pardavimų pajamos už 2008 metų sausio - kovo mėn. sudaro 22 583 tūkst.Lt, pelnas iki apmokestinimo 747 tūkst.Lt. 2007 metais tą patį laikotarpį pardavimų pajamos buvo 23 636 tūkst. Lt, o pelnas iki apmokestinimo 3 093 tūkst. Lt.

„Finastos“ komentaras:
Pajamos ataskaitiniu laikotarpiu sumažėjo 4,5 proc. Atsižvelgiant į susidariusias palankias rinkoje jūrų transportavimo verslo sąlygas, tai reiktų vertinti kaip neigiamą aspektą. Kita vertus, įmonei pavyko šiek tiek pagerinti efektyvumą. Pajamoms sumažėjus 4,5 proc., sąnaudos smuktelėjo net 16,6 proc. iš esmės dėl sumažėjusių laivų eksploatavimo kaštų bei laivų remonto sąnaudų. Natūralu, jog tai lėmė EBITDA ir EBITDA maržos padidėjimą.

Grynasis pelnas, lyginant su praėjusių metų ataskaitiniu laikotarpiu, krito net 69 proc., tačiau pagrindinė priežastis lėmusi sumažėjimą buvo pernai gautas vienkartinis pelnas už parduotą laivą. Bendrai vertinti rezultatus reiktų neutraliai: nors įmonė ir pagerino efektyvumo rodiklius, tačiau konkurencingumo pasauliniu mastu jai trūksta.