Verslo ir rinkų naujienos » Technologijų milžinų bendra vertė krito 4,7 trln. dolerių


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-01-02 16:13.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=35497


„Big Tech“ (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Tesla ir Meta) bendra rinkos vertė 2022 metais sumažėjo iš viso 4,7 trilijono dolerių.

2022-ieji daugeliui buvusių biržos numylėtinių buvo nesėkmingi. Didžiąją pastarojo dešimtmečio dalį investuotojai sutelkė dėmesį į sparčiai augančias technologijų akcijas, kurių didelė metinė grąža įtikino juos, kad jos neturi kito pasirinkimo, kaip tik augti. Kylančios akcijos, tokios kaip Meta (Facebook), Amazon, Apple, Netflix ir Google savininkas Alphabet lėmė, kad pagrindiniai indeksai pasiekė dešimtis naujų aukštumų. Prekyba tapo tokia populiari, kad turi savo akronimą: FAANG.

Bulių rinka sustojo praėjusiais metais, kai Federalinio rezervo banko agresyvus palūkanų normų kėlimas pakeitė kryptį. Investuotojai buvo priversti iš naujo įvertinti akcijų privalumus ir trūkumus įmonėse, kurių patrauklumas buvo sutelktas į jų potencialą daug metų ateityje gauti grąžą.

„Kai pinigai iš esmės yra nemokami, jūs linkę vertinti būsimą grąžą, ypač augančių akcijų. Visa tai pasikeičia, kai palūkanos kyla“ – sakė Neuberger Berman investicijų į daugiafunkcį turtą direktorius Erik Knutzen.

Meta rinkos vertė 2022 metais sumažėjo 64 procentais, Netflix – 51 procentu, o kitų trijų bendrovių akcijų kainos nukrito mažiausiai 27 procentais. Kartu FAANG akcijos prarado daugiau nei 3 trilijonus dolerių rinkos vertės, o tai prisidėjo prie platesnio akcijų rinkos kritimo. S&P500 susitraukė 19 procentų, kas yra blogiausi metai nuo 2008-ųjų finansų krizės. O „Big Tech“ (Amazon, Apple, Alphabet, Microsoft, Tesla ir Meta) kapitalizacija bendrai sumažėjo 4,7 trilijono dolerių.

Kodėl didelių technologijų kompanijų akcijos tokios populiarios? S&P500 yra svertinis indeksas pagal rinkos vertę, todėl stambiausios indekso bendrovės turi didžiausią įtaką jo krypčiai. S&P Dow Jones indeksų duomenimis, net ir po staigių praėjusių metų nuosmukių, penkios FAANG akcijos sudaro 13 procentų indekso, palyginti su maždaug 17 procentų 2021 metų pabaigoje. Kitaip tariant, mega kapitalizacijos technologijų įmonių krepšelis, apimantis FAANG akcijas, kartu su Microsoft, Nvidia ir Tesla, remiantis atlikta analize 2022 metais nulėmė daugiau S&P500 kritimo nei visi kiti komponentai kartu.

Kai palūkanų normos buvo artimos nuliui, investuotojai buvo labiau linkę mokėti už augančias akcijas ir rizikingą turtą, siekdami didesnės grąžos. Tačiau FED padidinus palūkanų normas sparčiausiu tempu nuo praėjusios amžiaus devintojo dešimtmečio, rinkos aplinka pradėjo teikti pirmenybę investicijoms, kurios dabar atneša pinigų turėtojui.

„Pandemijos metu technologijų akcijos tapo mėgstamiausiomis ir pervertintos. 2022 metais vertė sugrįžta iš esmės“ – sakė Bolvin Wealth Management Group prezidentė Gina Bolvin.

Dėl šios rotacijos buvo pakeista biržos lyderių lentelė. Pavyzdžiui, į 2022 metus Tesla įžengė esanti penktoje vietoje pagal S&P500 atstovių dydį, o metus baigė jau tik vienuoliktoje vietoje. Meta iš šeštos vietos krito net į devynioliktą, tuo tarpu Exxon Mobil, kuriam dar praėjusių metų pradžioje nepavyko prasibrauti tarp 25 geriausių, galiausiai metus baigė aštuntoje pozicijoje.

„Technologijų ir ryšių paslaugų srityje buvo manoma, kad šie pajamų srautai buvo atsparūs ekonomikos pakilimams ir nuosmukiams. Investuotojai turi į tai atsižvelgti“ – sakė Horizon Investments portfelio valdymo vadovas Zach Hill.

Tačiau net ir po praėjusių metų technologijų akcijų nuosmukio, sektorius vis dar atrodo brangus, palyginti su platesne rinka. FactSet duomenimis, S&P 500 informacinių technologijų akcijos remiantis ateinančių 12 mėnesių laukiamu pelnu prekiaujamos esant maždaug P/E 20, Tuo tarpu platesnis indeksas turi maždaug 17 P/E (akcijos kainos ir pelno tenkančio vienai akcijai rodiklis).

Bet strategai ir investuotojai teigia, kad per didelė „Big Tech“ įtaka rinkai artimiausiu metu nepasikeis, nebent bus dar keleri metai, panašūs į 2022 metus.