Verslo ir rinkų naujienos » Europiečiai nuskubėjo į bankus - rekordiniai indėlių išmokėjimai


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-03-28 14:23.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=35833


Dar prieš Silicon Valley Bank ir Credit Suisse žlugimą, kuris pradėjo realizuoti bankų krizės viziją, euro zonos gyventojai iš bankų atsiėmė rekordinę sumą.

Euro zonos (kaip ir daugelio kitų pasaulio kampelių) gyventojai susiduria su finansinėmis represijomis. Dėl didelės infliacijos ir žemų palūkanų normų jie neturi saugaus ir paprasto būdo apsaugoti savo sutaupytus pinigus nuo nuvertėjimo.

Eurostato duomenimis, vartotojų infliacija euro zonoje vasario mėnesį siekė 8,5 procento. Tai kiek mažiau nei mėnesiu anksčiau (8,6 procento) arba rekordinis 10,6 procento lygis spalį, bet vis tiek aiškiai daugiau nei galite gauti už banko indėlį. Kai kuriose šalyse padėtis tikrai prastesnė, pavyzdžiui, Baltijos šalyse ji svyruoja apie 20 procentų. Europos Centrinio banko ekonomistų prognozėje nurodoma, kad iki 2025 metų vidutinė metinė infliacija euro zonoje vis dar viršys 2 procentų tikslinį lygį. Šiemet ji turi siekti 5,3 procento, 2024 metais – 2,9 procento, o po metų – 2,1 procento.

ECB valdžia kovą su infliacija pradėjo itin vėlai ir kol kas indėlių palūkanų normą pakėlė tik iki 3 procentų. Dėl to komerciniuose bankuose laikomų indėlių palūkanų normos taip pat išlieka žemos. Privačios įstaigos iki šiol nelinkusios siūlyti klientams geresnių sąlygų, nes nesiskundė likvidumu itin laisvos pinigų ir fiskalinės politikos laikotarpiu ir po jo.

Indėlininkai kenčia nuo realiai neigiamų palūkanų normų, o vartotojai – dėl pragyvenimo brangimo. Ekonomikos būklė pastaruoju metu nebuvo tokia gera, kaip atsigaunant po koronaviruso.

Tokiomis sąlygomis vasarį euro zonos gyventojai ėjo į bankus ir labiausiai per nuo 2003 metų siekiančią duomenų istoriją virš 20 mlrd. eurų sumažino namų ūkių indėlių lygį, rodo ECB pinigų pasiūlos duomenys. Namų ūkiai bankuose sukaupė daugiau nei 9 trilijonus eurų.

Financial Times atkreipia dėmesį, kad bendras indėlių nutekėjimas vasarį viršijo 70 mlrd. eurų, o tai taip pat yra didžiausias rezultatas duomenų istorijoje, šiuo atveju pradėtoje 1997 metais. Indėlininkai dalį pinigų išėmė iš bankų ir iš dalies buvo investuota į didesnės palūkanų normos terminuotus indėlius. Dienraštis pabrėžia, kad išimtos lėšos pateko į pinigų rinkos fondus ir atgal į bankus, tačiau perkant jų obligacijas.

Aprašyti duomenys nerodo pasaulinę bankų sistemą sukrėtusių kovo įvykių įtakos. Bėgimas iš bankų buvo (kartu su problemomis aktyvų pusėje) Amerikos Silicon Valley banko ir Šveicarijos Credit Suisse žlugimo katalizatorius.