Verslo ir rinkų naujienos » Europos energijos rinka susiduria su trimis iššūkiais


Autorius: traders.lt, Parašyta: 2023-05-23 15:07.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=36061


Europa galbūt „atliko gerą darbą“ mažindama savo priklausomybę nuo Rusijos naftos ir dujų bei palengvindama energetikos krizę, kurią sukėlė karas Ukrainoje, tačiau tai nereiškia, kad nėra ko bijoti, CNBC sakė Tarptautinės energetikos agentūros vadovas Fatih Birol.

Jis gyrė Europą už tai, kad ji sugebėjo pertvarkyti savo energijos rinkas, sumažindama rusiškų dujų dalį iki mažiau nei 4 procentų, o jos ekonomika vis dar nepatiria nuosmukio.

„Europoje sumažėjo išmetamųjų teršalų kiekis, o dujų saugojimas yra labai tinkamo lygio“ – pridūrė Tarptautinės energetikos agentūros vadovas.

Tačiau Europa negali lengviau atsikvėpti, nes ji vis dar susiduria su trimis iššūkiais.

Pirmasis, pasak Birol, yra auganti Kinijos paklausa. Energijos tiekimas pasaulyje praėjusiais metais buvo gausus, nes Kinija buvo uždaryta ir importavo daug mažiau naftos ir dujų. Tačiau situacija pasikeitė ir metų pabaigoje virš Europos gali iškilti sunkesnės žiemos šmėkla.

SGD (suskystintųjų gamtinių dujų) paklausa Kinijoje padidės antrąjį 2023 metų pusmetį, o žaliavos importas į šalį yra „pagrindinis veiksnys, lemiantis“ paklausą gamtinių dujų rinkose. TEA vadovas taip pat guodėsi, kad kainos galėtų būti mažesnės.

Europa tuo pačiu turėtų atsižvelgti į riziką, susijusią su galimu JAV įsipareigojimų nevykdymu, kuris gali būti paskelbtas jau birželio 1 dieną. Baltieji rūmai atkakliai derasi su respublikonais dėl skolos lubų padidinimo. Fatih Birol atkreipė dėmesį, kad dėl šalies nemokumo sumažės naftos paklausa. Tačiau jis mano, kad toks scenarijus yra mažai tikėtinas.

„Venčiau pateikti tikslaus skaičiaus, bet turėsime tikėtis didelio naftos kainų kritimo, jei JAV nevykdys įsipareigojimų. Tačiau klausimas bus išspręstas ir sveikas protas nugalės“ – tikino jis.

Rusija atliko pagrindinį vaidmenį pasauliniame energetikos komplekse, kol Kremlius nusprendė įsiveržti į Ukrainą. Vakarų priklausomybę nuo žaliavų iš šios šalies gerokai sumažino Maskvai įvestos sankcijos. Tačiau tiekimo perspektyvos yra neaiškios, sakė Fatih Birol.

Gazprom dujų eksportas į Šveicariją ir ES sumažėjo 55 procentais 2022 metais, sausio mėnesį paskelbė bendrovė. Tačiau jei „dėl politinių priežasčių“ toliau bus mažinamas dujų importas, sakė TEA vadovas, Europai vėl teks bijoti artėjančios žiemos.