Straipsniai » Investavimo pagrindai » Akcijų skaidymas

Trumpas straipsnelis apie akcijų skaidymą, jo įtaką bendrovės vertei bei akcijų kainai.
Autorius: springlet, Parašyta: 2007-04-22 21:09.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=370


Kas yra akcijų skaidymas (stock split)?

Akcinės bendrovės akcinį kapitalą sudaro įstatuose patvirtintas tam tikras skaičius akcijų, kurios turi nustatytą nominalą (vertę pinigine išraiška). Apie akcinio kapitalo dydį ir sudėtį galima sužinoti iš bendrovės pateikiamų finansinių ataskaitų. Nors akcijos nominali vertė yra pastovi, tačiau jos kaina antrinėje rinkoje (biržoje) yra kintanti. Sėkmingai veikiančių bendrovių akcijų rinkos kaina už nominalią gali būti didesnė kelis ar net keliasdešimt kartų. Nors akcijos kainos "dydis" jokios įtakos bendrovės veiklai neturi, tačiau investuotojams psichologiškai yra patrauklesnės akcijos, kurių kaina yra mažesnė. Todėl kartais bendrovė nusprendžia atlikti akcijų skaidymą, kad padidinti savo akcijų patrauklumą investuotojams (ypač smulkesniems) bei tuo pačiu šiek tiek pakelti akcijų likvidumą.

Sprendimą skaidyti akcijas priima valdyba. Po jo patvirtinimo, keičiami ir juridinių asmenų registre tvirtinami pakoreguoti bendrovės įstatai, kuriuose nurodomas jau naujasis akcijų skaičius ir nominalas. O bendrovės akcininkams, priklausomai nuo skaidymo koeficiento, koreguojamas akcijų skaičius jų vertybinių popierių sąskaitose.

Akcijų skaidymo pavyzdys

Bendrovė "ABC" turi 1000 akcijų. Vienos akcijos nominali vertė - 2Lt, rinkos kaina - 10Lt. Įstatinis kapitalas - 2000Lt. (nominali vertė * akcijų skaičius). Bendrovės kapitalizacija arba rinkos kaina, kurią reikėtų mokėti, norint nupirkti visą "ABC" kompanija - 10 000Lt. (rinkos kaina * akcijų skaičius). 1 akcija suteikia 0,1% balso akcininkų susirinkimuose ir teisę į 0,1% bendrovės turto likvidavimo atveju.

Po akcijų skaidymo (2:1) situacija keičiasi sekančiai:

Bendrovė "ABC" dabar turės 2000 akcijų, akcijos nominali vertė sumažės perpus iki 1Lt, taigi įstatinis kapitalas nesikeis ir liks 2000Lt (nauja nominali vertė*akcijų skaičius po skaidymo). Akcijos rinkos kaina nėra reguliuojama, tačiau rinkos dalyviai, atsižvelgdami, kad dabar 1 akcija suteikia teisę tik į 2 kart mažesnį bendrovės turtą ir pelno dalį, automatiškai jos kainą vertins 1/2 buvusios prieš skaidymą. Pagal mūsų pavyzdį teoriškai akcijos kaina turėtų sumažėti nuo 10 iki 5Lt, o kapitalizacija (t.y. bendrovės vertė) nepakisti ir likti 10 000 (5Lt*2000akcijų). Nepakitusi kapitalizacija yra ekonomiškai logiška, nes bendrovė darydama akcijų skaidymą nepritraukė naujų lėšų, kurios įtakotų tolimesnę plėtrą, didesnį ateities pelną ar kitaip gerintų fundamentaliuosius rodiklius.

Kodėl akcijos skaidomos?

Taigi kyla klausimas, kam tas skaidymas jei niekas nesikeičia? Atsakymas būtų- investuotojų psichologija. Ankstesniame pavyzdyje minėjome, kad teoriškai akcijos kaina turėtų mažėti dvigubai, tačiau praktikoje dažniausia po skaidymų akcijos krenta mažiau. Tai aiškinama tuo, kad pradedantiesiems ir smulkesniems investuotojams daug patrauklesnės atrodo akcijos, kurių kaina yra nedidelė. Investuotojas, norėdamas nusipirkti akcijų, tačiau turintis tik 100lt, negalės įsigyti bendrovės "XXX" akcijų, kurių rinkos vertė šiuo metu pvz. 500Lt. Jeigu ši bendrovė padarytų akcijų skaidymą 10:1, investuotojas jau galėtų nupirkti 2 akcijas. Taigi kainos sumažinimas padidino akcijų likvidumą (galimybė greitai ir be didelių vertės praradimų pirkti-parduoti akcijas). Todėl naujienos apie akcijų skaidymą kaip taisyklė sutinkamos teigiamai o akcijos kaina dažniausiai šiek tiek pajuda į viršų.

Išvados

Akcijų skaidymas neturi jokios įtakos įmonės vertei (rinkos kapitalizacijai), fundamentaliems rodikliams, pelno ar pajamų didėjimui/mažėjimui, tačiau gali padidinti jos likvidumą, bei tuo pačiu minimaliai kilstelti akcijos kainą. Tačiau naujienos apie akcijų skaidymą neturėtų būti pagrindinis veiksnys, kuris įtakoja jūsų sprendimą pirkti būtent šias akcijas (ypač jei kaina po tokios naujienos jau pakilo).