Verslo ir rinkų naujienos » Šalies verslui plėstis nepatariama


Autorius: JT Naujienos, Parašyta: 2008-06-18 09:17.
URL: https://www.traders.lt/page.php?id=3774


Vėstant lies ekonomikai verslininkams siūloma vietoj plėtros rinktis efektyvumo didinimą bei ieškoti įvairių būdų, kaip sutaupyti, rašo dienraštis „Klaipėda“.

Pasak „Hansabanko“ analitikės Jurgitos Jurgutytės, 2008-ieji vėstančios ekonomikos metai: „Iki šiol gyventojų vartojimas buvo pagrindinis Lietuvos ekonomikos augimo variklis, tačiau šiuo metu žmonių optimizmas išblėso ir vartotojų pasitikėjimo lygis per ketverius metus nukrito į žemiausią. Esant tokiai situacijai verslas neišvengiamai susiduria su daugybe problemų. Jas sėkmingai įveiks tik tie, kurie sugebės pagrindinį dėmesį skirti ne plėtrai, bet mažomis sąnaudomis didins efektyvumą“, – patikino J.Jurgutytė.

Analitikė įžvelgia du galimus infliacijos lyje vystymosi scenarijus – pirmasis, jei vidutinė naftos kaina pasaulinėje rinkoje laikysis apie 110 dolerių už barelį, tuomet infliacija, šiemet Lietuvoje pasiekusi 12 proc., metų pabaigoje ims pamažu mažėti ir jau 2010 metų bus apie 6 procentus.
Ekspertės įsitikinimu, lėtėjant vidaus vartojimui verslininkai pirmiausia turi investuoti į efektyvumo ir darbo našumo didinimą, nes tai leistų mažesnėmis sąnaudomis pasiekti gerą rezultatą, kurti konkurencingesnį produktą bei taip įsitvirtinti eksporto rinkose.

Banko analitikų duomenimis, šiuo metu Lietuvos darbo našumas vos viršija pusę Europos Sąjungos valstybių vidurkio, o pagal šį rodiklį lenkiame tik Latviją bei Bulgariją. Nuo Airijos ir Belgijos Lietuva pagal darbo našumą atsilieka 2-2,5 karto. „Būtent dėl šių rodiklių ir patariama verslininkams atsisakyti arba sumažinti jau suplanuotus plėtros planus ir vietoj jų lėšas investuoti į efektyvumą, taip pat rasti būdų, kaip mažinti sąnaudas“, – teigė J.Jurgutytė.

Be to, anot jos, verslininkams būtina peržiūrėti produkcijos eksporto galimybes – ją geriausiai eksportuoti į gamtiniais ištekliais turtingas valstybes, pavyzdžiui, į Rusiją, nes čia pasaulio ekonomikos lėtėjimas jaučiamas mažiausiai.